Zobacz wÄ…tek - FullCross z motocykla homologowanego, ubezpieczenie OC ?
NAS Analytics TAG

FullCross z motocykla homologowanego, ubezpieczenie OC ?

Przepisy, prawo
_________

FullCross z motocykla homologowanego, ubezpieczenie OC ?

Postprzez Lanori » 10/1/2015, 19:59

Cześć wszystkim, otóż mam okazję zakupić od gościa moto (dokładnie kmx 125) które seryjnie jest homologowane, z papierkami itd. On przerobił go na full crossa, i nie posiada papierów, posiada umowę kupna no i tabliczkę z numerem ramy, czyli tak jak w full crosie jakby nie patrzeć. Czy z moto tym mogą być jakieś problemy przy konfrontacji z policją z uwagi na to, że seryjnie nie jest to full cross, i powinienem mieć na niego papiery ? Drugie pytanie to czy mogę to ubezpieczyć na np. nr ramy, vin czy cokolwiek. I czy działać to wtedy będzie w sumie tak jak normalny niehomologowany full cross ? tj. policja nie przyczepi się do niczego innego niż to, że np. poruszam się po drodze publicznej pojazdem niehomologowanym ? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Lanori
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17/9/2014, 14:09


Postprzez Fugu » 10/1/2015, 20:08

Jesli nie masz homologacji, to go nie zameldujesz i nie ubezpieczysz. Czyli nie pojedziesz po drodze publicznej.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28


Postprzez madcap » 10/1/2015, 20:18

fugu, czytaj uważnie
napisał, że jest homologowane, tylko zostało przerobione.

odpuść sobie.
jeśli został przerobiony jak opisujesz, to ze względu na przeróbki - będę problemy na drodze - oświetlenie, lusterka, wydech. ponadto moto pierwotnie musiało być objęte ubezpieczeniem OC.

poza tym, jeśli nie posiada papierów, to omijać dużym łukiem.
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Fugu » 10/1/2015, 20:24

Czytam uwaznie: Przerobione -> stracil homologacje. Jesli przerobi spowrotem i przejdzie przeglad techniczny to moze i odzyskasz homologacje. Ale: Nie ma papierow, wiec nikt mu tego przegladu nie zrobi. Stoimy w miejscu.

Albo inaczej - zeby jezdzic po drogach pojazd musi byc ubezpieczony, zameldowany i sprawny technicznie. Bez tego nie pojedziesz, niewazne co bylo kiedys.

Nie wiadomo jaka jest przeszlosc tego moto i dlaczego nie ma papierow. Od sprawdzenia tego bym zaczal.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez Lanori » 10/1/2015, 20:32

Nie mam zamiaru przerabiać od nowa ;d pasuje mi takie jakie jest czyli tylko w teren. Po prostu wiem, że crossa niehomologowanego można ubezpieczyć na nr ramy czy coś w tym stylu, chciałem tylko wiedzieć czy nie będzie problemów z tego, że to przeróbka.
Lanori
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17/9/2014, 14:09

Postprzez Fugu » 10/1/2015, 20:34

Tylko ze to sa ubezpieczenia sportowe i nie upowazniaja do jazdy po drogach publicznych.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez Lanori » 10/1/2015, 20:48

Wiem, aczkolwiek gdyby się zdarzyło, to skoro jest oc to nie moga się specjalnie to niczego przyczepić (oprócz oczywiście poruszania się po owej drodze) tak ?
Lanori
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17/9/2014, 14:09

Postprzez Fugu » 10/1/2015, 20:51

Przyczepia sie do braku tablicy rejestracjnej, braku waznego przegladu i braku ubezpieczenia - sportowe nie dziala na drodze publicznej - wiec go nie masz.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez andy7 » 10/1/2015, 21:38

Lanori napisał(a):...Po prostu wiem, że crossa niehomologowanego można ubezpieczyć na nr ramy czy coś w tym stylu,
...skoro jest oc to


Umknelo mi cos ? Z tego co ja wiem, to nieubezpieczysz pojazdu bez homologacji

mylisz pojecia OC

OC moze tyczyc sie pojazdow a moze tyczyc sie prywatnej odpowiedzialnosci cywilnej, od takiej mozesz sie ubezpieczyc, ale ta nie dziala na drodze w przypadku pojazdu.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez jasnoksieznik » 10/1/2015, 22:04

Z tego co ja rozumiem, to obywatel ten ma zestaw papierow plus moto odbiegajace od tych papierow.

Fakty:
Jesli kupisz pojazd, ktory jest/byl zarejestrowany, to musisz go zarejestrowac i ubezpieczyc.
Jesli masz pojazd zarejstrowany, to musi on byc ubezpieczony.
Jesli masz pojazd zarejestrowany, to zeby poruszac sie po drodze publicznej - musi miec przeglad.
Podczas kontroli drogowej pojazd musi miec wazne ubezpieczenie i przeglad.
Jesli cos sie zdarzy na drodze publicznej, a pojazd nie bedzie mial przegladu, ubezpieczenie odmowi wyplacenia szkody
Na potrzeby tego tekstu - droga publiczna jest wszystko poza ogrodzonym, prywatnym terenem, na ktorym masz zgode wlasciciela.

Moge sie mylic - moze byc gorzej, niz pisze, ale wydaje mi sie, ze jak kupisz takiego prawnego potworka, to nie dostaniesz przegladu, bez ktorego nie zarejestrujesz, a zarejestrowac musisz. Nawet jesli zarejestrujesz, nie przejdzie on corocznych przegladow, wiec bedziesz placil za ubezpieczenie, ktorego nikt nie wyplaci, a po drodze publicznej i tak nie wolno ci jezdzic.

Ja bym sie w to nie pchal.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Fugu » 10/1/2015, 22:22

Bez nr. rejestracyjnego nie wykupisz "drogowego" OC. Wszystko rozbija sie o brak mozliwosci zarejestrowania takiego pojazdu.

Jesli juz, to chyba najprosciej jest probowac zdobyc papiery - w zaleznosci od przeszlosci moze to byc wykonalne.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez Lanori » 10/1/2015, 22:35

Ok, temat chyba do zamknięcia obiło mi się gdzieś o uszy, że nawet na full crossa można wykupić OC na numer ramy, i wtedy na drodze publicznej przyczepiają się tylko o to, że nie jest homologowany, trudno chyba sobie to odpuszczę ;)
Lanori
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17/9/2014, 14:09

Postprzez Fugu » 10/1/2015, 22:40

Rozrozniasz miedzy OC drogowym i OC sportowym?

OC sportowe (na numer ramy) nie dziala na drodze.

Pozatym: czepianie sie jest najmniejszym problemem, pomysl co sie stanie jak spowodujesz wypadek i bedziesz musial wszystko sam zaplacic.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez SpeedyGonzales » 10/1/2015, 23:56

Jak ci tak zależy to kup samą ramę z dokumentami i działaj. Jak jeździsz po swoim terenie to możesz jeździć i rowerem rakietowym, i nikt się nie przyczepi.
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG

Postprzez jasnoksieznik » 11/1/2015, 01:00

@SpeedyGonzales - niezupelnie. Jesli cos zostalo raz zarejestrowane, to albo trzeba to zarejestrowac po kupnie, albo musi zostac sprzedane/ukradzione/zezlomowane.

Jak czytam po forach "kara za niezarejestrowanie pojazdu", to teoretycznie istnieje furtka - po kupnie trzeba oplacic podatek, poinformowac listownie staroste... wtedy pojawia sie obowiazek rejestracji w 30 dni, za ktorego niedopelnienie nie ma kary... albo nie bylo, bo moglo sie cos zmienic od 2008-2014 (takie znalazlem posty na forach prawniczych)....
...albo grzywna do 3k PLN.
Trzeba googlac: "kara za niezarejestrowanie pojazdu"
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez SpeedyGonzales » 11/1/2015, 15:14

jasnoksieznik napisał(a):@SpeedyGonzales - niezupelnie. Jesli cos zostalo raz zarejestrowane, to albo trzeba to zarejestrowac po kupnie, albo musi zostac sprzedane/ukradzione/zezlomowane.

Jak czytam po forach "kara za niezarejestrowanie pojazdu", to teoretycznie istnieje furtka - po kupnie trzeba oplacic podatek, poinformowac listownie staroste... wtedy pojawia sie obowiazek rejestracji w 30 dni, za ktorego niedopelnienie nie ma kary... albo nie bylo, bo moglo sie cos zmienic od 2008-2014 (takie znalazlem posty na forach prawniczych)....
...albo grzywna do 3k PLN.
Trzeba googlac: "kara za niezarejestrowanie pojazdu"

Osobiście miałem cztery kontrole na drodze, jedna to tylko alkometr i do widzenia a dwie były po okresie 30 dni od kupna, i tylko jeden policjant coś mruknął żebym "miał przerejestrowany, bo poprzedni właściciel wyrejestrował już u siebie w starostwie" i tyle. O ile politycy czegoś nie zmienili to nie grozi za to kara, więc żeby móc się poruszać wystarczają uprawnienia, OC, ważny dowód (no i pojazd w porządku, bo dowód zabiorą za np niehomologowany wydech czy spaloną żarówkę, choćby przegląd był robiony wczoraj).
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê