Zobacz wÄ…tek - ObowiÄ…zek wymiany opon na zimowe w motorze
NAS Analytics TAG

ObowiÄ…zek wymiany opon na zimowe w motorze

Wszelkie dyskusje o motocyklach onroad.
Milośnikow enduro, crossu, skuterów motorowerów oraz motocykli o pojemności do 125 ccm zapraszamy do działów niżej.
_________

ObowiÄ…zek wymiany opon na zimowe w motorze

Postprzez Swanca » 4/2/2015, 22:36

Witam
Panowie pod koniec zeszłego roku poszedłem do autoryzowanego serwisu yamaha
z zapytaniem o ceny opon zimowych do mojego X-maxa z wiÄ…sku z nowÄ… ustawÄ… o wymianie opon na zimowe.

Miły pan w serwisie odparł:
Tak oczywisie są takie opony sugerowane do jazdy w okresie jesienno zimowym ale jeżeli nie chcę wymieniać opon to nie muszę bo podobno niema czegoś takiego jak pojęcie opony zimowej do motoru .

Mogli byście mi bardziej naświetlić te sprawę?
Na razie wiem że przepis ostateczne nie wszedł w życie.
http://www.motofakty.pl/artykul/nie-ma- ... opada.html
no chyba ze to ściema...
Jeżdżę praktycznie cały rok no chyba że śnieg spadnie ;)

Pozdrawiam
Swanca
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18/8/2013, 00:04


Postprzez jasnoksieznik » 4/2/2015, 23:18

Artykuły z października-listopada mówią o braku regulacji i braku daty wprowadzenia zmiany. Zanim przepis przejdzie dla osobówek, zdążysz o tym usłyszeć.

Jak już wejdzie (a wejdzie, bo ustawodawca dba o bezpieczeństwo), to.. zależy. Bardzo zależy od przepisów i ich dokładnego sformułowania. Np. w Niemczech dla pojazdów silnikowych z wyłączeniem niektórych przypadków (maszyny rolnicze, koła ciężarówek bez przeniesienia napędu itp) jest obowiązek jazdy na zimówkach, jeśli jest zima. Przy czym zimówka jest zdefiniowana jako opona oznaczona jako zimowa - kryteriów oznaczania nie znam.
Wg. producenta mojego dwuletniego nakeda - nie ma na niego opon tak oznaczonych, wiec nie moge nim jezdzic w zimowych warunkach. Być może ktoś nawet takie robi, ale obiektywnie rzecz biorąc jazda w zimie na szosowej maszynie nie ma sensu.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium


Postprzez andy7 » 5/2/2015, 15:15

Opony zimowe posiadaja oznaczenie

http://t2.ftcdn.net/jpg/00/26/97/03/400 ... AMAmvY.jpg

Opona o oznaczeniu M+S niekoniecznie musi byc zimowa.

Opony zimowe generalnie dedykowane sa dla skooterow. Dostepne sa w wiekszosci przypadkow do felg o malej srednicy. Zaryzykowal bym stwierdzenie, ze gora 125 lub 250. Co Prawda pojemnosc nie gra tu roli, bo liczy sie srednica felgi, index nosnosci i index predkosci.

Nie wiem jaka srednice Maja Twoje felgi wiec nie udziele Ci precyzyjnej odpowiedzi.



:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Swanca » 5/2/2015, 21:44

Hmm czyli jedna gostek się mylił..
Ja mam 250tke Opona przednia 120/70-15 Opona tylna 140/70-14

Zobaczymy jak siÄ™ sytuacja rozwinie.

Ja osobiście nie mam ciśnienia na wymianę opon, na tych co mam dobrze mi się jeździ
a na śnieg to nawet na zimówkach bym nie wyjechał :P

Dziękuje Pozdrawiam
Swanca
Świeżak
 
Posty: 5
Dołączył(a): 18/8/2013, 00:04

Postprzez Fugu » 5/2/2015, 22:48

jasnoksieznik napisał(a): Np. w Niemczech dla pojazdów silnikowych z wyłączeniem niektórych przypadków (maszyny rolnicze, koła ciężarówek bez przeniesienia napędu itp) jest obowiązek jazdy na zimówkach, jeśli jest zima.


Dokladnie biorac, jesli sa zimowe warunki na drodze - znaczy snieg. Nie ma ani ustawionych temperatur, ani okresow w ktorych opony zimowe obowiazuja.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez jasnoksieznik » 5/2/2015, 23:54

Ciekawostka - do dużego GS'a, czyli najpopularniejzego moto w Niemczech - są zimówki, całe 2-3 modele.

Mówię tu oczywiście o oponach spełniających założenia przepisów, niekoniecznie założenia zdrowego rozsądku.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez andy7 » 6/2/2015, 15:45

jasnoksieznik napisał(a):Ciekawostka - do dużego GS'a, czyli najpopularniejzego moto w Niemczech - są zimówki, całe 2-3 modele.

Mówię tu oczywiście o oponach spełniających założenia przepisów, niekoniecznie założenia zdrowego rozsądku.


