Zobacz wątek - wyprzedzanie na skrzyżowaniu
 
NAS Analytics TAG

wyprzedzanie na skrzyżowaniu

Jak nauczyć się wheelie? stoppie?
Czy zmieniać biegi ze sprzęgłem czy bez?
_________

wyprzedzanie na skrzyżowaniu

Postprzez etm » 17/8/2009, 13:27

Czy jadąc skuterem mogę wyprzedzać stojące samochody w korku (ciąg pojazdów) czekające na wjazd na skrzyżowanie z lewej strony, po ich pasie jezdni :?:
Jeżeli tak czy jest gdzieś przepis, artykuł o tym mówiący.
etm
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17/8/2009, 13:19


Postprzez Demotywatrrro » 17/8/2009, 16:30

Nie patrz na przepisy tylko na swoje zdrowie i policje.
Demotywatrrro
Świeżak
 
Posty: 387
Dołączył(a): 22/6/2009, 17:59


Postprzez patryk83 » 17/8/2009, 16:38

A przepisy chyba mówią, że można mijać pojazdy tym samym pasem i to nie jest wyprzedzanie lecz mijanie i tak jak mówi Demotywatrolll patrz na swoje zdrowie i policję bo czego oczy nie widzą tego sercu nie żal.
Honda CBR 600 F4i user
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
patryk83
Bywalec
 
Posty: 942
Dołączył(a): 29/8/2008, 08:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez etm » 17/8/2009, 16:54

pytam bo miałem kolizję i mam dostać mandat za wyprzedzanie
etm
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17/8/2009, 13:19

Postprzez etm » 17/8/2009, 17:47

dzięki
etm
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17/8/2009, 13:19

Postprzez adam_tomasz » 17/8/2009, 22:54

heh, panowie.. przepisy jasno mowia ze mozna ;)
na potwierdzenie artykul:

http://serwisy.gazeta.pl/motocykle/1,59 ... SCIMY.html

a tak w skrocie:

,Uczestnik ruchu może wyprzedzać prawą stroną jeśli porusza się w terenie zabudowanym drogą o dwóch pasach w jednym kierunku i poza miastem, jeśli jedzie drogą o trzech pasach w jednym kierunku". Ten przepis dotyczy wszystkich pojazdów. Oczywiście motocykliści powinni zachować szczególną ostrożność, przestrzegać znaków drogowych (zakaz wyprzedzania, linia ciągła itp.) i zachować bezpieczny odstęp, jednak nie jest on określony. Tymczasem kierowców aut przepisy zobowiązują do zachowania metrowego odstępu podczas wyprzedzania motocykla.
Instruktor nauki jazdy A,B - Poznańhttp://szkola-motocyklowa.blogspot.com/ - Twoje kompendium wiedzy
adam_tomasz
Moderator
 
Posty: 414
Dołączył(a): 15/4/2007, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Postprzez MadboY » 17/8/2009, 23:04

Na skrzyzowaniu wyprzedac nie wolno i jest to skrajna glupota. Ale jechac w korku mozna i jest to w pelni legalna i zgodne z prawem. Jedynie ostatnie metry przed skrzyzowaniem sa 'nielegalne' bo zazwyczaj jest tam ciagla, ktorej przekraczac nie mozna.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez duddits » 18/8/2009, 07:29

MadboY napisał(a):Na skrzyzowaniu wyprzedac nie wolno
[..]


Ano wolno. Kodeks drogowy podaje, że w dwóch przypadkach:

- na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (tzw. rondo),
- na skrzyżowaniu, na którym ruch jest kierowany (np. sygnalizacja świetlna lub policjant)

Dział 6 (Wyprzedzanie), art. 24, pkt. 7/3.
http://gomoto.tv/ | naszym motorem jest pasja
Avatar użytkownika
duddits
Świeżak
 
Posty: 167
Dołączył(a): 10/4/2009, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez adam_tomasz » 18/8/2009, 09:48

ostatnie metry tez sa legalne, pod warunkiem ze nie najezdzasz na linie i nie przekraczasz jej...
heh cienko czytacie...
chodzi oto ze jak sie miescisz razem z samochodem na jednym pasie (po jego lewej stronie) i zachowasz bezpieczna odleglosc (nie jest podane ile dokladnie) to mozesz wyprzedzic nawet jak jest linia ciagla.
Instruktor nauki jazdy A,B - Poznańhttp://szkola-motocyklowa.blogspot.com/ - Twoje kompendium wiedzy
adam_tomasz
Moderator
 
Posty: 414
Dołączył(a): 15/4/2007, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Postprzez MadboY » 18/8/2009, 11:31

duddits - czepiasz sie :) Chodzilo mi oczywiscie o zwykle skrzyzowanie, a nie szczegolne przypadki.

adam_tomasz - Jesli przez te ostatnie metry (z ciagla) koncentrujesz sie na nie przekraczaniu ciaglej to jest to legalne. Ja jednak wole jechac srodkiem zachowujac bezpieczna odleglosc od obu samochodow, zamiast przyklejac sie do jednego byle tylko nie najechac na ciagla. Dlatego, przynajmniej w moim wykonaniu, jest to 'nielegalne'.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez duddits » 18/8/2009, 12:11

MadboY napisał(a):duddits - czepiasz sie :) Chodzilo mi oczywiscie o zwykle skrzyzowanie, a nie szczegolne przypadki.
[..]

No może trochę się czepiam, ale wiesz, chodzi o to, że różni ludzie to potem czytają i dochodzą do złych wniosków :) Jestem akurat zdania, że jeśli chodzi o same przepisy (jakie by one nie były) to należy się wyrażać precyzyjnie :)

I przy okazji. Na zwykłym skrzyżowaniu (takim bez świateł czy innej formy kierowania) też można wyprzedzać i to na dodatek z prawej strony :) Chodzi oczywiście o sytuację kiedy mamy pojazd jadący w tym samym co my kierunku i oczekujący na skręt w lewo.
http://gomoto.tv/ | naszym motorem jest pasja
Avatar użytkownika
duddits
Świeżak
 
Posty: 167
Dołączył(a): 10/4/2009, 20:10
Lokalizacja: Warszawa



Powrót do Technika jazdy



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na górê