Zobacz wątek - Sprzęgło, a biegi...
NAS Analytics TAG

Sprzęgło, a biegi...

Jak nauczyć się wheelie? stoppie?
Czy zmieniać biegi ze sprzęgłem czy bez?
_________

Czy zmieniasz biegi bez sprzęgła?

Tak
61
31%
Nie
135
69%
 
Liczba głosów : 196

Postprzez Grubas » 3/11/2007, 13:31

Traperso, sorki, ale teraz walnÄ…Å‚eÅ› jak Å‚ysy grzywkÄ… o kant kuli.
PomijajÄ…c ruszanie gdzie trzeba sprzÄ™gÅ‚em operować „analogowo” to sprzÄ™gÅ‚o sÅ‚uży do chwilowego rozÅ‚Ä…czania napÄ™du aby zmniejszyć siÅ‚y wystÄ™pujÄ…ce przy zmianie przeÅ‚ożenia. WytÅ‚umacz mi jak można coÅ› rozÅ‚Ä…czyć częściowo i po co.
MogÄ™ zrozumieć, że ktoÅ› nie używa sprzÄ™gÅ‚a, bo ma „półautomat” który to robi za niego w czasie zmiany biegów (np. Jawa 350), lub ma w d.. skrzyniÄ™ i mu zależy na tym 0,2- 0,5 sek. Ale pół na pół to ?????
<a href="http://a-glass.pl">BMW F650 ST</a>
Avatar użytkownika
Grubas
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 908
Dołączył(a): 6/10/2006, 14:13
Lokalizacja: Poznań


Postprzez Traperoso » 3/11/2007, 21:43

Ja tego nie wymyslilem, wyczytalem - robi sie to po to, aby osiagnac maxymalne przyspieszenia, moze fakt walka o ulamki sekund - coz. Cisniecie sprzeglem do polowy(nie jest w sumie okreslone ze do polowy, chodzi tu o jakis punkt, tak napisalem, moze faktycznie blad) takze ma "uplynnic" "proces" zmiany biegow, zeby bylo lepiej(hmmm), szybciej i sprawniej (ma zredukowac badz wyeliminowac szarpniecia). Ruchy maja byc plynne, szybkie - aczkolwiek wciaz sa "analogowe" zgodzicie sie chyba?

MadboY - fakt przyklad, dalem za ekstrymalny, ale taki mam charakter. Lubie przesadzac.

Siedzialem nad tym artykulem sporo, sadze ze dobrze go zrozumialem.
Kawasaki ER5 2005
Avatar użytkownika
Traperoso
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1645
Dołączył(a): 29/7/2006, 19:47
Lokalizacja: Szczecin


Postprzez MadboY » 4/11/2007, 00:35

ja tylko wiem z doswiadczenia, ze bez sprzegla jak juz sie dobrze czuje motocykl to biegi wrecz same wskakuja bez jakiegokolwiek szarpniecia i odbywa sie to bardzo plynnie. W moim przypadku na oko skracalo to czas osiagniecia setki o 1s (zakladam 2 zmiany biegu po 0.5s). A ze moze to byc zabojcze dla skrzyni...
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez Grubas » 8/11/2007, 09:52

A jak masz klamkÄ™ wciÅ›niÄ™tÄ… do poÅ‚owy to sprzÄ™gÅ‚o masz rozÅ‚Ä…czne czy nie (pytanie z cyklu jak szybko „bierze” Ci sprzÄ™gÅ‚o). Nie podobajÄ… mi siÄ™ takie okreÅ›lenia na pół wciÅ›niÄ™te. Gdyby ktoÅ› napisaÅ‚ w okolice „chwytania” to by miaÅ‚o jakiÅ› sens.
Ponadto po co jest sprzęgło. Aby odłączyć moment obrotowy, by mniejsze siły występowały w skrzyni. Dlaczego nie rozłączać??? (pomijamy sport)
<a href="http://a-glass.pl">BMW F650 ST</a>
Avatar użytkownika
Grubas
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 908
Dołączył(a): 6/10/2006, 14:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Grubas » 8/11/2007, 20:33

Sorki, nie zauważyÅ‚em „”
No i okazuje się, że dyskutujemy o 2 różnych sprawach.

Moto mam jak w podpisie i jeżdżę jak d… wiÄ™c mi starcza. Ostrość lubiÄ™ w przechyÅ‚ach.
Jeżdżę na razie po ulicach, jak z resztÄ… chyba wiÄ™kszość Polaków. Nie robie toru z ulicy jak dzieciak i szanujÄ™ mojÄ… skrzyniÄ™. ABS – czemu nie, chÄ™tnie bym wypróbowaÅ‚.
Jak będę miał więcej kasy to może sobie qpie sporta na drugie moto i będę dzidował na torze. Daleko nie mam.
<a href="http://a-glass.pl">BMW F650 ST</a>
Avatar użytkownika
Grubas
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 908
Dołączył(a): 6/10/2006, 14:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Maciejek » 8/11/2007, 22:01

No ja zawsze uzywan sprzegła. raz nie uzwalem jak mi sie zerwala linka od sprzegla :P
Jestem szczęśliwym posiadaczem Gilery Eaglet :P
Maciejek
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 8/11/2007, 21:50
Lokalizacja: Åšrem (Wlkp.)

Postprzez mario399 » 9/11/2007, 20:58

Ja zawsze używam sprzęgła, bez tego skrzynia po dupie dostaje. Ale przydaje się to przy np. przy paleniu gumy bo wtedy przy zmianie na wyższe biegi bez sprzęgła koło nie traci napędu i sie to przydaje. Mam małe pytanie do tych, którzy zmieniają bez sprzęgła: czy na tak wysokich obrotach biegi wam wskakują tak jak ktoś tu napisał "jak w masło"??

I mała uwaga, nie lubię jak ktoś mówi o czymś czego nie zna w praktyce tylko z jakiś gazet.
Avatar użytkownika
mario399
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 12/9/2007, 16:17
Lokalizacja: gliwice

Postprzez jasql » 9/11/2007, 22:15

mario399 napisał(a):Ja zawsze używam sprzęgła, bez tego skrzynia po dupie dostaje. Ale przydaje się to przy np. przy paleniu gumy bo wtedy przy zmianie na wyższe biegi bez sprzęgła koło nie traci napędu i sie to przydaje. Mam małe pytanie do tych, którzy zmieniają bez sprzęgła: czy na tak wysokich obrotach biegi wam wskakują tak jak ktoś tu napisał "jak w masło"??

I mała uwaga, nie lubię jak ktoś mówi o czymś czego nie zna w praktyce tylko z jakiś gazet.


I niech tak zostanie.
Nawet przy spokojnej jezdzie, da sie wciskac bez sprzegla "jak w maslo" oczywiscie w "gore". Lekkie "napiecie" na gear shift (motocykl caly czas powinien przyspieszac) zwolnienie gazu na ulamek sekundy i jak stopa pojdzie do gory (zmieni sie bieg) znowu odkrecamy manetke. To tak w skrocie bo jest na forum obszerny artykol o tym.
Ja prawie nie uzywam sprzegla przy zmienianiu bo wchodza lepiej.
PS. Po co zmieniac biegi przy paleniu ?
<a href="http://h-tsz.com/amFzcWxh">Dostaniesz w PYSK jak klikniesz.
Avatar użytkownika
jasql
Bywalec
 
Posty: 603
Dołączył(a): 8/7/2007, 20:44
Lokalizacja: Londyn

Postprzez skwy » 10/11/2007, 13:41

jasql napisał(a):PS. Po co zmieniac biegi przy paleniu ?


Przypuszczam żeby szybciej sfajczyć kapcia,narobić więcej dymu!!
Avatar użytkownika
skwy
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1540
Dołączył(a): 7/10/2007, 08:21
Lokalizacja: Gołdap

Postprzez zdzichu123 » 17/11/2007, 12:28

Ja mimo ze jeżdże simkiem i to niema zadużego porównania, ale jak zmienialem biegi bez sprzęgła (w górę) to jazda wydawała mi sie płynniejsza, ale teraz skrzynia mi sie posypała ale nie wiem czy to od tego :D:D:D
Yamaha DT 125R [SPRZEDANA] >> Aprilia RS 125 [SPRZEDANA] >> Yamaha YZF 250

22.10.08 ====> Zdałem Prawko :)
Avatar użytkownika
zdzichu123
Bywalec
 
Posty: 869
Dołączył(a): 11/7/2007, 21:37
Lokalizacja: Chodzież

Postprzez devilR1 » 25/11/2007, 03:42

używam sprzęgła caly czas a przy bardzo ostrej jexdzie półsprzegło lub bez tylko z 1 na 2 lepiej zawsze ta klameczke wcisnąć zanim sie coś rozpie-li co do zmiany biegów podczas palenia to jest bardziej efektowne gdy wżucisz 2 lub 3 i wolno zaczniesz ruszać i po chwili masz 200km/h a guma się cały czas pali :-)
devilR1
Świeżak
 
Posty: 6
Dołączył(a): 25/11/2007, 03:17
Lokalizacja: reading

Postprzez P_R_O_T_E_Z_A » 16/12/2007, 14:39

Ja praktycznie zawsze ze sprzęgłem jeżdżę czasami jeśli warunki pozwalają to 1 i 2 ze sprzęgłem a reszta z tylko muśniętą klamką
www.kamikazedriver.prv.pl | !!!Lepiej być znanym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem!!! | !!!Nie bierz życia na serio i tak nie wyjdziesz z niego żywy !!! | !!! GSX_R 750 Srad !!!
Avatar użytkownika
P_R_O_T_E_Z_A
Świeżak
 
