Zobacz wątek - Projekt ustawy zmian w ruchu drogowym AM, A2 i spółka...
NAS Analytics TAG

Projekt ustawy zmian w ruchu drogowym AM, A2 i spółka...

Przepisy, prawo
_________

Projekt ustawy zmian w ruchu drogowym AM, A2 i spółka...

Postprzez mineque » 3/9/2008, 09:08

Dzisiaj pojawiły sie w GW konkretne informacje, a ponoć juz we wrzesniu ma wejsc projekt pod obrady sejmu, czyli mozna sie spodziewac ich wprowadzenia ok. nowego roku.

Obrazek (otwórz link)
mineque
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16/8/2006, 14:17


Postprzez Respev » 3/9/2008, 10:37

A najlepsze jest to, że jeśli teraz czakam na egzamin państwowy do października i nie zdam go za pierwszym razem, to drugi raz już być może nie będę mógł do niego podejść przez warunki pogodowa. Musiałbym czekać do następnego roku w którym wejdzie projekt. Wtedy pieniądze za kurs idą w błoto, bo nie zrobię po prostu prawa jazdy kat. A. Wiadomo, że ustawa ma obejmować także tych, którzy skończyli kurs przed jej uchwaleniem.
Respev
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 5/6/2008, 22:52
Lokalizacja: ~Kraków | Sprzęt: Honda F4i


Postprzez mineque » 3/9/2008, 11:46

Jestem w podobnej sytuacji, teoria w przeciagu tyg. a pozniej modlitwy o piekna pogode i zime bez sniegu ;)
mineque
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16/8/2006, 14:17

Postprzez patrykmulek » 3/9/2008, 17:00

poje... ich. to w takim razie ciekawe jaki motocykl sobie mam kupic:?
nsr125------>dr350
motocykl-5tys zl, kask300zl,rycie banki rodzicom-12/24h,paliwo-4,50litr, wrazenia z przebytej drogi=bezcenne
patrykmulek
Bywalec
 
Posty: 562
Dołączył(a): 28/5/2007, 16:32
Lokalizacja: Osieck

Postprzez House MD » 3/9/2008, 17:39

też jestem w podobnej sytuacji ,testy będę zdawał w przyszłym tygodniu i wypadałoby zdać za 1 razem , w innym wypadku będzie lipa. Kurcze co za przepaść między 20 a 24 rokiem życia...
Avatar użytkownika
House MD
Świeżak
 
Posty: 438
Dołączył(a): 4/6/2008, 12:11

Postprzez herbatkowy » 3/9/2008, 17:58

Pewne jest, ze jedynym celem sa kolejne pieniadze. Ale to dopiero poczatek...
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez kagiva » 3/9/2008, 18:04

wydaje się że mała różnica wieku ale uwierz że człowiek szybko dojrzewa mentalnie w tym wieku i już nie popełnia błędów jak 18sto latek. można ująć to tak że ma więcej oleju w głowie.
only god can judge me
Avatar użytkownika
kagiva
Świeżak
 
Posty: 402
Dołączył(a): 12/7/2008, 09:37
Lokalizacja: wschód

Postprzez herbatkowy » 3/9/2008, 18:06

Nie rozumiem tylko, czemu swir ktory nie moze jezdzic motocyklem, moze spokojnie kupic 200konnego starego nissana i smigac nim w najlepsze.
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez andy7 » 3/9/2008, 21:37

Respev napisał(a):...Wtedy pieniądze za kurs idą w błoto, bo nie zrobię po prostu prawa jazdy kat. A.


Dlaczego Twoim zdaniem ida w bloto, moglbys rozwinac ta mysl ?

patrykmulek napisał(a):,,, w takim razie ciekawe jaki motocykl sobie mam kupic:?


Kazdy jeden ktorego prodcent przewidzial go w wersji zdlawionej do 34 KM o wadze powyzej 156,25 kg, o wspolczynniku 0,16 kW / kg lub 6,25 kg / kg. Niestety litry nie sa przewidziane do dlawienia.

herbatkowy napisał(a):Pewne jest, ze jedynym celem sa kolejne pieniadze. Ale to dopiero poczatek...


Dlaczego ? Nie pomyslales ze panstwo troszczy sie o Twoje zycie, bo Ty sam nie jestesw stanie ( nie bierz tego indywidualnie – chodzi o grupe wiekowa ). :mrgreen:


herbatkowy napisał(a):Nie rozumiem tylko, czemu swir ktory nie moze jezdzic motocyklem, moze spokojnie kupic 200konnego starego nissana i smigac nim w najlepsze.


Dlatego, ze w katamaranie fizyka dziala nieco inaczej. :mrgreen: Jakie przyspieszenie ma najciensza 600 - tka a jakie katamaran, o predkosci max nie wspomne.

:wink:
Ostatnio edytowano 3/9/2008, 21:40 przez andy7, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez mineque » 3/9/2008, 21:38

andy7 napisał(a):Dlatego, ze w katamaranie fizyka dziala nieco inaczej. :mrgreen:

:wink:


Działa tak samo wszędzie tylko, że znacznie mniej dotkliwie ;)
mineque
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16/8/2006, 14:17

Postprzez emils » 3/9/2008, 22:03

moze i fizyka dziala inaczej,ale debil dalej jest debilem...

powiem szczerze-jesli ktos ma olej w glowie,to ma go w wieku 18,24 i 50 lat...


nosz k....,moze ktos wie,na jakich zasadach bedziemy odnawiac prawko co 15lat?
wtf? bede je zdawal po raz drugi czy co? bo jesli tak,to ich chyba po..... :|
Ostatnio edytowano 3/9/2008, 22:06 przez emils, Å‚Ä…cznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
emils
Świeżak
 
Posty: 231
Dołączył(a): 13/3/2008, 22:01
Lokalizacja: masz taki motor?

Postprzez Groh007 » 3/9/2008, 22:04

"to jest polska..." :x
Groh007
Świeżak
 
Posty: 107
Dołączył(a): 17/4/2008, 14:14
Lokalizacja: Piekary ÅšlÄ…skie

Postprzez andy7 » 3/9/2008, 22:15

mineque napisał(a):Działa tak samo wszędzie tylko, że znacznie mniej dotkliwie ;)


Kolego, jezeli nie widzisz roznicy w technice prowadzenia i fizyce, to raczej sobie nie porozmawiamy. :mrgreen:

emils napisał(a): jesli ktos ma olej w glowie,to ma go w wieku 18,24 i 50 lat...


Olej nie ma tu raczej wiekszego znaczenia, bardziej psychomotoryka, tak apropo widziales juz 18 letniego medrca ? ( geniusza to owszem ) Widac sam jestes w tej grupie wiekowej i po prostu nie widzisz jeszcze roznicy. :mrgreen:

emils napisał(a):moze ktos wie,na jakich zasadach bedziemy odnawiac prawko co 15lat?
|


Gdzie wyczytales, ze co 15 lat bedziesz zdawal jakikolwiek egzamin – moze chodzi jedynie o badania lekarskie, aktualizacji foty do jego wlasciiciela, bo przy powiedzmy 40 - ce mozesz juz " nieco " inaczej wygladac niez majac lat 18 i koszta wymiany PJ ? :mrgreen:

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez mineque » 3/9/2008, 22:26

andy7 napisał(a):
mineque napisał(a):Działa tak samo wszędzie tylko, że znacznie mniej dotkliwie ;)


Kolego, jezeli nie widzisz roznicy w technice prowadzenia i fizyce, to raczej sobie nie porozmawiamy. :mrgreen:


Czy ja powiedzialem ze nie widze roznicy w technice prowadzenia?
Mowie ze prawa fizyki sa wszedzie takie same, a tylko skutki ew. wypadku w puszce mniej dotkliwe.
mineque
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 16/8/2006, 14:17

