Zobacz wÄ…tek - Motocykl + ubranie dla nowicjusza do 10000
NAS Analytics TAG

Motocykl + ubranie dla nowicjusza do 10000

Chcesz kupić swój pierwszy lub kolejny motocykl. Nie wiesz jak wybrać. Zadaj pytanie tutaj.
Pytania o enduro, cross-y, skutery, motorowery, motocykle o pojemności do 250 ccm odpowiednio w działach niżej.
_________
ModerujÄ…: Black-Ghost, Boshi, Rosiboj, Lagiboy

Motocykl + ubranie dla nowicjusza do 10000

Postprzez user1 » 3/3/2015, 12:47

Dzień dobry.

Nadszedł w końcu czas, kiedy uzbierałem trochę grosza i chciałbym zacząć przygodę z motocyklami.
Doświadczenia nie mam w zasadzie wcale. Zrobiłem tylko prawo jazdy na kat. A. Przed kursem (jak i po) nie miałem okazji jeździć żadnym motocyklem.

- do wydania mam 10 000 zł ( z małą tolerancją). Ta kwota musi wystarczyć mi na zakup motocykla jak i ciuchów.
- druga najważniejsza sprawa zaraz po pieniądzach: jestem niski. Mam 165 (albo 166?) cm wzrostu, 63 kg i 23 lata. Uczyłem się jeździć na Yamaha YBR 250. Do ziemi dostawałem, jednak było to dość niepewne stanie. Postawienie całej stopy wymagało lekkiego wysiłku. Wzniesienia czy nierówności na placu manewrowym bywały kłopotliwe, kilka razy skutkując glebą. Wysokość siedzenia YBR 250: 805 mm.
- ile km w sezonie? Jak najwięcej. Wykorzystam każdy słoneczny dzień do latania na nowej maszynie.
- do czego będę go używał? Jazda rekreacyjna, dla rozrywki, turystyka (ale nie długie trasy), jazda absolutnie bez plecaczka. Procentowo mniej więcej tak: 75% jazda dla rozrywki, 25 % trasy. Tak mniej więcej.
- jakie się mi podobają? Najbardziej podobają mi się motocykle sportowe ale biorę też pod uwagę szosowo-turystyczne. Niestety, przez mój wzrost jestem bardzo ograniczony w ich wyborze. Zapoznałem się już z artykułem na waszej stronie o motocyklach dla krótkonogich i z komentarzami pod nim.

Przy poszukiwaniach motocykla - poza ceną - pierwsze skrzypce gra wysokość siodła. Kolejno wygląd - podobają mi się maszyny wyglądające "sportowo". Następna ważna rzecz: awaryjność. Nie jestem mechanikiem ale też nie mam dwóch lewych rąk. Nie miałem jeszcze okazji grzebać przy motocyklu ale myślę, że jakieś podstawowe sprawy (typu wymiana płynów) dałbym radę zrobić, posiłkując się wiedzą z internetu. Nie czułbym się jednak na siłach żeby np. rozebrać silnik.

Tutaj nasuwa mi się pytanie: jak serwisujecie własne maszyny? Co potraficie zrobić sami? Jakie rzeczy powierzacie serwisowi? Jak to jest u większości motocyklistów? Jak to jest u Pań na motocyklach?


Moją uwagę przyciągnął Kawasaki GPZ 500S. "Krótkonodzy" dosyć chwalili sobie ten model. Widziałem też kilka opinii od osób dla których był to pierwszy motocykl - wszystkie w pozytywnym tonie. Silnik ponoć też jest w porządku.
Co o nim sądzicie? Na jakie koszty utrzymania musiałbym się przygotować, kupując w/w sprzęt? Mniej więcej. Biorę pod uwagę roczniki po 2000 r.

Oczywiście możecie zaproponować coś innego. W ostatnich dniach przejrzałem tak wiele ofert i opisów motocykli, że mam w głowie totalny mętlik.

********usuniete - leff***********


Motocykl chciałbym kupić na dłuższy czas. Myślę, że na co najmniej 5 lat.

To chyba na tyle. Jeśli nasuną się wam jakieś pytania, proszę pytać.

Niestety nie mam w rodzinie ani wśród znajomych nikogo, kto interesowałby się tematem motocykli i kto mógłby mi w tym temacie doradzić.

Mam nadzieję, że nie przeraziła was długość samego postu jak i liczba moich pytań.

Na koniec ostatnie pytanie: czy wśród was - forumowiczów - znajdzie się ktoś ogarnięty z okolic Kraków-Bochnia-Brzesko-Tarnów kto mógłby ew. podjechać ze mną i obejrzeć motocykl u sprzedawcy? Ktoś, kto się dobrze na tym zna, tak żebym nie kupił jeżdżącej skarbonki. Za usługę oczywiście zapłacę. Można napisać od razu propozycję, ile oczekujecie w zamian.

Pozdrawiam i liczÄ™ na was.
user1
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 3/3/2015, 10:34
Lokalizacja: Kraków


Postprzez leff » 3/3/2015, 14:19

pytanie o ciuchy proponuje zadac na dziale akcesoria
Twoj podpis jest za dlugi
Avatar użytkownika
leff
ZlyCzlowiek
 
Posty: 4443
Dołączył(a): 30/9/2008, 09:22
Lokalizacja: sercem WX


Postprzez sivoo » 3/3/2015, 15:45

To jeszcze pytanie czy masz kat.A czy A2 bo masz 23 lata to może zawęzić listę motocykli.
sivoo
Świeżak
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14/1/2014, 22:55

Postprzez user1 » 3/3/2015, 16:02

Posiadam kategorię A. Prawo jazdy robiłem jeszcze w 2012 roku :)
user1
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 3/3/2015, 10:34
Lokalizacja: Kraków

Postprzez gulczao » 3/3/2015, 16:58

Ja również nie jestem zbyt wysoki, więc znam twój ból. Przy twoim wzroście pewnie na początku brałbym jakąś 500, zwłaszcza że nie masz żadnego doświadczenia na moto. Na twoim miejscu rozejrzałbym się za GS500F, czyli z owiewką. Miałbyś moto nie za mocne, ale wyglądające na sportowo, jak ci się podoba. Ale od razu założyłbym crashpady, co by po jakiejś wywrotce nie trzeba było dużo inwestować w plastiki. GPZ500, CB500, ER5 (ten będzie bez owiewki) też mogłyby być, ale GS500F będzie po prostu w nowszych rocznikach.
gulczao
Świeżak
 
Posty: 160
Dołączył(a): 27/10/2007, 09:02
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Postprzez SlowMotion » 3/3/2015, 17:55

Ja mam podobny wzrost (167cm) i zaczynalem od kawy er6f - nie mialem z nia problemu jesli chodzi o sieganie ziemi czy wycofywanie, rocznik 2006 idzie dorwac za 7tys wiec moze jeszcze by sie miescil w budzecie. Nie jest to jakis demon wiec spokojnie do opanowanie jako pierwszy. aktualnie jezdze na zx6r którą ledwo sięgam nogami ziemi i też jakoś jest wiec wzrost bedzie problemem ale nie nie do przeskoczenia. Na początek polecałbym jednak właśnie taką er6 żeby nie położyć na pierwszym postoju pod górke albo koleinie między autami na światłach.
Avatar użytkownika
SlowMotion
Świeżak
 
Posty: 461
Dołączył(a): 7/11/2014, 22:22
Lokalizacja: Kraków

Postprzez user1 » 3/3/2015, 21:09

Tak też sobie myślałem, że jak już opanuję jakiś niższy motocykl to potem dam radę z nieco wyższym. Jak na chwilę obecną chcę jednak kupić coś, co pozwoli mi stać pewnie na podłożu.

Tak przy okazji: co oznaczajÄ… literki po nazwie motocykla? GPZ 500"S", GS500"F" i inne? Wybaczcie to laickie pytanie.

ER5 i ER6 nie bardzo podoba mi się wizualnie. Teraz jestem rozdarty pomiędzy GPZ500S, a GS500F.
JakieÅ› jeszcze inne propozycje?

Lepiej z owiewkÄ… czy bez?
user1
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 3/3/2015, 10:34
Lokalizacja: Kraków

Postprzez gulczao » 3/3/2015, 21:37

Jak chcesz wygody to z owiewką oczywiście lepiej, a literka "F" w GS500 oznacza owiewkę, w GPZ500"S" chyba nic nie oznacza, bo wszystkie są z owiewką.
gulczao
Świeżak
 
Posty: 160
Dołączył(a): 27/10/2007, 09:02
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Postprzez SpeedyGonzales » 3/3/2015, 23:51

Wersja S jest mocniejsza, 60-63KM różnie podają. Było też 550 czterocylindrowy ale to egzotyk. Porównując GS500F a GPZ500S ten drugi wypada lepiej. Owiewki kupisz wszędzie, części zamienne z ER5 i KLE, większa moc, lepsze hamulce (choć do '93 bęben z tyłu), do tego śmiesznie tanie motocykle. Wersja F GSa jest fajna, ale po szlifie ciężko dostać graty, bo jako golas był głównie produkowany.

ER6 to już całkiem współczesny motocykl, ABS itd, dobry do spokojnej jazdy, idealny jako motocykl praca-sklep-dom, w 75 procentach wolisz jazdę dla rozrywki więc może dobry GPZ?
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG

Postprzez user1 » 4/3/2015, 16:07

Poczytałem jeszcze w internecie, przemyślałem sprawę. Mój wybór padł na GPZ 500S.

Upatrzyłem sobie 2 sztuki do obejrzenia. Czy wśród was znalazłby się ktoś kto mógłby pojechać ze mną i obejrzeć te motocykle?
Jeśli nie, kogo moglibyście polecić z forum?

Można pisać tutaj lub na PW. Jeśli ktoś będzie pisał, najlepiej od razu podać swój numer i napisać w jakich godzinach można dzwonić. Dogadamy się.

Zależy mi na ogarniętej osobie. Kimś kto obejrzy motocykl, odpali, przejedzie się i znanymi sobie sposobami oceni czy warto go kupić czy nie.
user1
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 3/3/2015, 10:34
Lokalizacja: Kraków



Powrót do Chcę kupić motocykl - kat A



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê