Zobacz wÄ…tek - Kto ma pierwszenstwo??? bo mysle ze ja:)
NAS Analytics TAG

Kto ma pierwszenstwo??? bo mysle ze ja:)

Przepisy, prawo
_________

Kto ma pierwszenstwo??? bo mysle ze ja:)

Postprzez hugo2003 » 26/2/2012, 19:48

Witam.
Ostatnio prawie koles mnie trafil Vw Golf III w zalaczniku mapka na czarno droga z pierwszenstwem czerwony - ja granatowy-debil!!! kumpel mowil ze nie mam racji bo wyzjezdzalem z drogi nieutwardzonej ale i ja i ten koles mial ustap pierwszenstwa wiec kto ma racje-pierwszenstwo??? debil nawet nie przychamowal tylko z pretkoscia przelotowa ok 80km/h przelecial przez krzyzowke...


http://imageshack.us/photo/my-images/54 ... uucii.png/
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań


Postprzez MrHT » 26/2/2012, 19:58

Witaj!
Pierwszeństwo miał kierowca golfa.
http://poznajtesty.wordpress.com/2011/01/28/wlaczanie-sie-do-ruchu-z-drogi-gruntowej/ (otwórz link)
Ale fakt faktem, że kierowca golfra jechał za szybko. Należy mieć zawsze ograniczone zaufanie i powinien zwolnić.
Ostatnio edytowano 26/2/2012, 20:02 przez MrHT, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
MrHT
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 26/2/2012, 19:57


Postprzez Boshi » 26/2/2012, 20:00

Jeżeli byłeś na drodze gruntowej( mnie niż 20m chyba) a on na jezdni to jednak on miał pierwszeństwo.
Zastrzeżenia na PW.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez madcap » 26/2/2012, 20:40

jeśli wjeżdżałeś z drogi gruntowej

Oddział 2
WÅ‚Ä…czanie siÄ™ do ruchu

Art. 17. 1. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

1). na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
2). na drogÄ™ z pola lub na drogÄ™ twardÄ… z drogi gruntowej;
3). na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
3a). na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
4).pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
2. Kierujący pojazdem, włączając się do ruchu, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu.


art. 2 punkt 2
droga twarda - drogę z jezdnią o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej lub brukowcowej oraz z płyt betonowych lub kamienno-betonowych, jeżeli długość nawierzchni przekracza 20 m; inne drogi są drogami gruntowymi;


stosownie do tego mimo, że dla obu dróg był znak ustąp pierszeństwa przejazdu, to jednak powinieneś ustąpić również pierszeństwa gościowi po lewej stronie (zakładając, że on jechał drogą twardą)
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Re: Kto ma pierwszenstwo??? bo mysle ze ja:)

Postprzez Kula07 » 27/2/2012, 16:41

hugo2003 napisał(a): z pretkoscia przelotowa ok 80km/h przelecial przez krzyzowke...


ciekawe jak zmierzyłeś prędkość...
XR 400R | | Kula daje fula :D | | https://www.youtube.com/watch?v=2Cq4e3WiCr0
Avatar użytkownika
Kula07
Stały bywalec
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 29/10/2008, 07:43
Lokalizacja: Sadłuki

Re: Kto ma pierwszenstwo??? bo mysle ze ja:)

Postprzez hugo2003 » 27/2/2012, 18:08

Kula07 napisał(a):
hugo2003 napisał(a): z pretkoscia przelotowa ok 80km/h przelecial przez krzyzowke...


ciekawe jak zmierzyłeś prędkość...


Tak sie sklada ze jezdze duzo czy to autem czy motocyklem i nie musze patrzec na pretkosciomierz zeby wiedziec z jaka pretkoscia sie poruszam (oczywiscie przyblizona o 10-20km/h ) wiec Å‚atwo mozna okreslic tak +/- jak szybko mijal zabudowania....
A po 2 napisalem ok wiec mogl jeschac moze 70 a moze 75 ale nie mniej!!!
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Kula07 » 27/2/2012, 18:27

aha...

sporo jeździsz, to wszystko tłumaczy...

koniec ot.
XR 400R | | Kula daje fula :D | | https://www.youtube.com/watch?v=2Cq4e3WiCr0
Avatar użytkownika
Kula07
Stały bywalec
 
Posty: 1006
Dołączył(a): 29/10/2008, 07:43
Lokalizacja: Sadłuki

Postprzez Wojciech_Moto » 27/2/2012, 20:10

Sytuacja wcale nie jest oczywista z punktu widzenia pojazdu czerwonego - jeśli widzi znak A-7 stojący na drodze po lewej (czyli znak na drodze pojazdu niebieskiego).
Akurat ten znak można rozpoznać także oglądając go od tyłu, bo to jedyny z ostrzegawczy umieszczany wierzchołkiem do dołu.




