Zobacz wÄ…tek - Ubezpieczenie
NAS Analytics TAG

Ubezpieczenie

Przepisy, prawo
_________

Ubezpieczenie

Postprzez fajaon » 16/3/2015, 20:23

Witam. W niedzielę stałem się szczęśliwym posiadaczem Suzuki Bandit 600. Jako, że jestem młodocianym kierowcą motocykl jest w umowie zapisany na ojca, jednak teraz pojawiły się pewne wątpliwości, czy kiedyś w razie jakiejś szkody będzie to wszystko tak, jak powinno. Motocyklem oczywiście będę jeździł ja, nie ojciec. Dogadałem się ze sprzedającym, aby na dwa dni wstrzymał się z zaniesieniem papierów do urzędu, w razie czego można będzie napisać umowę od nowa ze zmienionym nabywcą.

Generalnie za samo OC teraz zapłaciłbym 130zł (60% zniżek ojca),
Jeśli zmieniłbym w umowie właściciela na mnie będę płacił znacznie więcej + dojdzie zwyżka za wiek, ja mam aktualnie 25%.

Ale pieniądze to nie wszystko. Jak to wygląda prawnie, jeśli przydarzył mi się wypadek? Którą opcję polecacie mi wybrać? Jutro jadę do kilku ubezpieczalni, ale chciałbym poznać też Wasze zdanie.

LiczÄ™ na odpowiedzi, pozdrawiam.
fajaon
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7/7/2013, 21:41


Postprzez Vergon » 16/3/2015, 20:52

Wszystko będzie tak jak powinno być z tą różnicą, że jak będziesz miał byka z Twojej winy to ojcu polecą składki.
Możecie wykupić ochronę zniżek, ale nie każdy ubezpieczyciel to oferuje - dopytaj.
Prawnie jesteś chroniony polisą OC, ale przemyśl to czy nie warto wypracowywać sobie już zniżek na OC.
Teraz masz moto i jak zapłacisz ze zwyżkami to może cena Cię nie zabije, ale jak za kilka lat kupisz sobie jakąś puszkę to wtedy zaboli Cię dość mocno.
Jak ojciec nie boi się o swoje zniżki to najlepiej zrobisz jak weźmiecie go na współwłaściciela, zapłacisz jak na samego ojca a zaczniesz zbierać zniżki.
Zakładam że masz prawo jazdy.
Avatar użytkownika
Vergon
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 3302
Dołączył(a): 24/2/2010, 10:11
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez fajaon » 16/3/2015, 21:05

Dziękuję za staranną odpowiedź. Na ojca są zarejestrowane 3 samochody, więc chyba lepiej będzie, jak wezmę to na siebie. Ale muszę się wypytać jeszcze o ochronę zniżek. Nie zamierzam mieć żadnego wypadku, ale licho nie śpi, jak się to gada.

Jak ojciec nie boi się o swoje zniżki to najlepiej zrobisz jak weźmiecie go na współwłaściciela, zapłacisz jak na samego ojca a zaczniesz zbierać zniżki.

zniżka poleci od ojca, ale z tego co się orientuję to ode mnie pójdzie też zwyżka, a w razie wypadku i tak jemu potrącą zniżki, dobrze mówię?

Mój bandit ma ubezpieczenie do lipca (od starego właściciela), jest coś takiego, że mógłbym kontynuować póki co na jego ubezpieczeniu?
Zakładam że masz prawo jazdy.

Nie mam, ale jest wszystko już uzgodnione. Jako, że mam prawo jazdy kat. A1 muszę wyrobić tylko 10h jazd (przepisowo 20h, jednak umiem jeździć i autem i motocyklem, strata czasu, dogadałem się na 10h). W środę/czwartek będą pierwsze jazdy.
fajaon
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7/7/2013, 21:41

Postprzez Vergon » 16/3/2015, 21:35

fajaon napisał(a):zniżka poleci od ojca, ale z tego co się orientuję to ode mnie pójdzie też zwyżka, a w razie wypadku i tak jemu potrącą zniżki, dobrze mówię?


Nie łapię, napisz jaśniej.


fajaon napisał(a):Mój bandit ma ubezpieczenie do lipca (od starego właściciela), jest coś takiego, że mógłbym kontynuować póki co na jego ubezpieczeniu?


Tak, ale musisz iść do jego ubezpieczyciela (z dowodem rejestracyjnym i umową), który zrobi aneks to tej polisy.

fajaon napisał(a):Nie mam, ale jest wszystko już uzgodnione. Jako, że mam prawo jazdy kat. A1 muszę wyrobić tylko 10h jazd (przepisowo 20h, jednak umiem jeździć i autem i motocyklem, strata czasu, dogadałem się na 10h). W środę/czwartek będą pierwsze jazdy.