Posty: 139
Dołączył(a): 3/12/2007, 16:35
Lokalizacja: Sosnowiec

Postprzez Terror » 16/12/2007, 19:38

poza 1-2 - bez. Wygodniej, szybciej i oszczedniej dla sprzęgła i skrzyni.
No hope. no cure. No problem.
Avatar użytkownika
Terror
Administrator
 
Posty: 1466
Dołączył(a): 25/8/2005, 11:06
Lokalizacja: WW-WWa

Postprzez cezare » 28/12/2007, 09:17

witam, i tak i nie - choć zaznaczyłem że TAK - bo obce mi to nie jest.. tylko rzadko potrzebuję aż takich przyspieszeń... 90% miasto gdzie 1-2 zmieniam zawsze normalnie - YAMAHA ma głośną skrzynię ... i płynniutko wchodzi przy środkowych obrotach - a to juz w mieście o wiele za szybko ;)
Avatar użytkownika
cezare
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 682
Dołączył(a): 13/5/2007, 09:56
Lokalizacja: Kraków - Wola Justowska RULEZ

Postprzez icid » 1/1/2008, 23:22

Ja mam superkróciutkie sprzęgło ok 5 cm więc czas wciśnięcia jest minimalny, biegi zawsze zmieniam ze sprzęgłem od początku do końca, silnikiem hamuje naprawde sporadycznie, hantle są na tyle skuteczne że wystarczają w zupełności. Szkoda skrzyni dla szpanu na torze można ale na ulicy bez sensu.
Avatar użytkownika
icid
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2798
Dołączył(a): 18/8/2007, 14:57
Lokalizacja: Rotterdam

Postprzez zephyr47 » 6/1/2008, 21:24

Ja przeważnie używam do "połowy", ale zdarza mi się bez :twisted:
Avatar użytkownika
zephyr47
Bywalec
 
Posty: 801
Dołączył(a): 30/12/2007, 16:59
Lokalizacja: Pszczyna

Postprzez Urbud » 15/2/2008, 22:48

Ja tez zawsze zmieniam ze sprzeglem.Nie jest to przeciez wielka filozofia wlaczac sprzeglo a pozatym lepiej dla skrzyni biegow
Motorynka>Skuter>Simson>Suzuki rg80>obecnie GPZ 500s
Avatar użytkownika
Urbud
Świeżak
 
Posty: 253
Dołączył(a): 13/2/2008, 22:31
Lokalizacja: Brzeg

Postprzez radziopol4 » 19/2/2008, 18:25

po przczytaniu waszych wypwiedzi na temat zmiany biegów skłaniam się jednak do zmiany ze sprzegłem, dopiero zaczynam przygodę z prawdziwymi motocyklami, mam Honde NT 650v Daeville i nie widze potrzeby aby wbijać na niej biegi bez sprzęgła, choć próbowałem udało mi sie nawet zredukować bez większych zgrzytów, kolega jeździ na Kawie KZ1000 rocznik 79 i nie używa prawie wcale sprzęgła, co kraj to obyczaj.
radziopol4
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 17/2/2008, 14:58
Lokalizacja: okolice Mińka Maz

Postprzez Adam M. » 19/2/2008, 22:32

Dla wiekszosci japonskich skrzyn zmiana z pelnym wysprzegleniem jest po prostu za wolna, specjalnie na wysokich obrotach i ona wlasnie grozi zgrzytem specjalnie przy "dokladnym" wykonaniu.
Tak jak niezbedne jest robienie przegazowki przy schodzeniu biegami w dol, tak przy wchodzeniu w gore niezbedna jest operacja gazem w celu wyrownania obrotow i wowczas zmiane z minimalnym sprzeglem, lub bez robi sie momentalnie i bez zadnego uszczerbku dla skrzyni.
Ci ktorzy do rozumienia tej dosc podstawowej prawdy jeszcze nie doszli maja sporo nauki przed soba.

Adam M.
Adam M.
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 786
Dołączył(a): 5/2/2008, 02:56

Postprzez MadboY » 20/2/2008, 01:25

Rozmawialem z kilkoma mechanikami i jedni mowili, ze nie ma zadnego uszczerbku dla skrzyni, a inni ze skrzynia predzej czy pozniej poleci przez bezsprzeglowa zmiane biegow. Mowa oczywiscie o umiejetnej zmianie.

Z poczatku zmienialem ze sprzeglem. Potem probowalem bez, zaczelo mi to wychodzi i mam to w nawyku. Teraz "z automatu" wbijam bez, a zeby uzyc sprzegla to musze sie koncentrowac na tym.

Jednak teraz zmienilem moto i ta niepewnosc co do rozwalenia skrzyni mnie boli.. ale i tak pewnie dalej bede zmienial bez.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Poprzednia stronaNastępna strona


Powrót do Technika jazdy



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na górê