Oczywiście jest Art. 17 PORD (czyli włączanie się do ruchu z drogi gruntowej itp.) ale jest i Art. 5 pkt. 1. PORD: Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

W całej tej sytuacji brakuje mi na rysunku znaku T-6 pod znakami A-7, jeśli są w realu to kierujący pojazdem czerwonym może zakładać, że droga z pierwszeństwem przejazdu przebiega tak jak zaznaczone na czarno na rysunku i mógłby - w związku z Art. 5 pkt. 1 - wjechać przed pojazdem niebieskim. Jeśli ich nie ma to powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdowi niebieskiemu, chyba że widzi "od tyłu" znak A-7 (ale bez znaku T-6, czyli bez kwadratowego znaku widzianego również od tyłu) lecz wówczas następuje sprzeczność informacji i wówczas lepiej zatrzymać się, bo rośnie szansa na nieporozumienie i wypadek.

Nie zmienia to faktu ewentualnego braku zasady zachowania zaufania ale po wypadku nieważne kto ma rację - boli bardziej tego na moto.
Wojciech_Moto
Świeżak
 
Posty: 108
Dołączył(a): 23/6/2011, 21:18
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez Boshi » 27/2/2012, 20:58

Chyba nie ma obowiązku czytać znaków od tyłu prawda? Z tego co wiem to interesuje nas zawsze znak na drodze po której się poruszamy a nie patrzenie na drogę z boku i myślenie jaki tam znak stoi.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez Invi » 27/2/2012, 21:26

Boshi napisał(a):Chyba nie ma obowiązku czytać znaków od tyłu prawda? Z tego co wiem to interesuje nas zawsze znak na drodze po której się poruszamy a nie patrzenie na drogę z boku i myślenie jaki tam znak stoi.


A dlaczego nie? GdzieÅ› jest zabronione sugerowanie siÄ™ znakami z drugiej strony?
Avatar użytkownika
Invi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6277
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12

Postprzez Wojciech_Moto » 27/2/2012, 22:30

Boshi napisał(a):Chyba nie ma obowiązku czytać znaków od tyłu prawda? Z tego co wiem to interesuje nas zawsze znak na drodze po której się poruszamy a nie patrzenie na drogę z boku i myślenie jaki tam znak stoi.


Obowiązku nie ma, trzeba jednak przewidzieć, że użycie jednego z dwóch znaków (A-7 lub B-20), bo D-1 już nie jest jednoznaczny (może być to D-2) powoduje inną całkowitą informację dla użytkownika.

Moim celem było wskazanie, że sytuacja nie była tak klarowna jak uznali wszyscy (poza założycielem wątku) moi przedmówcy. Cała rzecz polega na tym, by szukać innych możliwości. Teraz pewnie zgłosiłbym do lokalnego wydziału dróg o uzupełnienie o jakąś tablicę a najlepiej zastąpienie znaku A-7 znakiem B-20, by nie zdarzył się tam wypadek z takiej przyczyny.
Wojciech_Moto
Świeżak
 
Posty: 108
Dołączył(a): 23/6/2011, 21:18
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez Boshi » 27/2/2012, 22:59

Invinciblee napisał(a):
Boshi napisał(a):Chyba nie ma obowiązku czytać znaków od tyłu prawda? Z tego co wiem to interesuje nas zawsze znak na drodze po której się poruszamy a nie patrzenie na drogę z boku i myślenie jaki tam znak stoi.


A dlaczego nie? GdzieÅ› jest zabronione sugerowanie siÄ™ znakami z drugiej strony?


Wiesz invi, nigdzie nie jest, ale jednak moim zdaniem podnosi to poziom niebezpieczeństwa, ktoś się zagapi na znak kombinując czy to jest ustąp czy inny trójkąt w drugą stronę, a wątpię, że większość ludzi popatrzy w ułakmu sekundy na znak i od razu wie co tam jest.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez madcap » 27/2/2012, 23:11

zastanawia mnie mimo wszystko to:
niespójność w tym, ze znak A7 stoi na drodze niebedącej drogą twardą na skrzyzowaniu z drogami twardymi, chyba, ze autor coś poplątał (co na stan na teraz nie mienia mojej opinii)


tak dziwnie się składa, ze gdyby nawet zamiast znaku A7 byłby znak B20, to wymiar sytuacyjny byłby równoważny
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez MrHT » 28/2/2012, 13:33