Postprzez emils » 3/9/2008, 22:41

andy

przeczytaj artykul a dopiero potem pogadamy...
co do oleju...
twierdzisz,ze kazdy kto ma mniej niz 24lata jest debilem? myslisz,ze wiek tutaj pomoze? moze w 2,3 przypadkach owszem,ale powiedzmy sobie szczerze: wystarczy olej w glowie i respekt do manetki. ten,kto jes debilem bedzie nim po zdaniu prawka w 24roku zycia...

p.s.
rozwalilo mnie jedno zdanie:
"egzamin teoretyczny bedzie symulowal rozne sytuacje na drodze,jesli ktos sobie poradzi z teoria,poradzi sobie w praktyce"
i to mowil koles,ktory uczy na prawko...to ma byc specjalista?
Avatar użytkownika
emils
Świeżak
 
Posty: 231
Dołączył(a): 13/3/2008, 22:01
Lokalizacja: masz taki motor?

Postprzez przemekorlik » 3/9/2008, 23:55

mineque napisał(a):Czy ja powiedzialem ze nie widze roznicy w technice prowadzenia?
Mowie ze prawa fizyki sa wszedzie takie same, a tylko skutki ew. wypadku w puszce mniej dotkliwe.

Masz racje co do praw fizyki i co do różnicy w skutkach, ale jakby to powiedzieć fizyka jest faktycznie inna :roll: W puszcze pod pojęciem wypadku rozumie się (uogólniając) zderzenie z jakąś przeszkodą lub innym pojazdem. Na motocyklu wypadek możesz mieć na znacznie więcej sposobów. Dobrze na pewno wiesz, że chwila nieuwagi i za dużo gazu, za ostre hamowanie, plama oleju, pasy, dziura lub głupi pies na drodze i leżysz. Można by tak wymieniać w nieskończoność. Tu pojawia się fizyka, której w puszcze nie ma...jak prowadzić te 200 KG metalu na 2 kółkach tak, żeby nie skończyć sunąc po asfalcie modląc się żeby nie trafić na żadną latarnie, słupek, a nawet zwykły krawężnik który może zabić na miejscu. Może masz juz wystarczające doświadczenie na jednośladzie, a może nie. Nie jeden myślał, że to takie proste a okazało się inaczej. Uogólniający (bo sa przecież wyjątki) do tego potrzeba doświadczenia zdobywanego pomału na różnych pojemnościach, odpowiedniego wieku, kiedy głowa trochę inaczej pracuje i jak andy7 napisał psychomotoryki, która też przychodzi z czasem.

Nie do końca jestem przekonany, że tego typu modyfikacje w prawie rozwiążą problemy, ale coś muszą zrobić. Jak masz lepszy pomysł to słucham.

Może mi łatwiej tak mówić, bo te przepisy juz mnie nie dosięgnął, ale przeważnie tak jest że niechlubna mniejszość wystawia opinię większości. Nie obrażając nikogo, pewne grono małolatów na litrach co się porozbijało (z prawem jazdy lub bez) wystawiło nam taką a nie inną opinię, którą próbujemy teraz zmienić, a policja nie chce czekać, aż wszyscy motocykliści sami zmądrzeją (ładnych kilka lat) więc wychodzi z rozwiązaniem. W sumie to się nie dziwie.
Life isn't the amount of breaths you take, it's the moments that take your breath away!
Avatar użytkownika
przemekorlik
Świeżak
 
Posty: 23
Dołączył(a): 23/10/2007, 09:58
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Respev » 4/9/2008, 00:11

andy7 napisał(a):
Respev napisał(a):...Wtedy pieniądze za kurs idą w błoto, bo nie zrobię po prostu prawa jazdy kat. A.


Dlaczego Twoim zdaniem ida w bloto, moglbys rozwinac ta mysl ?


Po prostu nie po to dałem te około 1000zł, żeby potem nie zdobyć prawa jazdy. To jest idiotyzm. Jeśli zdałem teorię, to oczywiście jest to ważne pół roku i mogę przez te pół roku podchodzić do praktycznego. No ale do jasnej cholery, w połowie listopada do kwietnia pewnie już nie egzaminują, więc przez te połowę roku nie przysługuje mi żadne powtórzenie egzaminu, a co za tym idzie, mogą sobie tą ważność egzaminu z teorii wsadzić...! To jest właśnie po***rzone. Przynajmniej Ci, którzy już zakończyli kurs nie powinni się zaliczać do tej grupy osób. No i przepraszam bardzo. Ukończyłem kurs na prawo jazdy kategorii A. W świetle nowego prawa, kurs od nowego roku będzie nic nie warty (jeśli nie zdam egzaminu) i co? Będę musiał WYKUPOWAĆ DRUGI RAZ kurs np. na kategorię A2?! No, chyba, że będzie to zrobione tak, że ci, którzy już skończyli kurs, traktowani są na starych zasadach.

Z drugiej strony co do przepisów - większość wypadków o których czytam w gazetach, spowodowanych jest przez ludzi w okolicach trzydziestki :P To też jest głupota. Chyba każdy kiedyś będzie miał taką myśl w głowie "a co się stanie, jak przekręcę na full manetkę?", bez względu na wiek. No i proszę zobaczyć tutaj na płeć. Dziewczyny raczej dużo mniej szaleją od chłopaków.
Respev
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 5/6/2008, 22:52
Lokalizacja: ~Kraków | Sprzęt: Honda F4i

Postprzez andy7 » 4/9/2008, 06:31

mineque napisał(a): Czy ja powiedzialem ze nie widze roznicy w technice prowadzenia?
Mowie ze prawa fizyki sa wszedzie takie same, a tylko skutki ew. wypadku w puszce mniej dotkliwe.


Fizyka dla motocykla jest „ inna“ niz dla auta kumasz roznice, chyba, ze auto np kladziesz w zakretach, w katamaranie raczej stopie nie zrobisz i przez plecy przy przyspieszeniu tez raczej nie polecisz ( mimo, ze dzialaja te same sily i wypadkowe to jednak chyba inna bajka. O skutkach zlamania fizyki tu nie dyskutujemy.

emils napisał(a):andy
…myslisz,ze wiek tutaj pomoze?


Nie mysle a wiem, zreszta to poparte jest statystyka i doswiadczeniami krajow w ktorych to juz funkcjonuje dobre 30 lat. Pozatym, nie byl bym taki naiwny i wierzyl we wszystko co pisze jakis brukowiec czy inny srodek masowego przekazu.

Respev napisał(a):
Po prostu nie po to dałem te około 1000zł, żeby potem nie zdobyć prawa jazdy.
.


Zaplaciles za szkolenie ktore jast wymagane aby uzyskac prawo do poruszania sie pojazdami jednosladowymi o pojemnosci powyzej 125 ccm i mocy wiekszej niz 15 KM. Nie nabyles licencji do poj wyzej litra i wyzej 150 KM kumasz roznice ?

Respev napisał(a):
…JeÅ›li zdaÅ‚em teoriÄ™, …Przynajmniej Ci, którzy już zakoÅ„czyli kurs nie powinni siÄ™ zaliczać do tej grupy osób. …BÄ™dÄ™ musiaÅ‚ WYKUPOWAĆ DRUGI RAZ
.


Powiedz gdzie to wyczytales, ze bedziesz musial znowu isc na inny kurs i za niego placic ?

Niby dlaczego masz zaliczac sie do jakiejs innej grupy ? Masz juz dokument PJ ? Zawsze ktos bedzie " pokrzywdzony " ale to moze wyjsc mu na dobre.

Sam kurs to pikus, Zaliczenie teori to dopiero polowa, Dokument dostajesz kiedy `Po zdaniu egzaminu praktycznego.

Ty znasz tylko przypadki wypadkow po 30 – tce – bo inne do Ciebie nie dochodza, poprostu Twoja psychika je odrzuca aby nie nusiala sie z tym skonfrontowac. Odrzucasz wszystko co nie pasuje do Twojego " nastawienia / przekonania - ktore nie zawsze musi sie pokrywac z rzeczywistoscia, objektywnoscia czy prawda. Jak bedziesz troche starszy to dopiero wtedy to zrozumiesz.

:wink:
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez House MD » 4/9/2008, 09:35

Jak dla mnie ta ustawa będzie bardziej uciążliwa dla kierowców ,których obejmie ,badania psychologiczne itd , nie wiem ,może będą jakieś rezultaty ,przyszłość pokaże. Jedno jest pewne ,nasza kieszeń na tym ucierpi.
PS Andy wyluzuj :wink:
Avatar użytkownika
House MD
Świeżak
 
Posty: 438
Dołączył(a): 4/6/2008, 12:11

Postprzez jammal17 » 4/9/2008, 09:39

Oto fragment z gazety : Już wkrótce obowiązkowe będzie posiadanie prawa jazdy na quady i skutery, na ścigaczu będzie można jeździć od 20 lat, a pierwsze "prawko" będzie można zrobić już od 14lat. Zmiany wymusza na nas Unia Europejska, a projekt nowej ustawy trafi pod obrady rządu jeszcze we wrześniu - donosi Gazeta Wyborcza.

Nowe przepisy okreÅ›lajÄ…, że motorower to pojazd spalinowy (co za tym idzie, by go prowadzić trzeba mieć odpowiedni dokument), o pojemnoÅ›ci maks. 50 cm sześć. Lub silnikiem elektrycznym o mocy maks. 4kW. Konstrukcja takiego pojazdu musi dodatkowo ograniczać prÄ™dkość do 45km/h. Kiedy przepisy wejdÄ… w życie dorosÅ‚y bez prawa jazdy bÄ™dzie mógÅ‚ przejechać siÄ™ najwyżej rowerem lub zaprzÄ™giem – czytamy w Gazecie Wyborczej.

W projekcie pojawiły się również quady, które podzielono na dwie grupy: 1)ciężkie czterokołowce, o masie własnej do 55kg; 2)lekkie czterokołowce, o masie własnej do 350kg. W obu przypadkach ich prędkość maks. Nie może przekroczyć 45km/h.

Jak czytamy w dzienniku, pierwsze prawo jazdy będą mogli otrzymać już 14-latkowie. Będzie to nowa kategoria AM, która upoważni ich jedynie do prowadzenie motorowerów. Dopiero kategorie A1 i B1 pozwolą prowadzić quady lub motory do 125cm sześć. Pojawi się również kategoria A2, która pozwoli prowadzić motory o mocy maks. do 35kW. Natomiast by prowadzić najmocniejsze ścigacze lub choppery będzie trzeba poczekać do 20 roku życia. Podobnie będzie z prawem jazdy na ciężarówkę. Natomiast prawo jazdy na autobus będzie można zrobić dopiero po skończeniu 24lat. Nie zmienią się zasady posiadania kategorii B.

Jak podaje Gazeta Wyborcza świeżo upieczonych kierowców czeka 2-letni okres próbny. Przez pierwszy rok nie będzie można zarabiać jako kierowca. Dodatkowo jeśli popełni dwa wykroczenia, będzie musiał przejść badania psychologiczne oraz kurs reedukacyjny. Jeśli zaś złamie przepisy trzy razy straci prawo jazdy. Do tego podczas okresu próbnego będzie musiał mieć przyklejony na szybie charakterystyczny zielony liść klonu.

Nowy dokument trzeba będzie wymieniać co 15lat po przejściu rygorystycznych badań lekarskich.

Źródło wp.pl


No nic 18 lat kończe za 4 5 miechów wiec chyba pozostaje mi zrobienie kat. A1 :/
jammal17
Świeżak
 
Posty: 93
Dołączył(a): 19/1/2008, 12:58
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości




na górê