Zobacz wÄ…tek - KTM Duke 390
NAS Analytics TAG

KTM Duke 390

Porady, dyskusje i inne dywagacje na temat motocykli, którymi można się poruszać posiadając kategorię prawa jazdy A2
_________

KTM Duke 390

Postprzez Żółty » 23/11/2014, 22:52

Witam jestem nowy na forum, po zimie mam zamiar zdawać prawko A2 i przy okazji B (mieszkam za granicą a chce zdać prawko w Polsce jednak pogoda by mi teraz nie dopisywała)

Więc tak, po zdaniu prawka A2 mam zamiar kupić nowego KTM Duke 390 - http://www.ktm.com/be-fr/naked-bike/390 ... HJZKslqL8s na swoje pierwsze moto, wydaje mi się że jest dobry na start i dłuższą metę, motocykl ma służyć do zabawy jak i transportu do pracy zdecydowałem się na ten motocykl z powodu ceny, wyglądu i marki.

Mam też kilka pytań dotyczących Duke 390:

1- Po kupnie chciał bym zmienić układ wydechowy na akrapovic jednak czytałem że daje on dodatkowych 5kw sam KTM posiada 32kw więc 5+32 to 37 na kategorie A2 max to 35kw więc jak to jest? czy mogę legalnie zmienić ten wydech?
Chce zmienić wydech głównie dla lepszego odgłosu znalazłem też ciekawy filmik na youtubie w którym typ po prostu wycina dziurę w tłumiku która poprawia jakość odgłosu, jednak czy przez taką modyfikacje stracę gwarancje?

mówię o tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=TAk1ABg ... jBaYnjZedg

2- Czy są tu jacyś posiadacze Duke 390, co sądzicie o tym motocyklu? ma jakieś wady, większe minusy lub szybko się psuje?
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21


Postprzez andy7 » 23/11/2014, 23:11

Mysle, ze jak na razie nima tu na razie nikogo kto by mial ten sprzet. Na innych forach tez nie slyszalem aby ktos nim smigal.

Sprzet jest OK i napewno bezdiesz z niego zadowolony.

Podaruj sobie zakupy innych tlumikow, bo jest to wyrzucona kasa w bloto.

To co podaja producenci akcesoryjnych tlumikow nie zawsze ma faktyczna poprawe osagow, zdarza sie , ze mocy zamiast przybywac, ubywa.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55


Postprzez jaroaro » 23/11/2014, 23:19

O 5kW zapomnij(15% mocy silnika). Co do dźwięku to nigdy nie sugeruj się filmikami na yt. Dobry tłumik może brzmieć jak kupa, a kiepski dobrze. Lepiej posłuchać na żywo. Po wywierceniu takiej dziur dodasz sporo dB i nic więcej.
Triumph Street Triple
jaroaro
Bywalec
 
Posty: 758
Dołączył(a): 1/6/2012, 12:19
Lokalizacja: siÄ™ biorÄ… wszy

Postprzez tomachawt » 24/11/2014, 16:53

Nie lepiej kupić coś używanego bo na 100% będzie gleba mała ale będzie i szkoda plastików :)
tomachawt
Świeżak
 
Posty: 37
Dołączył(a): 7/8/2014, 20:40
Lokalizacja: śląskie

Postprzez jasnoksieznik » 24/11/2014, 17:01

Fakt, nowe/roczne moto na poczatek... musialbys albo byc zakochany w danym modelu, albo naprawde nie miec problemow z kasa. Wez pod uwage ubezpieczenie - jak wezmiesz AC (bo nowe moto), to wydasz na nie byc moze nawet 1000€/rok!

Generalnie szosowe KTMy sa ulubiencami recenzentow i jesli nie masz 200cm wzrostu, to powinno byc fajnie. Rozsadniej byloby kupic jakies moto za 2k EUR, bo rzeczywiscie na poczatku latwo sie wyglebic, ale z punktu widzenia funu z jazdy, KTM powinien byc jednym z najlepszych.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez cioracz » 24/11/2014, 18:39

Nie miałem z nim stycznosci ale ogólnie to sie fajne moto wydaje na pierwszy rzut oka. Mechanicznie to też za duzo nie wiem ale jesli silnik jest tak wytrzymaly jak w mniejszym bracie to dlugo posluzy. Kolega kolegi znajomego ( :D ) ma to moto i z tego co slyszalem dobrze i pewnie sie prowadzi
Simson s51 jest, Jawa 350 typ.632 jest
Avatar użytkownika
cioracz
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2129
Dołączył(a): 2/1/2014, 20:15
Lokalizacja: Opatów/Kielce

Postprzez Żółty » 24/11/2014, 19:34

Sprawa wygląda tak chcę nowego bo będę brał go na raty, podoba mi się i gwarancja jest na 2 lata.
Wzrostu mam chyba 1,75m i warze około 60kg, ogólnie w wieku 20 lat wyglądam na 16/17 więc myślę że ten duke jest w sam raz dla mnie.

Myślałem nad używanym moto jednak musiał bym go sprowadzać najbliżej z kontynentu (Francji) co zwiększa koszty, dodatkowo później ciężko sprzedać coś używanego, no i ja sam chce coś na dłuższy czas.

@jaroaro "Po wywierceniu takiej dziur dodasz sporo dB i nic więcej" I tu cała magia w dodatku za free, dźwięk jest o wiele lepszy i brzmi bardziej agresywnie w dodatku wydaje mi się że powinien dostać lekkiego kopniaka, jednak czy przez to nie stracę gwarancji...?
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21

Postprzez jaroaro » 24/11/2014, 20:59

Żółty napisał(a):@jaroaro "Po wywierceniu takiej dziur dodasz sporo dB i nic więcej" I tu cała magia w dodatku za free, dźwięk jest o wiele lepszy i brzmi bardziej agresywnie w dodatku wydaje mi się że powinien dostać lekkiego kopniaka, jednak czy przez to nie stracę gwarancji...?


Nie wiem czy miałeś kiedyś jakieś moto ale dudnienie, a fajny basowy niski pomruk to zupełnie inne rzeczy. Co do "kopniaka" to będzie siedział tylko w Twojej głowie. Moto w rzeczywistości może zbierać się nawet gorzej.
Triumph Street Triple
jaroaro
Bywalec
 
Posty: 758
Dołączył(a): 1/6/2012, 12:19
Lokalizacja: siÄ™ biorÄ… wszy

Postprzez andy7 » 24/11/2014, 22:07

Żółty napisał(a):jednak czy przez to nie stracę gwarancji...?


Oczywiscie, ze stracisz.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Żółty » 25/11/2014, 16:18

jaroaro napisał(a):
Nie wiem czy miałeś kiedyś jakieś moto ale dudnienie, a fajny basowy niski pomruk to zupełnie inne rzeczy. Co do "kopniaka" to będzie siedział tylko w Twojej głowie. Moto w rzeczywistości może zbierać się nawet gorzej.


Ta to będzie moje pierwsze moto nie licząc motorynek czy mini corrs'ów.
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21

Postprzez Żółty » 2/12/2014, 22:49

Po przejrzeniu kilku for okazało się że około 80% posiadaczy duka ma problemy z wyciekami oleju, które zaczynają się nawet po 150km, co bardzo zniechęca kupującego. Co o tym myślicie?
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21

Postprzez Fugu » 2/12/2014, 23:31

jasnoksieznik napisaÅ‚(a):Wez pod uwage ubezpieczenie - jak wezmiesz AC (bo nowe moto), to wydasz na nie byc moze nawet 1000€/rok!


Nie wiecej niz 750 (check24.de). Pewnie mniej, wbilem 18lat, prawo od wczoraj zero jakis rabatow. Wystarczy dac sezon i ladujesz przy 300..400€
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez henio12323 » 5/12/2014, 21:28

to poczytaj o sprawie, co mamy mysleć - ciekawe czy sie znajdzie chociaz jedna osoba która ma takiego od nowosci... taka osoba mogła by sie wypowiadac. ja mysle że kiepsko jak cieknie, ale na pewno jest to sprawa do załatwienia

co do wydechu, moze coś dodać czy aż 15% nie wiem.... ale tutaj chodzi duzo o strojenie. sama zmiana wydechu nic ci nie da, ale dopasować wydech zgrać z tym wtrysk, powywalać EGRy i inne pierdoły typu katalizator, i mysle że ostateczny wynik 15% jest do uzyskania. moc silników to nie jest moc która jest 100% mozliwosci sprzętu. czasami wystarczy jakas srubką pokręcic i dostajemy duzo wiecej ;) ale nie pchał bym takiej ilości siana. chyba że sama koncówke jak chcesz dzwięk. co do mocy - ona jest wpisana w akt homologacji, potem nikt nie bedzie tego mierzył.

a co do zakupu - przed zakupem pogadaj o znizkach i o tym wydechu, jak dobrze sie dogadasz to mozesz dostać go w pakiecie
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Postprzez andy7 » 6/12/2014, 13:35

Żółty napisał(a):Po przejrzeniu kilku for okazało się że około 80% posiadaczy duka ma problemy z wyciekami oleju, które zaczynają się nawet po 150km, co bardzo zniechęca kupującego. Co o tym myślicie?


80 % z ilu uzytkownikow ? Z peiciu ?

Watpie w to aby KTM wypuscil takiego bubla. Pytanie skad u tych 80 % wzial sie w posiadaniu ten motocykl ? PO calkowitej kasacji ?

15 % z 44 KM ?

BMW 1200 takiego wyniku nie osiaga a pojemnosc 2 x taka. Ty tak wszystko jak mlody Palikan lykasz ?

