Zobacz wątek - Wymiana hamulców, miękka klamka po odpowietrzaniu
 
NAS Analytics TAG

Wymiana hamulców, miękka klamka po odpowietrzaniu

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Wymiana hamulców, miękka klamka po odpowietrzaniu

Postprzez mar111cin » 25/7/2012, 15:12

No to mam problem w swoich ZXksie.. zmieniałem klocki hamulcowe i się okazało że z 4klocków z przodu tylko jeden był wytarty. No nic, wymieniłem jednak komplet, czyszcząc przy tym tłoczki i smarując je smarem do tłoczków. zauważyłem że na jednym z tłoczków wyszedł pierścień zgarniający brud, jednak tak już poprzedniego właściciela musiał mechanik załatwić, postanowiłem gówna nie ruszać. Po założeniu klocków okazało się że hamulce są baaardzo słabe i do tego klamka miękka. Pomyślałem że je jakoś zapowietrzyłem, no nic, wymienię płyn przy okazji i zrobę tą uszczelke na tym tłoczku przy okazji. Wyjąłem jeden z tłoczków uszczelka tłoczka wydała mi się ok, natomiast uszczelke zgarniającą osadziłem na swoim miejscu. Ponieważ płyn pociekł z układu no to zalałem nowego do zbiorniczka i pompuję. napełniłem układ płynem, odpowietrzyłem zaciski i w drogę - dalej miękka klamka. Odpowietrzałem jeszcze dwa razy, bez efektu. Już popuszczałem śruby trzymające przewody hamulcowe (zarówno przy zaciskach jak i przy pompie), bo myślałem że może i tam zapowietrzone, ale efekt był tylko chwilowy, klamka dalej robi się miękka i nie mam prawidłowego wyczucia hamulców. Hamować hamują, ale muszę mocno klamkę przycisnąć, nie da się jeździć na dwa palce.

Teraz musze zapytać osoby bogatsze w doświadczenie co mogłem zrobić nie tak.
-czyżbym uszkodził uszczelnienie pompki przy tym, jak siłą tłoczki wpychałem w zaciski?
-czy może źle zrobiłem że złożyłem na starym uszczelnieniu tłoczków w zaciskach ? (od razu mówię że jest problem z dostaniem tych uszczelek do mojego moto) i teraz zapowietrza się przez tą uszczelke właśnie?
-czy faktycznie jest to tak cholernie trudno odpowietrzyć?

Zdziwiłem się nieźle, bo jeszcze w życiu nie miałem tak felernej wymiany klocków i płynu hamulcowego.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)


Postprzez zxer » 25/7/2012, 16:37

Moze masz dalej powietrze gdzies w przewodach. Z klocka zeszlo a w przewodach zostalo powietrze. Ja zazwyczaj zuzywam 2 pelne zbiorniczki zanim odpowietrze. Upewnij sie ze masz caly czas plyn w zbiorniczku i pompuj, pompuj, pompuj.

Jak nie to pewnie uszczelka poszla.

Wyczysc, wysusz dobrze i sprawdz czy nie masz wyciekow. Pamietaj zeby pozycje klamki ustawic w pozycji "1" podczas odpowietrzania. Wtedy wiecej plynu schodzi
tea who you yea bunny
Avatar użytkownika
zxer
Stały bywalec
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 9/10/2010, 11:53
Lokalizacja: Londyn / inowroclaw


Postprzez stareRadio » 25/7/2012, 18:05

odpowietrza się dość długo, sprawniej idzie jeśli robi sie to z kimś.Jeden zbiorniczek może zejśc na spokojnie :) U mnie klamka była miekka moze z 50 km, poźniej sie znacznie poprawiło i jest jak przed wymianą klocków
stareRadio
Świeżak
 
Posty: 443
Dołączył(a): 25/8/2011, 11:57
Lokalizacja: Dębica

Postprzez mar111cin » 25/7/2012, 21:42

Właśnie już ponad pół opakowania płynu na to zużyłem i dalej nie idzie :/
Klamke mam zawsze ustawioną na 1 ;)
Zastanawiam się, czy jakby gumka była uszkodzona, to nie powinno od razu cieknąć z tłoczka? bo tak w sumie to nie widać wycieków. zacisk dopiero był mokry, jak odkręciłem wąż doprowadzający (w celu ewentualnego odpowietrzenia).

Ogólnie zastanawiam się, czy po tygodniowym postoju układ nie będzie w stanie sam się odpowietrzyć, w końcu powietrze idzie do góry Może wtedy wystarczy tylko odpowietrzyć przy zaciskach hamulcowych. Ogólnie zgłupiałem już jak młody przez ten niefart. A nie chciałbym wywalić pół tysiaka, żeby się dowiedzieć tylko tyle, że to nie przez gumki jest miękka klamka.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez zxer » 25/7/2012, 22:13

moze byc tak ze podczas kompresji jest szczelnie a po odpuszczeniu zbiera powietrze. Kup moze strzykawke i sciagaj nia plyn ....moze cos wyssie. Zawsze to taniej niz uszczelki. a Strzykawka ci sie przyda.

Zawsze mozesz puscic jeden przewod do pojedynczego zacisku i sprawdzic czy osobno stwardnieje. Wtedy bedziesz wiedzial ze drugi klocek jest wadliwy :P Takie troche kombinatorstwo ale jak jestes w desperacji.... :P
tea who you yea bunny
Avatar użytkownika
zxer
Stały bywalec
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 9/10/2010, 11:53
Lokalizacja: Londyn / inowroclaw

Postprzez Przemo_rene » 26/7/2012, 09:08

A może kup zastaw do regeneracji zacisków i zrób to porządnie - masz jak byk objaw - wywalona uszczelka zgarniająca - przez nią tłoczek się nie cofa dobrze i robi się syf. Do tego jeżeli jedną wywaliło to pozostałe tez mają pewnie pełno syfu pod swoimi miejscami mocowania. Jak będziesz ostrożny może uda się ją jeszcze uratowac i nie bedziesz musiał nic kupować ale jeżeli chcesz mieć twardą klamę - zacisk na stół - rozbiórka, dokładne czyszczenie rowków pod uszczelki - wyszstko składaj na smar do tłoczków (nie smar do zacisków a do TŁOCZKÓW) lub płyn hamulcowy. Tłoczki do polerowania. Powyduszaj je najpeirw ile się na motocyklu bez klocków by łatwo je było wyciągnąć. Później zalej świeżym płynem (butelka 500ml wystarczy akurat na cały proces z odpowietrzaniem - polecam RBF600 motula - nie ma lepszych). Do tego pierwsze 100-200km bedą się klocki docierały i dopiero po tym etapie będziesz miał hamulec żyleta.
http://www.tinyurl.pl?PlJBVNPo Przegląd Twojego moto w P-N!
Avatar użytkownika
Przemo_rene
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2982
Dołączył(a): 11/3/2009, 13:27
Lokalizacja: Poznań / TL1000R

Postprzez mar111cin » 26/7/2012, 09:20

ale uszczelka zgarniająca chyba nic nie uszczelnia?
Tak tak, używałem smaru do tłoczków, tutaj spoko, jest ok.
Zastanawiam się tylko, dlaczego przed zmianą klocków hamulce były ok, mimo że tylko jeden klocek chwytał? a po zmianie takie numery odwala.. Za pierwszym włożeniem klocków nie wyciągałem tłoczków, a jednak już się zapowietrzyło i dlatego się zastanawiam czy można w taki sposób uszkodzić uszczelnienie pompki.

A klocki jakby było wszystko ok, to już powinny być dotarte, bo 200km zrobiłem ;)
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez blantek212 » 26/7/2012, 18:15

Spróbuj może tak jak kolega napisał wyżej, idziesz do apteki i kupujesz strzykawkę, ale taką dużą coś ok 100ml, łączysz z odpowietrznikiem na zacisku i zasysasz płyn ze zbiorniczka, kontroluj tylko poziom płynu w zbiorniczku żeby nie zassać powietrza do przewodów bo wtedy zabawa zaczyna się od nowa.
blantek212
Świeżak
 
Posty: 36
Dołączył(a): 19/6/2007, 18:54

Postprzez mirekm71 » 26/7/2012, 18:28

Miekka klamka czyli powietrze. Kolega kiedys nie mogl odpowietrzyc sprzegla bo powietrze siedzialo u gory przy pompie. Wystarczylo odpowietrzyc przy pompie sruba mocujaca przewod. Ja kiedys walczylem przy cbs-ie z godzine i klamka szla za daleko. Zostawilem na noc a rano odpowietrzylem jeszcze jeden i tylko jeden raz, zeby wszystko wrocilo do normy. Czasami jak sie za szybko pompuje pusty uklad plyn sie lekko napowietrza. Trzeba zaczekac, az sie ustoi i odpowietrzyc jeszcze raz.
Avatar użytkownika
mirekm71
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 7/6/2010, 23:55
Lokalizacja: Brzeg

Postprzez mar111cin » 26/7/2012, 21:27

właśnie już się zaopatrzyłem w strzykawkę i będzie kolejna próba, zrobić małe podciśnienie w układzie.
Motocykl postoi prawie tydzień, to może "samo się odpowietrzy".
A próbe z odkręcaniem przewodów przy pompce oraz zaciskach już robiłem, niby potem trochę lepiej było, tak jakby to też faktycznie było zapowietrzone, ale jednak i tak nie jest do końca dobrze.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez RUTRA.RD » 27/7/2012, 08:33

masz wyjście kupic zaciski na allegro i z 2 komletow złożyć 1 porządny na najlepszych gumkach. cena gumek kosmos do zaciskow
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez mar111cin » 27/7/2012, 09:15

Składać z używanych to też mi się nie widzi ;) już lepiej kupię gumki i chociaż tego będę pewien ;)
wczoraj się dowiedziałem że dwie gumki na jeden tłoczek, oryginalne kosztują 70zł, dobrze że tłoczków jest tylko 12szt. :lol:
Jutro zrobię ostatnią próbę ze strzykawką i jak nie wyda, to pozostaje zmienić gumki :/