Nie wiem co uzgadniałeś, ale uzgadniać to możesz sobie z ojcem, jak narobisz rabanu na mieście to policję będzie obchodziła Twoja kategoria a nie ustalenia z ojcem.
Nie ważne zresztą, ja Cię pouczać nie będę.

Skoro nie masz prawka to zapomnij o moim poprzednim poście, bo w razie dzwona może być różnie.
Avatar użytkownika
Vergon
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 3302
Dołączył(a): 24/2/2010, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez fajaon » 16/3/2015, 21:44

zniżka poleci od ojca, ale z tego co się orientuję to ode mnie pójdzie też zwyżka, a w razie wypadku i tak jemu potrącą zniżki, dobrze mówię?



Nie łapię, napisz jaśniej.

W przypadku jeśli ojciec będzie właścicielem, a ja współwłaścicielem. Zniżka będzie brana od ojca, czyli 60%, ale do tego dojdzie moja zwyżka, jako współwłaściciela. Tak było z moim poprzednim motocyklem - Hondą NSR.

Nie wiem co uzgadniałeś, ale uzgadniać to możesz sobie z ojcem, jak narobisz rabanu na mieście to policję będzie obchodziła Twoja kategoria a nie ustalenia z ojcem.
Nie ważne zresztą, ja Cię pouczać nie będę.

Nie chodzi mi tutaj o uzgodnienia z ojcem. Uzgodniłem z ośrodkiem szkoleniowym, że zrobię tylko 10h jazd, zamiast 20h. Im to nie robi żadnego problemu. Ja już wpłaciłem połowę pieniędzy za kurs. Więc obstawiam, że góra miesiąc zajmie mi zdanie prawka, jeśli nie będzie jakiś trudności ze zdaniem egzaminu.
fajaon
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7/7/2013, 21:41

Postprzez fajaon » 16/3/2015, 21:47

Skoro nie masz prawka to zapomnij o moim poprzednim poście, bo w razie dzwona może być różnie.


Wiem, co może się dziać, jeśli spowodowałbym wypadek bez prawa jazdy. Ubezpieczalnia pokazałaby mi środkowy palec. Nie bój się, zamierzam zrobić prawko. Czym prędzej.
fajaon
Świeżak
 
Posty: 13
Dołączył(a): 7/7/2013, 21:41

Postprzez Trax » 26/3/2015, 15:37

ja kilka lat temu rejestrując moto na siebie (nie miałem żadnych zniżek) bodajże w link4 dałem 250 zł tak że zastanów się czy warto bawić się w pisanie na ojca bo jak coś się stanie to jemu po zniżkach polecą
Trax
Świeżak
 
Posty: 324
Dołączył(a): 28/9/2011, 11:39
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Postprzez Tristello » 26/3/2015, 17:20

Aktualnie przerabiam ten temat. Kupiłem GS500 są 4 opcje rejestracji.

1. Ja (18 lat, zwyżki itp) jako właściciel, bez żadnego współwłaściciela. Cena jaką mi powiedzieli to ok 240zł za rok
2. Ojciec (60% znizek) + ja jako współwłaściciel. Cena. 200 zł
3. Ja jako właściciel i ojciec jako współwłaściciel. Cena 220zł
4. Sam ojciec właściciel Cena ? jakieś 100 zł z groszami

Jak widać nie wazne kto jest właścicielem, dopóki Ty będziesz w dowodzie to jest drożej. Bo jesteś w tak zwanej grupie zwiększonego ryzyka.

Ja osobiście zarejestrowałem sobie motocykl tylko na siebie, żeby już leciały mi zniżki bo niedługo chcę kupić samochód.

Taki przykład: Kolega kupił samochód Golf IV silnik 1,9 diesel. Samochód stoi tylko na jego ojca ponieważ, gdyby chciał zarejestrować go tylko na siebie to za ubezpieczenie zapłaciłby ok 1200 zł. A jako współwłaściciel ok 600.



Odnośnie tego co napisał @Vergon. Też mam ubezpieczenie starego właściciela bodajże do czerwca, mogę na nim jeździć tylko musze isc do ubezpieczyciela i poprosić o aneks tak ? A co jeśli mam już miękki dowód i inne blachy ?
Avatar użytkownika
Tristello
Świeżak
 
Posty: 351
Dołączył(a): 23/10/2014, 09:41
Lokalizacja: RKR

Postprzez lagiboy » 26/3/2015, 18:34

ja mam z ojcem auto jako współwłaściciel, w Alianz ubezpieczenie. po załatwieniu formalności zostałem dopisany do dowodu i aneks do ubezpieczenia, Ubezpieczenie w ogóle się nie zmieniło.
Pytanie ode mnie? czy w Polsce zniżki z moto przechodzą na auto i z auta na moto? gdzieś mi się obiło o uszy, że zrezygnowali już z tego kilka ładnych kilka lat temu. w Anglii np to w ogóle nie działa, zniżki z auta nie przechodza na moto i z moto na auto też nie.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Tristello » 27/3/2015, 17:34

nie w Polsce zniżki z samochodu przechodzą na samochód a z motocykla na motocykl czy jakoś tak. Tak sie dowiedziałem od babki w ubezpieczeniach
Avatar użytkownika
Tristello
Świeżak
 