Z tego co wiem niema

ale wstaw linka, oblookamy

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez jasnoksieznik » 6/2/2015, 16:23

Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Rura » 6/2/2015, 22:22

Coś słyszałeś, ale nie wiesz w którym kościele dzwonią.
Żaden z tych laczy nie jest zimówką. To co pokazałeś to tzw. dual sporty, czy laczki dla pseudo endurowych suvów w wydaniu motocyklowym ;-).Nota bene TKC80 - świetna oponka do takiego klekota to była, nie strach było się kłaść na niej i spokojnie po lekkim terenie szło zapinać.

K66 Heidenau jest zimowy, oraz K57 snowtex czy jakoś tak, w rozmiarach skuterowych do bodaj 16 cali (nie chce mi się sprawdzać dokładnie) z indeksem prędkości 100 km/h. Oprócz tego następna skuterowa Michelin City Grip Winter jest też i też jest to skuterowy laczek, do tego dochodzą pewnie jakieś chinole, ale też nic szału robiącego nie ma. Pewnie dwuskładnikówki, albo jakieś miękkie laczki na mokre będą się podobnie sprawować w temperaturach poniżej tych +5-8 stopni (co absolutnie nie jest zalecane przez fachowców ;-) ). Tak, że założyciel tematu coś znajdzie bez problemu do swojego wynalazka, tylko z mniejszym indeksem prędkości.

Zresztą szkoda kruszyć kopie, jak leży białe na jezdni, to mi szkoda wyjeżdżać nawet ruskiem, bo później sól żre go żywcem. Chyba, że się uda zanim solniczki wyjadą, to wtedy sobie lubię pohasać.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez andy7 » 6/2/2015, 22:54

jasnoksieznik napisał(a):Lookaj:


No niestety zadna z tych opon nie jest zimowka. Sam mam TKC 80 na Enduro wiec .....

Rura juz pozatym wyjasnil.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez jasnoksieznik » 6/2/2015, 23:18

Nie powiedzialem, ze ktorakolwiek z tych opon jest zimowa, tylko ze spelnia ustawowe warunki zimowosci i ma (w odpowiedniej wersji) oznaczenia, ktore ja jako zimowke kwalifikuja.

Sam nie ruszam moto z garazu, az przyjdzie wiosna.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Rura » 6/2/2015, 23:20

Pokaż mi to proszę.
Daytona, MW, GT... byle latało ;-).
Rura
Świeżak
 
Posty: 421
Dołączył(a): 30/1/2015, 22:09
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jasnoksieznik » 7/2/2015, 13:35

Motocykla w garażu nie pokażę, za daleko stoi.

Co do zimowości opon, masz rację, że jakby się wczytać i przemyśleć sprawę, to w Europie nie ma normy na opony zimowe, więc formalnie one nie istnieją.

Ustawa w DE mówi: „Bei Glatteis, Schneeglätte, Schneematsch, Eis- und Reifglätte darf ein Kraftfahrzeug nur mit Reifen gefahren werden, welche die in Anhang II Nummer 2.2 der Richtlinie 92/93/EWG des Rates vom 31. März 1992 über Reifen von Kraftfahrzeugen und Kraftfahrzeuganhängern und über ihre Montage (ABl. L 129 vom 14.5.1992 S. 95), die zuletzt durch die Richtlinie 2005/11/EG (ABl. L 46 vom 17.2.2005, S. 42) geändert worden ist, beschriebenen Eigenschaften erfüllen (M+S-Reifen).“

Ta przeze mnie wymienione można kupić z oznaczeniem "M+S", co jest najbliższe ustawie.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Invi » 7/2/2015, 15:47

Jak sens ma ta dyskusja, skoro każda goła opona na lodzie wymięka? :P
Avatar użytkownika
Invi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6277
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12

Postprzez andy7 » 7/2/2015, 21:12

jasnoksieznik napisał(a):Ta przeze mnie wymienione można kupić z oznaczeniem "M+S", co jest najbliższe ustawie.


Jasnoksieznik, zadales sobie trud zycytowac §.

Tyle, ze nie kazda opona z oznaczeniem M+S jest opona zimowa !

Opona zimowa jest oznaczone poprzez Symbol gory i platka snieznego tak jak we wstawionym przezemnie linku.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez jasnoksieznik » 7/2/2015, 23:28

Symbol trójspiczastej góry i płatka jest dowodem na to, że w USA opona przeszła poprawnie jakiś test. Dlatego pisałem o Europie - w EU nie ma normy opony zimowej. Dlatego oponą zimową może być wszystko, w tym obręcz stalowa w dyliżansie, jeśli ktoś ją nazwie zimową. To M+S, którego się trzymam, jest też nieunormowane.

Najważniesze, żeby się nie oszukiwać i nie jedździć zwykłym szosowym moto na normalnych oponach w zimie, po śniegu i lodzie.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez andy7 » 8/2/2015, 00:17

Powiem tak, wszystko bylo fajnie dopuki Chinczycy nie zaczeli produkowac opon letnich z " nadrukiem " M+S

I tak jak pisalem wczesniej opony zimowe dostepne sa jedynie w niektorych rozmiarach srednic skooterowych felg.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55



Powrót do Motocykle



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê