Zobacz wątek - Jakie dokumenty od sprzedawcy przy zakupie ?
NAS Analytics TAG

Jakie dokumenty od sprzedawcy przy zakupie ?

Przepisy, prawo
_________

Jakie dokumenty od sprzedawcy przy zakupie ?

Postprzez Arczer » 27/4/2015, 18:27

Witam,

Planuje zakupić swój pierwszy motocykl 125 Honda Shadow rocznik po 2000 r.
Czy ktoś był by tak miły :) i napisał mi w punktach jakie dokumenty powinienem dostać od sprzedawcy w momencie zakupu żeby się nie wkopać:

a) osoba prywatna
b) komis - i tu również w przypadku kiedy motor był sprowadzany

Dodatkowe pytanie co do komisu: Czy kupując w komisie mogę tego samego dnia wyjechać z niego i dojechać motorem do domu? Sorry jestem w tym temacie zielony. Wiem, że potrzebne jest OC, ale czy mogę kupić je na 2 dzień? Czy taki motocykl w komisie ma jakieś tablice ?

Pliss nie odsyłajcie mnie do google bo już siedzę w innych tematach dot. samego moto i rejestracji od kliku dni i mi się powoli wszystko rozmazuje :(, dzięki!
Arczer
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 27/4/2015, 18:21


Postprzez SpeedyGonzales » 27/4/2015, 21:12

A. Umowa kupna sprzedaży, dowód, tablica (jeśli nie ma blach/y musi być zaświadczenie z policji o ich zagubieni/kradzieży), ew karta pojazdu jeśli jest. Jeśli nie był przerejestrowany a sprzedający ma wszystkie umowy to też wszystko ok.

Następnie pojazd musi mieć OC ważne w dniu zakupu (wysokie kary), i masz 7 lub 14 (niech ktoś mnie poprawi bo nie pamiętam) na opłacenie 3 czy 4 procent wartości pojazdu (katalogowej, jeśli kupiłeś rozbitka za grosze i nie zgadzasz się z wyliczoną kwotą pewnie dostaniesz rzeczoznawcę), pojazd poniżej 1000PLN nie jest tym objęty, ale i tak MUSISZ im zgłosić fakt nabycia.

B. Tu ktoś musi. uzupełnić moją wypowiedź, bowiem nie miałem z tym większej styczności, ale: od firmy otrzymujesz fakturę która zwalnia z ww przeze mnie podatku. O małych i dużych briefach nie będę zaczynał bowiem nie znam szczegółów.
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG


Postprzez Pierzo » 29/4/2015, 07:49

Podatek od czynności cywilnoprawnych - składa się deklarację PCC-3 i płaci 2% od wartości.
Jest na to 14dni.
Tak jak kolega napisał pojazdy o wartości poniżej 1000zł są zwolnione z opłaty.
Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych.
Avatar użytkownika
Pierzo
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2/9/2014, 09:53
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez qubus333 » 29/4/2015, 17:44

Kupno motocykla zarejestrowanego w Polsce:

Dokumenty które powinieneś otrzymać
- dokument przenoszący prawo własności - umowa kupna-sprzedaży w przypadku kupna od osoby fizycznej (ORYGINAŁ)
- lub faktura VAT w przypadku komisu

w OBU przypadkach:
- dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela wraz z ważnym badaniem technicznym (sprawdź czy jest pieczątka!)
- kartę pojazdu (Mało prawdopodobne ze motocykl zarejestrowany w Polsce nie ma karty. Jeżeli nie ma to chyba bym odpuścił bo to kłopot, zdaje się ze poprzedni właściciel powinien załatwiać kartę przed sprzedażą)
- polisę OC poprzedniego właściciela. Jeżeli nie ma - OBOWIĄZKOWO tego samego dnia wykup.
- stare tablice rejestracyjne pojazdu (zakładam, że są przykręcone do motocykla :)

- opłać podatek w wysokości 2% (możesz przez interent) i złóż do Urzędu formularz PCC-3 (chyba już też można przez platformę internetową) - masz 14 dni. Urząd Skarbowy jest bezlitosny w tej kwestii.
- masz więcej bo 30 dni na zgłoszenie w Urzędzie Miasta / Gminy faktu kupna motocykla
więc najpierw Urząd Skarbowy! :-)

Kup od rozsądnego człowieka z którym się dogadasz na wypadek gdybyś np. źle wpisał w Umowę nr VIN albo adres (mi się zdarzyło i to i to :-) - i po tygodniu normalnie poprawiliśmy umowę)

Kupno motocykla z zagranicy - inna bajka.

stary art. ale jary - zajrzyj
http://www.scigacz.pl/Przerejestrowanie ... ,7536.html
Avatar użytkownika
qubus333
Świeżak
 
Posty: 256
Dołączył(a): 11/9/2013, 21:07

Postprzez madcap » 30/4/2015, 19:38

kupując od handlarza - faktura - nie ma pcc
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na gr