Zobacz wątek - Samoskręcające moto
NAS Analytics TAG

Samoskręcające moto

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Samoskręcające moto

Postprzez adam.mateja2022 » 18/7/2022, 19:54

Cześć!

Sorry za temat ale nie wiedziałem jak krótko streścić poniższy wywód.
3lata temu chodziłem na kurs na kat. A i w ostatnią środę udało mi się zdać egzamin (za 1szym podejściem - tak chwalę się ;)). W tym roku kurs wyjeździłem w zasadzie jeszcze raz (około 20h) w dwóch szkołach. W jednej z nich jeździłem na dwóch moto, w drugiej na trzech. "Problem" występował w dwóch motocyklach (z wspomnianych trzech) w drugiej szkole. Lekkie skręcenie kierownicy powodowało, że motocykl sam chciał pogłębiać skręt kierownicą i musiałem kontrować. Gdybym tego nie zrobił to zapewne sam by zaraz dobił do ogranicznika. Jaki to miało wpływ na zadania egzaminacyjne? O dziwo pomagało to w slalomie wolnym - moto agresywniej skręcało i szybciej podnosiło się do pionu. W slalomie szybkim już było o wiele gorzej. Dzięki temu, że moto bardzo szybko podnosiło się do pionu, miałem problem z zachowaniem odpowiedzniego toru jazdy. Jeździłem zbyt blisko pachołków aż w końcu je potrącałem.
Pytałem się instruktora czemu te moto tak dziwnie skręcają. Stwierdził, że jest ok, że sam nimi jeździł i że nie widzi różnicy. Gadałem z dziewczyną, która również jeździła i powiedziała, że ona na egzamin bierze właśnie trzeci z tych moto, którym 'normalnie' się jeździ, bo sama widzi, że z pozostałymi dwoma jest coś nie tak. Instruktor jeszcze stwierdził, że jest to kwestia dokręcenia czegoś do czegoś ;) Tu podał konkretne nazwy ale już nie pamiętam szczegółów. I że powinniśmy być przygotowani na podobną maszynę na egzaminie. MT07 na egzaminie jeździło w środę jak najbardziej normalnie, bez tendencji do agresywnych skrętów. Może jeszcze opiszę jak wyglądała jazda łukami - łuk w lewo, łuk w prawo, łuk w lewo, ... . Takie przygotowanie do slalomu szybkiego. W normalnym moto można było spoko skręcać, balansować ciałem, podnożkami - ogólnie fun z jazdy. W 'dziwnych' moto miałem wrażenie, że gdybym w jakikolwiek sposób jeszcze balansował ciałem to zaliczyłbym glebe.
Moje pytanie jest takie - co dolegało tym moto, czy ludzie rzeczywiście w taki sposób jeżdżą bo można się przyzwyczaić, itp? Sam mam doświadczenia jedynie z mt07 i 125.

Thx
adam.mateja2022
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15/7/2022, 12:27



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości




na górê