Zobacz wątek - Czyścić łańcuch czy nie?
NAS Analytics TAG

Czyścić łańcuch czy nie?

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez Paniczos » 16/10/2015, 12:28

Będąc w serwisie Yamahy człowiek powiedział mi, abym nie czyścić łańcucha jedynie dbał o to by był nasmarowany. Dobrze mówił? Miał rację czy też nie?
Avatar użytkownika
Paniczos
Świeżak
 
Posty: 65
Dołączył(a): 17/5/2015, 15:29


Postprzez gregor1365 » 16/10/2015, 14:58

Stan maszyny świadczy o jej właścicielu a łańcuch to prawie jak wizytówka. Dwa, że piach wciskając się w szczeliny powoduje szybsze zużycie całego elementu. Jak Ci się nudzi przy czyszczeniu (a to chwilunia jest krótka), to kolega czteropak umili czas.
gregor1365
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 15/9/2012, 16:14
Lokalizacja: bydgoszcz


Postprzez Kirgeron » 16/10/2015, 16:36

Ja co zakończenie sezonu robię coś takiego. Biere takie przydatne coś za 2 dychy za Allegro:

Obrazek

Zaraz zostanę zbluzgany "na co ci to?". Bardzo przydatne, lepsze zwykłych szczotek czy pędzli.

Podstawiam miske z naftą pod łańcuch, tylne koło na stojak i jadę cały łańcuch naftą tą szczotką. Potem odtłuszczaczem (tańsza wersja to woda z detergentem, jak napisał senekkorzenna). Na końcu wypsikuje cały łańcuch kompresorem, tak aby był cały suchy, a na samym końcu spray do łańcucha Motula.

Prawidłowo konserwowany napęd wytrzyma długo. Ja często smaruje (co 500 km) i 2-3 razy w sezonie czyszczę tak jak napisałem. Kupiłem moto przy przebiegu 14 tys. km, zrobiłem do tego 20 tys. i tylko raz naciągnąłem delikatnie łańcuch i latam dalej. Z kolei w ogóle niedbany napęd miałem w swoim pierwszym moto i wytrzymał jakieś 10 tys. km i go szlag trafił.
Avatar użytkownika
Kirgeron
Świeżak
 
Posty: 436
Dołączył(a): 1/7/2010, 00:01

Postprzez lagiboy » 16/10/2015, 20:01

żwyotność całkiem dobra. można kupić zmywacz do łańcucha w sprayu. ma dobre ciśnienie i fajnie czyści łańcuch. schodzi cała butelka na czyszczenie. tak jakby ktoś nie chciał się bawić z naftą. albo WD-40 i szczoteczka plus szmata.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Fugu » 16/10/2015, 21:01

https://www.louis.de/artikel/kettenmax- ... t/10003114

Zakladasz, krecisz kolem, zrobione.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez lagiboy » 16/10/2015, 21:18

kręcisz kołem jak kręcisz kołem ale taka podstawka pod koło by mi się przydała. dzięki fugu :)
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Kirgeron » 17/10/2015, 08:25

Fugu żeś teraz poleciał, aż to zamówiłem. :D
Avatar użytkownika
Kirgeron
Świeżak
 
Posty: 436
Dołączył(a): 1/7/2010, 00:01

Postprzez lagiboy » 17/10/2015, 17:35

senek a dlaczego?

dla wszystkich którzy uważają że WD-40 robi coś oringom.
http://www.thumpertalk.com/topic/534631 ... gs-a-test/

dla ścisłości, używam WD-40 do czyszczenia łańcucha od roku i jedyne co zauważyłem to że nie jest taki zasrany czarnym masłem jak w przypadku zastosowania smaru do łańcucha. jeżdżę w deszczu a WD-40 ma genialną funkcję wypierania wody, po odparowaniu rozpuszczalnika zostaje olej. Zapobiega korozji, nie chlapie na koło, jedyne co to trzeba go używać częściej niż smaru.
Ostatnio edytowano 17/10/2015, 17:46 przez lagiboy, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez Fugu » 17/10/2015, 18:01

WD 40 to kombinacja benzyny i lekkich olejow - sytuacja jest podobna do czyszczenia przy pomocy nafty.

https://pl.wikipedia.org/wiki/WD-40
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez radzix27 » 19/3/2017, 19:29

Odświeżam temat gdyż nie chcę zakładać nowego a sprawa dotyczy czyszczenia łańcucha.

No właśnie, podpowie ktoś czym wyczyścić łańcuch, który jest bardzo brudny? Czarny od zalegającego smaru. Zużyłem cały środek do czyszczenia łańcuchów a efektu za bardzo nie widać. Nie pomyślałem, żeby najpierw tą warstwę starego smaru zebrać jakimś kawałkiem starej szmaty, może wtedy dałbym radę to wyczyścić.
Do głowy wpadł mi pomysł potraktowania łańcucha myjką ciśnieniową. Próbował ktoś? Później smar i jazda 8)
Avatar użytkownika
radzix27
Świeżak
 
Posty: 9
Dołączył(a): 21/6/2016, 13:53
Lokalizacja: Brzóza/Kielce

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez Glenroy » 19/3/2017, 22:13

radzix27 napisał(a):Do głowy wpadł mi pomysł potraktowania łańcucha myjką ciśnieniową.