Przy 167 KM mieli + ca. 5 - 6 KM

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez henio12323 » 6/12/2014, 13:52

do konca nie rozumiecie pojęcia tuningu.....

taki silnik, powiedzmy rozblokowany, który złopie duzo paliwa, ma powiedzmy 30 koni. ale ludzie z KTMa muszą walczyc o normy spalania itp itd. wrzucają wiec słabe mapy zapłonowe itp itd. moto mało pali, nadal przyjemnie jeździ bo wszystko robione z głową.... ale moc jest kastrowana. dajac lepszy wydech, i strojąc pod to cały silnik, nie zwiększasz mocy nie wiadomo skąd, tylko po prostu odblokowujesz moc którą spokojnie ten silnik może wypierdzieć na koło.


salonowe ktmy EXC mają jakies zwęzki ma wydech, słabe nastawy gaźnika żeby to sie nie zalewało. moc pewnie z 25-30 koni, ( gdzie po odblokowaniu masz ponad 40 ) wystarczy zdjąć pokrywke z airboxa, wywalic katalizator, i wsadzic wieksze dysze do gaźnika i masz 30% przyrostu mocy. i jakim cudem sie nie da tego uzyskać ? podkręcając o kolejne częsci mozna jeszcze wiecej kucy wygrzebać.


to że nie mozna tego zrobić w duzo wiekszych maszynach - sprawa prosta, tam one nie są tłamszone pod jakies bezsensowne ustawy, bo to nie ma sensu.
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Postprzez Żółty » 6/12/2014, 18:09

Nie wiem z ilu po prostu jest dużo tematów na ten temat, na Angielskich czy Francuskich forach.

Co do wydechu to wiadomo że cały a nie samą "końcówkę" no i czytałem właśnie że idzie się targować u samego dealera oni montują, gwarancja wszystko obejmuje i nic cie nie obchodzi więc to chyba najlepsze wyjście.
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21

Postprzez henio12323 » 6/12/2014, 18:30

dokładnie. a całego to dla mnie bezsens, bo kolektora praktycznie nie widać, a kosztuje nie mało. sama koncówka doda dzwięku. chyba że masz za duzo kasy i lubisz wydawać :)
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Postprzez andy7 » 6/12/2014, 21:27

Heniek

to moze okresl jaka moc powinien miec jednocylindrowy silnik o pojemnisci 275 ccm ?

Oprocz norm spalania ktore saw motocyklach drugorzedne producent musi wywiazac sie jeszcze z jednego drobiazgu jakim jes zywotnisc silnika, bo musi dac na niego 2 lata gwarancji a nie zamierza naprawiac sprzetu na swoj koszt.

I w dalszym ciagu poam przyklad BMW gdzie z 1176 ccm osiagnieto 167 KM a poprzez kompletny uklad wydechu jak dotad nikomu nie udalo sie uzyskac wiecej niz 8 - 9 KM.

Mowisz mapy zaplonu, wiec sie zapytam kto te mapy zaplonu ma stuning'owac ? Pan Kazio z osiedlowego garazu ? Mam w rodzinie kogos kto sie tym raz zajal i w/g opini wlasciciela subjektywnie mu sie podobalo i byl zadowolony. Pytanie tylko jak by wygladal w realu test na hamowni. Z prasy wiem, ze szanse poprawy to 50 % drugie 50 % to pogorszenie osiagow, no ale ten Sound ! ! ! Tyle tylko, ze Sound na dluzszej trasie przeszkadza i zaniza koncentracje. Bez zatyczek jazda jest uciazliwa, no chyba, ze ktos jest gluchy jak pien :mrgreen:

Ludzie, zrozumcie, ze przy tym sprzecie nieda sie juz za normalne pieniadze poprawic producenta. Jakie koszty ma ten Tuning generowac ? 2 - 3 wartosci nowego motocyjla ?

Pomine juz fakt, ze3,7 KM wiecej i mamy jazde bez upranien, bo moc przekracza dopuszczalne zalozenia prawodawcy co do kat. PJ.

Tuning w przypadku TEGO motocykla to przerost formy nad trescia.
P.S.Poda ktos koszta akcesoryjnego uladu wydechowego ?

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez henio12323 » 6/12/2014, 22:09

pewnie koło 3 tysiecy zł :D akrapik kompletny

co do wtrysków - ASO kawasaki dla motocykla soft enduro zaleca zmiane wydechu, ingerencje w układ dolotowy ( dolot do airboxa powiekszyc ) i ROZWIERCENIE wtrysku, poprawa mocy olbrzymia, nieporównywalnie lepsza reakcja tez jest na gaz. nie chce tutaj mówic o liczbach ale na pewno z 20% jest do uzyskania. osobiscie praktycznie taki przypadek przerabiałem. wiec sie pytam czemu to nie jest możliwe ?

co do poprawy o pogorszenia osiągów - zazwyczaj tuningowe układy wydechowe maja wieksze średnice i poprawiają elastycznosc i moc ale w górnym zakresie, gdzie z dolnego zakresu elastyczność może spaść. dlatego mam akrapa, ale z DB killerem żeby jak najmocniej udupić góre obrotową która mi nie jest potrzebna, ale poprawić dół. na asfalt do np supermoto im wieksze działa tym lepiej
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Postprzez Żółty » 30/10/2015, 15:30

Pojawili sie jacys posiadacze 390tki na forum :D?
Avatar użytkownika
Żółty
Świeżak
 
Posty: 32
Dołączył(a): 23/11/2014, 22:21

Następna strona


Powrót do Motocykle na kategorie A2



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na górê