Zobacz wÄ…tek - Kolekcjonowanie starych motocykli a ubezpieczenie
NAS Analytics TAG

Kolekcjonowanie starych motocykli a ubezpieczenie

Przepisy, prawo
_________

Kolekcjonowanie starych motocykli a ubezpieczenie

Postprzez Klasyki16 » 24/1/2016, 21:14

Witam serdecznie :!:
Jestem posiadaczem odrestaurowanych ( przeze :P mnie) zabytkowych motocykli które nie są zarejestrowane jako zabytkowe. Poniosłem wysokie koszty aby doprowadzić je do idealnego stanu. Nie planuje jeździć tymi motocyklami z tego względu nie są ubezpieczone.

Czy to prawda że obecnie grozi mi kara w wysokości 3800 zł :roll: jeżeli nie będę opłacał ubezpieczenia OC za każdy motocykl :?:

Jak z takiej patowej sytuacji wybrnąć - czy kolekcjoner, który posiada np: 100 takich pojazdów też jest zobowiązany płacić za każdy składki OC :?:

ProszÄ™ o pomoc :idea:
Klasyki16
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24/1/2016, 20:50


Postprzez Rura » 24/1/2016, 21:52

Tak jeżeli pojazdy posiadają mniej niż 40 lat. Albo rejestrujesz na żółtą deskę, albo załatwiasz wyrejestrowanie w gminie (co nie jest łatwe i skutkuje brakiem możliwości ponownej rejestracji), albo płacisz OC. Za pojazd historyczny, który skończył 40 lat płacić nie trzeba, obojętnie jak jest zarejestrowany. Ja mam tak z MW.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin


Postprzez jasnoksieznik » 24/1/2016, 23:12

Jeśli coś jest zarejestrowane, to musi być ubezpieczone na OC. Jeśli nie jest zarejestrowane, to nie wolno się tym poruszać po publicznych drogach.

Aktualnie nie da się wyrejestrować pojazdu bez utraty własności (sprzedaż/złomowanie/kradzież).

Szukaj ubezpieczyciela, może trafi się jakiś, u którego np. piąty pojazd i dalsze są gratis.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Rura » 25/1/2016, 10:47

Nie wprowadzaj w błąd. Poczytaj ustawy i inne przepisy zanim zaczniesz pisać ;).
Pojazdy historyczne jak stoją nie muszą mieć OC, a jak chcesz jeździć to 30 zeta na miesiąc i styka.
I można pojazd wyrejestrować bez złomowania, ale to droga przez mękę i koszty spore mogą być, zależy ile do płacenia wyznaczy gmina.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jasnoksieznik » 25/1/2016, 11:29

@Rura:

no to jak wyrejestrowac? bo z tego, co ja widze:
https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-poja ... go-pojazdu


Art. 79. Przesłanki wyrejestrowania pojazdu
Kod: Zaznacz cały
1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:
1) przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów
[...]
2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;
3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;
4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicÄ…;
5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;
6) przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów
[...]
7) wycofania pojazdu z obrotu, o którym mowa w art. 70g zakaz wprowadzania do obrotu pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części bez świadectwa homologacji
[...]
4. Pojazd wyrejestrowany nie podlega powtórnej rejestracji, z wyjątkiem pojazdu:
1) odzyskanego po kradzieży;
2) zabytkowego;
3) mającego co najmniej 25 lat uznanego przez rzeczoznawcę samochodowego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji;
4) ciÄ…gnika i przyczepy rolniczej;
5) wywiezionego z kraju lub zbytego za granicą, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez leff » 25/1/2016, 12:46

dla pojazdow na zoltych blachach sa inne przepisy odnosnie OC
Twoj podpis jest za dlugi
Avatar użytkownika
leff
ZlyCzlowiek
 
Posty: 4443
Dołączył(a): 30/9/2008, 09:22
Lokalizacja: sercem WX

Postprzez jasnoksieznik » 25/1/2016, 13:03

Co do tych zabytkowych, to macie racje. Z reszta, szczegolow nie znam, wiec w temacie zabytkow sie nie wypowiadam.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Rura » 25/1/2016, 13:34

Punkt 5 i 7, widzisz i nie czytasz. Mnie kosztowało jedno wyrejestrowanie ponad rok temu, w sumie 2 lata około 1200 zeta. Mówię też, że jest to droga przez mękę, ale można.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jasnoksieznik » 25/1/2016, 17:47

Kod: Zaznacz cały
5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

To dla mnie przypadek "kradziez pojazdu", tylko bardziej ogolnie

Kod: Zaznacz cały
7) wycofania pojazdu z obrotu, o którym mowa w art. 70g zakaz wprowadzania do obrotu pojazdu, przedmiotu wyposażenia lub części bez świadectwa homologacji

To dla mnie z kolei przypadek, w ktorym pojaz zostaje wycofany i nie wolno nim sie dalej poruszac. Czyli np. tak sie moze skonczyc afera Volkswagena, jesli nie da sie ogarnac emisji spalin. Lub jakby Ci jakis salon oficjalnie sprzedal nowa Lade (bez homologacji, bo nie spelnia norm spalin) w Polsce.

Jak Ty zastosowales te punkty, zeby sie dalo wyrejestrowac, jednoczesnie nie tracac ani posiadania, ani wlasnosci?

EDIT: Wydaje mi sie, ze jedyna opcja jest "zgubic" motocykl, zglosic jego zagubienie, wyrejestrowac po umorzeniu policyjnego dochodzenia. Tyle, ze wymaga to poswiadczenia nieprawdy, a to jest przestepstwem i tego dzentelmani nie robia.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Rura » 25/1/2016, 18:57

Nie po prostu idziesz i dokumentujesz trwałą utratę własności jezdnych pojazdu do poruszania się po drogach publicznych, po długiej batalii urzędniczej i opłaceniu zdzierskiej opłaty ekologicznej na rzecz gminy nastąpiło wyrejestrowanie bez prawa powtórnej rejestracji. Wystarczy iść do urzędu gminy i pogadać normalnie z kierownikiem wydziału komunikacji... I nie trzeba poświadczać nieprawdy.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Czester » 29/1/2016, 09:02

Temat dotyczy kwestii prawnych, wiec przenoszę do odpowiedniego działu.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości




na górê