Zobacz wątek - Śluzy rowerowe a motocykle/motorowery

Reklama

NAS Analytics TAG

Śluzy rowerowe a motocykle/motorowery

Przepisy, prawo
_________

Śluzy rowerowe a motocykle/motorowery

Postprzez iAndrzej » 15/5/2013, 16:34

Witam. Minęły już dwa lata od uchwalenia stosownego prawa i śluzy rowerowe mające ułatwiać rowerzystom przejazd przez skrzyżowania, powoli zaczynają się pojawiać w naszych miastach. Pytanie brzmi: Jak to wpływa/wpłynie na ruch motocyklistów?
Motocykliści przecież też przepychają się na początek kolejki, jeżdżą praktycznie w ten sam sposób co rowery, ale w kodeksie drogowym nie ma słowa o motocyklistach w odniesieniu do śluz. Czy to może być pewien problem? Takie śluzy powstają w miejscach, na których zwykle także my ustawiamy się przed autami. Na wielu filmach z Azji widzę śluzy nie rowerowe, ale dla jednośladów ogólnie lub wręcz motocyklowe (z racji ich popularności, ale nikt też raczej nie powie, że rowery nie są na tym kontynencie równie popularne).

Może źle zrozumiałem przesłanki ustawodawcy, ale jak ma się zachować motocyklista/motorowerzysta, który przepchnął się na czoło kolejki, a tu czeka na niego oznakowana poziomo śluza rowerowa. Oczywiście nie ma pewności, że pionowe oznakowanie by pomogło, czasem większe samochody zasłaniają znaki i już.
Wjechać? - Niby nie wolno. (Art. 49 pkt 1. ust. 11 Zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.)
Zatrzymać się wcześniej? - Zablokujemy między samochodami pozostałych "przepychających" się (możliwe, że także rowerzystów). Znowu ustawodawca skupił się na jednej grupie a o reszcie zapomniał?
Jeżeli macie już w swoim mieście śluzę rowerową, to napiszcie jak to się sprawdza w relacji do innych niż rowery pojazdów (w korku).
iAndrzej
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 12/2/2012, 19:09
Lokalizacja: Jelenia GóraPowrót do PrawoKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości
na gr