Panowie, ale w czym wy widzicie problem?
Jasno zostało napisane, że gdy jest zmiana nawierzchni tak jak w tym przypadku z drogi gruntowej na asfaltową to jest to traktowane jak włączanie się do ruchu. I ustępujemy pierwszeństwa wszystkim.
Golf miał znak ustąp ponieważ znajdował się na drodze podporządkowanej. A oś drogi głównej (z pierwszeństwem) przebiegała tak jak na rysunku.
Nie ma co szukać dziury w całym. Trzeba uważać.
MrHT
Świeżak
 
Posty: 10
Dołączył(a): 26/2/2012, 19:57

Postprzez hugo2003 » 29/2/2012, 17:54

madcap napisał(a):zastanawia mnie mimo wszystko to:
niespójność w tym, ze znak A7 stoi na drodze niebedącej drogą twardą na skrzyzowaniu z drogami twardymi, chyba, ze autor coś poplątał (co na stan na teraz nie mienia mojej opinii)


tak dziwnie się składa, ze gdyby nawet zamiast znaku A7 byłby znak B20, to wymiar sytuacyjny byłby równoważny


Jesli chcecie i bede akurat tamtedy jechal to podesle fotki tej krzyzowki z kazdej strony...

Fakt faktem ze umknelo mi cos takiego ze wyjazd z drogi gruntowej jest pod wyjazdem z drogi asfaltowej... ale znaj ustap to znak ustap wiec jak wyzej kolega napisal zachowalem zasade prawej strony(pomijajac droge z pierwszenstwem).
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Wojciech_Moto » 29/2/2012, 20:39

hugo2003 napisał(a):
Fakt faktem ze umknelo mi cos takiego ze wyjazd z drogi gruntowej jest pod wyjazdem z drogi asfaltowej... ale znaj ustap to znak ustap wiec jak wyzej kolega napisal zachowalem zasade prawej strony(pomijajac droge z pierwszenstwem).


hugo2003... jak masz znak ustąp pierwszeństwa to ustępujesz nie tylko tym po prawej. Pisałem o tym powyżej, że znak KASUJE regułę ogólną.
Wojciech_Moto
Świeżak
 
Posty: 108
Dołączył(a): 23/6/2011, 21:18
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez PrimoGhost » 29/2/2012, 20:41

Zdecydowanie pierwszeństwo Golfa.. niestety. Wybacz kolego, ale jako kierowca naprawdę powinieneś to widzieć ;/ dość, że w puszkach nic wam się nie stało. na 2 kołach byłoby gorzej przy ~80 kph
Obrazek
<b>ZxR 636 2006</b>
Avatar użytkownika
PrimoGhost
Stały bywalec
 
Posty: 1148
Dołączył(a): 21/11/2010, 20:07
Lokalizacja: z DW-957

Postprzez hugo2003 » 1/3/2012, 15:48

Wojciech_Moto napisał(a):
hugo2003 napisał(a):
Fakt faktem ze umknelo mi cos takiego ze wyjazd z drogi gruntowej jest pod wyjazdem z drogi asfaltowej... ale znaj ustap to znak ustap wiec jak wyzej kolega napisal zachowalem zasade prawej strony(pomijajac droge z pierwszenstwem).


hugo2003... jak masz znak ustąp pierwszeństwa to ustępujesz nie tylko tym po prawej. Pisałem o tym powyżej, że znak KASUJE regułę ogólną.


W tym przypadku znak kasuje regule ale jezeli tak to co gdybym wyjezdzal z drogi utwardzonej ja mam ustap golf ma ustap a luj ma pierwszenstwo ???????
Wiec wtedy regula prawej strony.
Motorynka Pony

WSK 125 (1983r)

MZ ETZ 251

GSX 600F

ZX 9 R (moje oczko w głowie)
Avatar użytkownika
hugo2003
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1588
Dołączył(a): 18/9/2006, 10:23
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Boshi » 1/3/2012, 16:10

Tak wtedy masz pierwszeństwo, ale tu liczy się skąd wyjeżdżałeś ( drogi gruntowej) dlatego on ma pierwszeństwo.
Zastrzeżenia na PW.
Avatar użytkownika
Boshi
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2349
Dołączył(a): 22/7/2010, 16:21

Postprzez madcap » 1/3/2012, 16:11

wtedy tak
ale wóczas mówimy o skrzyżowaniu a nie o włączaniu się do ruchu
i wówczas dla dróg równorzędnych stosujemy regułe prawej ręki
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości




na górê