Posty: 351
Dołączył(a): 23/10/2014, 09:41
Lokalizacja: RKR

Postprzez Vergon » 27/3/2015, 19:41

Tristello napisał(a):Odnośnie tego co napisał @Vergon. Też mam ubezpieczenie starego właściciela bodajże do czerwca, mogę na nim jeździć tylko musze isc do ubezpieczyciela i poprosić o aneks tak ? A co jeśli mam już miękki dowód i inne blachy ?


Nic to nie zmienia, robisz aneks i tyle. Musisz to zrobić bo w przeciwnym razie nie odbierzesz twardego dowodu w WK.

lagiboy napisał(a):Pytanie ode mnie? czy w Polsce zniżki z moto przechodzą na auto i z auta na moto? gdzieś mi się obiło o uszy, że zrezygnowali już z tego kilka ładnych kilka lat temu. w Anglii np to w ogóle nie działa, zniżki z auta nie przechodza na moto i z moto na auto też nie.


Przechodzi z wszystkiego na wszystko tylko, że OC w ramach OC a AC w ramach AC.
Tzn zniżki w OC nie uprawniają do zniżek w AC i odwrotnie.
Możesz wypracować sobie zniżki OC/AC posiadając kilka lat np. zwykłą przyczepę towarową i później ubezpieczyć z wypracowanymi zniżkami motocykl, samochód, kemping itp itd.
Avatar użytkownika
Vergon
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 3302
Dołączył(a): 24/2/2010, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Tristello » 28/3/2015, 15:04

A orientujesz sie jaki jest przyrost zniżek OC ? w motocyklu/skuterze będąc współwłaścicielem ?

Oraz czy zniżki z kilku moto sie sumują. NP. Współwłaściciel skutera i współwłaściciel crossa
Avatar użytkownika
Tristello
Świeżak
 
Posty: 351
Dołączył(a): 23/10/2014, 09:41
Lokalizacja: RKR

Postprzez Vergon » 28/3/2015, 15:52

1. Nie wiem, to chyba nie jest jednolite dla wszystkich ubezpieczycieli, przykładem jest jedno z TU (nie pamiętam które) które od niedawna przesunęło górną granicę zniżek na 70% a nie 60% jak w reszcie.
Ale to że jesteś współwłaścicielem nic nie zmienia i zniżki rosną Ci tak samo jak rosły ojcu.

2. Pytasz o to czy posiadając np. 2 pojazdy jednocześnie (skuter + cross) podwajasz swoje zniżki? Jeżeli o tym mowa to niestety nie.
Avatar użytkownika
Vergon
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 3302
Dołączył(a): 24/2/2010, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Kaai » 28/3/2015, 17:17

ze zniżkami jest chyba 10% na rok (o ile niczego nie wywiniesz). w większości ubezpieczalni masz max 60%.

zniżki się nei sumują jak poweidział vergon.
white/blue zipp pro 50
Bo Zabija Nas To Co Kochamy Najbardziej ;(
Kaai
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4223
Dołączył(a): 4/1/2012, 15:18

Postprzez Tristello » 29/3/2015, 13:43

Konkretniej chodziło mi o to:
Czy jeśli jestem współwłaścicielem 2 pojazdów. Jednego od roku a drugiego od (załóżmy 2 lat) to ile będę miał zniżki biorąc pod uwagę że rocznie otrzymuje się 10%.

Czy będzie to 20% (ponieważ od dwóch lat jestem współwłaścicielem "czegoś")
Czy może 20% za drugi pojazd i 10% za pierwszy. Czyli łącznie 30%

Ale chyba już uzyskałem odpowiedź i według tego przykładu będę miał 20%
Avatar użytkownika
Tristello
Świeżak
 
Posty: 351
Dołączył(a): 23/10/2014, 09:41
Lokalizacja: RKR

Postprzez Pierzo » 30/3/2015, 06:40

Tristello napisał(a):Ale chyba już uzyskałem odpowiedź i według tego przykładu będę miał 20%

Jak by nie patrzeć inaczej nie wyjdzie. Za dobrze byś chciał mieć :twisted:
Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych.
Avatar użytkownika
Pierzo
Świeżak
 
Posty: 47
Dołączył(a): 2/9/2014, 09:53
Lokalizacja: Zielona Góra



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê
cron