Dzisiaj rozmawiałem z kumplem co przez kilka lat serwisował motocykle, stwierdził że strzykawka musi pomóc ;) i że nie raz się męczył z hamulcami w różnych motocyklach, w zależności jakie były rozwiązania, jednak strzykawa niby zawsze wygrywała.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez RUTRA.RD » 27/7/2012, 11:25

uwierz mi ze nie zawsze :)
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez Mentos1111 » 28/7/2012, 11:08

Mialem podobny problem. U mnie jednak tloczki byly zapieczone i przez to dociskany byl jeden klocek. Zrobilem tak jak napisal wyzej RUTRA.RD, kupilem uzywane zaciski,wyczyscilem, pozmienialem, nasmarowalem. Po zlozeniu i odpowietrzeniu bylo okey. Motocykl postal kilka dni i znowu klamka miekka, rece mi opadly. Jednak ponowne odpowietrzenie pomoglo, poszlo jeszcze pare pecherzykow mimo iz wczesniej lecial juz sam plyn.

kombinuj ze strzykawka, pompuj i zasysaj, wez sobie kogos do pomocy. powodzenia.
Mentos1111
Świeżak
 
Posty: 57
Dołączył(a): 8/7/2012, 13:21
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez mar111cin » 28/7/2012, 17:37

no dzisiaj powalczyłem, strzykawką przelewałem płyn (swoja drogą strasznie ciężko, przy zaciąganiu robią się pęcherzyki)
i kurde efekt mizerny jak na moje oko - chociaż jeszcze nie jeździłem ze względu na pogodę.
Z tym że ogólnie nie wróżę nic dobrego :/
Co ciekawe nigdzie spod żadnego tłoczka nie widać wycieku, czyli regeneracje zacisków na razie odrzucam.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez mirekm71 » 28/7/2012, 20:45

Zasysanie plynu strzykawka? A jak wepchniesz tloczki to plyn nie pokona tej samej drogi w gore ukladu wypychajac powietrze? Gdzies masz babel nie wiem, moze na trojniku?
Avatar użytkownika
mirekm71
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1150
Dołączył(a): 7/6/2010, 23:55
Lokalizacja: Brzeg

Postprzez mar111cin » 28/7/2012, 21:15

już się zdążyłem o tym przekonać, że jednak nie ; )
Mam szczerą nadzieję że to tylko bąbel, ale uciążliwy bąbel.
Strzykawką już miałem wrażenie że się prawie udało za pierwszym razem, ale mój pomocnik zaczął pompować dźwignią i nie zauważył że się skończył płyn w zbiorniczku :lol: i wszystko psu w dupe... ogólnie powiem, że takich problemów z hamulcami to ja jeszcze nie miałem :)
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez RUTRA.RD » 30/7/2012, 09:36

wstrzykiwanie jest bardziej skuteczne niz wyciąganie :)

odpowietrz i jedz zagotuj heble ( da sie to latwo zrobic pare ostrych hamować ) i wtedy spróbuj odpowietrzyć
TL1000R- Odszedł została Hayabusa i
Nowy nabytek KTM RC8
Avatar użytkownika
RUTRA.RD
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 4149
Dołączył(a): 14/10/2010, 11:58
Lokalizacja: Satanistyczna pustka umysłowa

Postprzez mar111cin » 30/7/2012, 22:09

raczej na pewno bardziej skuteczne.
Podejrzewam ze w przewodach zbieraja sie pecherzyki powietrza, ktore normalnie nie idzie przepchnac. Natomiast dajac od dolu strzykawka wypychamy je w gore. Ale faktycznie po jezdzie potem i tak sie przydaje odpowietrzanie przy zacisku. Ogolnie niby prawie dobrze, ale jednak cos go boli. Powalcze jeszcze troche.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez OjManiek » 30/7/2012, 22:34

Witam panowie. Pomijając ,że możesz posiadać problem z zaciskiem hamulcowym moim zadanie jeśli nie ma wycieku najlepszym sposobem odpowietrzenia układu hamulcowego jest metoda podciśnieniowa a tym bardziej w motocyklu. I nie ma siły by nie udało sie tego układu odpowietrzyć.
Czyli luzujesz odpowietrznik ,poprzednio zakładając na niego przewodzik i jak koledzy pisali wyciągasz strzykawką powoli płyn uzupełniając jednocześnie w zbiorniczku.
Możesz jeszcze spróbować innego sposobu. na wyluzowany odpowietrznik przewód gumowy zanurzony w butelce z płynem ( musi być płyn by nie było dostępu powietrza) Zalewasz zbiorniczek i zaczyna się pompowanie manetką. I tak ok 0.5 litra najlepiej przepompować, potem zakręcasz no i jeśli maneta twarda to jest ok.

A mam jeszcze jedno pytanie. Jaki jest stan tarcz hamulcowych. Bo jeśli masz "poryzane" tarcze lub dość głęboki rant to do chwili dotarcia się klocków do tarczy będziesz miał masło w dźwigni.

Pozdrawiam serdecznie Mariusz

Ps. po co Ci hamulce :P
VTR 1000 F
OjManiek
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 26/7/2012, 21:15
Lokalizacja: Radziejów

Następna strona


Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na gr