Jeden z lepszych sposobów na...zniszczenie łańcucha. Fakt, że z łańcucha usuniesz wszystko, od brudu, po o-ringi ;)
radzix27 napisał(a):Później smar i jazda 8)

Po takim zabiegu, to później już nie będzie czego smarować :mrgreen:

Nafta oświetleniowa, pędzelek, szczoteczka do zębów, albo szczotka do czyszczenia łańcucha, której zdjęcie znajdziesz w postach wyżej, 2 piwa, godzinka wolnego czasu i jedziesz, pędzelkiem smarujesz na bogato cały łańcuch naftą, czekasz chwilę, szczoteczka w dłoń i szorujesz, wycierasz jakąś szmatką, i jeżeli nadal jest syf, wracasz do początku, i tak aż łańcuch zacznie nadawać się do użytku, później jakiś spray do mycia łańcuchów, albo chociaż jakiś zmywacz uniwersalny do odtłuszczenia, nowy smar i jazda.
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez riderZ056 » 21/3/2017, 18:50

Glenroy napisał(a):Nafta oświetleniowa, pędzelek, szczoteczka do zębów, albo szczotka do czyszczenia łańcucha, której zdjęcie znajdziesz w postach wyżej, 2 piwa, godzinka wolnego czasu i jedziesz, pędzelkiem smarujesz na bogato cały łańcuch naftą, czekasz chwilę, szczoteczka w dłoń i szorujesz, wycierasz jakąś szmatką, i jeżeli nadal jest syf, wracasz do początku, i tak aż łańcuch zacznie nadawać się do użytku, później jakiś spray do mycia łańcuchów, albo chociaż jakiś zmywacz uniwersalny do odtłuszczenia, nowy smar i jazda.


Ja dodatkowo owijam tylne koło i tłumik starymi plakatami, żeby a) przy szorowaniu nie przenieść całego smaru z łańcucha na oponę, b) nie siedzieć drugiej godziny czyszcząc tłumik, felgę, ramię wahacza i co tam jeszcze jest. A czyszczę szczotką do mycia naczyń, koszt 5 zł a z powodzeniem zastępuję profesjonalną szczotkę do łańcucha.
SlowMotion napisał(a):W całości za 1500zł też da się ubrać, ale wtedy polecam jeździć bardzo zachowawczo i nie przekraczać 40-50kmh.
riderZ056
Świeżak
 
Posty: 189
Dołączył(a): 13/5/2015, 12:55
Lokalizacja: Koło

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez Glenroy » 21/3/2017, 21:37

riderZ056 napisał(a):Ja dodatkowo owijam tylne koło i tłumik starymi plakatami, żeby a) przy szorowaniu nie przenieść całego smaru z łańcucha na oponę, b) nie siedzieć drugiej godziny czyszcząc tłumik, felgę, ramię wahacza i co tam jeszcze jest. A czyszczę szczotką do mycia naczyń, koszt 5 zł a z powodzeniem zastępuję profesjonalną szczotkę do łańcucha.


Zabezpieczenie moto to podstawa, wiadomo :) ja i tak po zakończonym kizianiu łańcucha przemywam oponę benzyną ekstrakcyjną, żeby ją odtłuścić z wszelakiego syfu. Ogólnie łańcuch czyszczę głównie WD-40, jak mam na prawdę zasyfiony, to biorę już naftę, smarowanie też różnie, jak jeżdżę tylko krótkie trasy, to często używam oleju przekładniowego, częściej przecieram, częściej smaruję, mam bardziej czysty łańcuch, w trasy już idzie prawilny smar :). Sam łańcuch czyszczę szczoteczką do paznokci, gorzej dostępne miejsca, np ślizgacz, czy zębatkę zdawczą, traktuję już szczoteczką do zębów. Z drugiej strony, taka profesjonalna szczoteczka kosztuje niecałe 10 zł na znanym portalu :mrgreen:
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez luuuki » 6/6/2017, 20:16

A czyszczenie naftą jest całkiem bezpieczne? nie reaguje z gumą?.Miałem kiedyś taki przypadek,wymieniałem klocki w moto i okazało się że tłoczki są zapieczone ,gdzieś w necie wyczytałem że nafta dobrze odrdzewia itd. no to wrzuciłem cały zacisk do wiadra i zalałem naftą zapomniałem zdjąć uszczelki gumowe z zacisku na drugi dzień ,po wyciągnięciu z wiadra uszczelki zrobiły się dwa razy większe i były do wyrzucenia.Ale z drugiej strony wszelkie odrdzewiacze też są na bazie nafty.
luuuki
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 3/11/2012, 21:07
Lokalizacja: pomorskie

Re: Czyścić łańcuch czy nie?

Postprzez henio12323 » 7/6/2017, 07:20

nafta nie do konca własnie jest " zdrowa" dla gumy, ale jak sie myje łancuch to nie cały dzien :D tylko 10 minut dlatego wazne jest osuszenie z tej nafty albo przepłukanie
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości




na górê