Zobacz wÄ…tek - ostre hamowanie
NAS Analytics TAG

ostre hamowanie

Jak nauczyć się wheelie? stoppie?
Czy zmieniać biegi ze sprzęgłem czy bez?
_________

Postprzez duddits » 21/7/2009, 09:16

MadboY napisał(a):Duddits - zadnej sily nie masz prawa czuc na ramionach (!), bo przy odpowiedniej pozycji nie powinienes miec ani ulamka niutona oddzialywujacego na kierownice. Wymaga to sporego treningu.
[..]

To mówisz, że nie czujesz jak moto nurkuje przy gwałtownym hamowaniu? No to ciekawe ... :) Bo ja właśnie to miałem na myśli pisząc o tym czuciu na rękach.
MadboY napisał(a):Jesli hamujesz optymalnie przodem to tylne kolo (jak Griso juz zauwazyl) ma nacisk bliski zeru, wiec hamowanie tylem jest bezcelowe.

No to super, biegnę do serwisu, niech mi wymontują tę tarczę z tyłu :)

Zwracam uwagę, że my tu zaczęliśmy dyskutować nie o optymalnym hamowaniu, tylko o ostrym. Może zatem wyjaśnijmy sobie co każdy z nas rozumie przez "optymalne".

Czy można na mokrej nawierzchni zahamować na jak najkrótszym odcinku optymalnie używając tylko przedniego hamulca? Czy dołożenie tylnego nic w takiej sytuacji nam nie da?

Pytam serio, bo ja na kursie oraz w książkach wyczytałem co innego i moje obserwacje zdają się to potwierdzać.
http://gomoto.tv/ | naszym motorem jest pasja
Avatar użytkownika
duddits
Świeżak
 
Posty: 167
Dołączył(a): 10/4/2009, 20:10
Lokalizacja: Warszawa


Postprzez turboponczek » 21/7/2009, 09:31

trzeba było hamować także silnikiem.

W takich sytuacjach od razu klama sprzęgła, redukcja + oczywiscie hamuje przodem i tyłem.
Avatar użytkownika
turboponczek
MEGA TROLL
 
Posty: 2010
Dołączył(a): 1/5/2007, 11:44
Lokalizacja: masz taki fajny tornister ?!


Postprzez MadboY » 21/7/2009, 16:43

Jak dla mnie definicja slowa 'optymalne' jest jednoznaczna .Dlatego 'optymalne hamowanie' to takie hamowanie, zeby zatrzymac sie jak najszybciej tylko sie da.

Co do hamowania tylem to wystarcza redukcje z miedzygazem (hamowanie silnikiem), bo nie uzycie miedzygazu juz grozi zblokowaniem kol a co dopiero docisniecie hebla tylnego.
Jazda na moto to najprzyjemniejsza rzecz jaką można robić w ubraniu ;)
Avatar użytkownika
MadboY
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 1277
Dołączył(a): 21/5/2007, 22:09
Lokalizacja: Wawa

Postprzez griso » 21/7/2009, 23:44

duddits napisał(a):No to super, biegnę do serwisu, niech mi wymontują tę tarczę z tyłu :)

Pytam serio, bo ja na kursie oraz w książkach wyczytałem co innego i moje obserwacje zdają się to potwierdzać.


okres wakacyjny, moze sie przydac jako ringo na plazy Obrazek

Tylny hebelek w lekkich sportowych moto zostawiam sobie tylko do wyhamowania jak wyladuje poza torem na zwirkowej nawierzchni. :)

W warunkach drogowych temat mokrej nawierzchni budzi czesto pikantne dyskusje. Zdecydowana wiekszosc motocyklistow nie potrafi hamowac nawet na suchej nawierzchni, a jak widza mokra to wogole dostaja gesiej skorki, nerwowego triku w oku i calkowicie bledna, a na mokrej rowniez hamujemy przodem, to jest wciaz podstawowy hamulec. Proponuje dobre kursy doszkoleniowe, pod okiem dobrego instruktora mozna przelamac lek hamowania przodem, przekonasz sie wtedy jak gleboko mozna dociskac prawa klamke.

Czestym problemem jest obciazanie kiery i opuchnietych rak przy takich glebokich hamulcach, polecam stompgripsy na bak - naprawde duzo pomagaja. Primo 1 : kiera zawsze trzymana luzno Primo 2 : lokcie nieco ugiete ale NIGDY nie wyprostowane do konca.

Nie sugerowalbym sie tez jednym podrecznikiem, moze autor knigi jezdzil na HD, a w nich przednie heble sa tak samo skuteczne jak tylny Obrazek

pozdrowienia dla wszystkich harly, panowie obydwie stopy na pedal tylego hebla, bedzie skuteczniejszy Obrazek, hehe ... no dobra tani dowcip ... :|
gixxer 750 K7
CBR 1000 RR '08
griso
Świeżak
 
Posty: 159
Dołączył(a): 15/10/2008, 22:15

Postprzez duddits » 22/7/2009, 08:23

griso napisał(a):[..]
Proponuje dobre kursy doszkoleniowe, pod okiem dobrego instruktora mozna przelamac lek hamowania przodem, przekonasz sie wtedy jak gleboko mozna dociskac prawa klamke.
[..]

Sęk w tym, że ja już byłem na dobrym kursie w Pro-motorze i miałem się okazję kilka razy przekonać co się dzieje po mocnym dociśnięciu przedniego hamulca. Nigdzie też nie pisałem, że wywołuje to u mnie paniczny lęk :)
Uważam po prostu (na podstawie tego co wyniosłem z kursu i z własnych obserwacji), że tylny hamulec nie został zamontowany tylko dla ozdoby.
Tyle.
http://gomoto.tv/ | naszym motorem jest pasja
Avatar użytkownika
duddits
Świeżak
 
Posty: 167
Dołączył(a): 10/4/2009, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona


Powrót do Technika jazdy



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości




na górê