Zobacz wÄ…tek - Olej
NAS Analytics TAG

Olej

Wszelkie dyskusje o motocyklach onroad.
Milośnikow enduro, crossu, skuterów motorowerów oraz motocykli o pojemności do 125 ccm zapraszamy do działów niżej.
_________

Olej

Postprzez matador » 30/8/2015, 15:26

witam mam takie pytanie, niedawno kupiłem Aprilie classic i poprzedni właściciel powiedział ze trzeba wymienić olej, nie wiem jaki olej najlepiej wlać, mam olej castrol 5w30 samochodowy i czy mogę go wlać do skrzyni biegów
matador
Świeżak
 
Posty: 11
Dołączył(a): 6/3/2015, 19:57


Postprzez Glenroy » 30/8/2015, 19:40

Wlać możesz, ale czy to będzie słuszna decyzja, to już inna kwestia ;). Naprowadzę Cię tylko, że olej silnikowy, do samochodów, ma za zadanie smarowanie, chłodzenie i czyszczenie silnika, olej silnikowy do motocykli ma dokładnie takie samo zadanie, tyle że musi jeszcze smarować i zbierać syf ze skrzyni biegów i sprzęgła, gdzie w samochodzie jest od tego całkowicie inny olej :).
Reasumując moje wypociny, olej samochodowy nie nadaje się do motocykli, zacznijmy w ogóle od tego, że żaden olej samochodowy nie spełnia żadnych norm producentów motocykli, a to jest podstawowa kwestia przy zakupie oleju ;).
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU


Postprzez severian » 30/8/2015, 20:29

A wystarczyło napisać,że nie może wlać ;)
severian
Świeżak
 
Posty: 112
Dołączył(a): 3/8/2014, 09:37

Postprzez Glenroy » 30/8/2015, 21:13

severian napisał(a):A wystarczyło napisać,że nie może wlać ;)

Wlać to może nawet denaturat ;). Napisałem że olej samochodowy nie nadaje się do silników motocyklowych i wyjaśniłem mniej więcej dlaczego, bo co bardziej ambitni ludzie lubią rozwijać i wzbogacać swoją wiedzę, a kto z tego skorzysta, to jego profit. Ciebie to nie dotyczy jak widzę :).
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Postprzez Tiger99 » 31/8/2015, 07:17

Jest tak jak kolega napisał. A poza tym tam nie masz pod siedzeniem karteczki ze specyfikacją oleju silnikowego? Gdy kupowałem swój sprzęt, to coś takiego u mnie było. Ewentualnie zapytaj poprzedniego właściciela.
Tiger99
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 12/8/2015, 06:03

Postprzez miki1406 » 31/8/2015, 08:08

Olej motocyklowy musi być dostosowany do mokrego sprzęgła (wyjątek to skutery mające sprzęgło odśrodkowe - suche). Zastosowanie złego oleju może poskutkować problemami ze zmianą biegów, problemami z wysprzęgleniem (ciągnięcie lub ślizganie)...

Zasada jest taka...

w silniku 2T stosujemy :

- do skrzyni korbowej
- 10w40 - np. Motul 5100/Castrol Moto/ Elf Moto

- do mieszanki
- olej 2T - np. Castrol 2T
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice



Powrót do Motocykle



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości




na górê