Zobacz wÄ…tek - Prawo Jazdy
NAS Analytics TAG

Prawo Jazdy

Przepisy, prawo
_________

Prawo Jazdy

Postprzez zabijakaNs » 15/8/2017, 23:30

Witam czy jak mam karte motorowerową a ta ustawa o prawku weszła grubo jak miałem 18 lat to musze wymienic karte na prawko AM czy moge na dowód jeździć i co jak nie mam owej karty tylko gdzieś sie podziała i jezdzie yamaha wr 125 x nie mam zadnego prawka co jak mnie policja złapie czy da tylko mandat czy cos jeszcze i czy po daniu mandatu moga mnie puścic np prowadzić moto czy bedzie laweta ?
zabijakaNs
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15/8/2017, 23:21


Re: Prawo Jazdy

Postprzez Wertyder » 17/8/2017, 15:14

Możesz jeździć na dowód, nie możesz wymienić na AM.
Jak Cię złapią na 125 to masz przerąbane, bo bez żadnych uprawnień jest to przestępstwo i sprawa sądowa - będzie grzywna i to spora, a do tego możesz mieć orzeczony czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Pomijam już że w razie "w" nie masz OC.
Oczywiście nie możesz jechać dalej - albo motocykl zabiera osoba z uprawnieniami albo laweta.
Wertyder
Świeżak
 
Posty: 133
Dołączył(a): 28/6/2015, 09:22
Lokalizacja: Podhale


Re: Prawo Jazdy

Postprzez adam_tomasz » 24/8/2017, 11:15

Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania (od 14 lat):
a. Motorowerem (do poj. 50 cm3, moc 4kW, i 45 km/h,
b. czterokołowcem lekkim(masa do 350 kg, max 45 km/h);

Jeżeli miałeś 18te urodziny przed 19 stycznia 2013 to masz możliwość jeżdżenia motorowerem na dowód osobisty bez żadnych dodatkowych uprawnień.

Każda osoba, która po tej dacie uzyskała pełnoletność musi posiadać już stosowne uprawnienia (nie może ona jeździć motorowerem na dowód osobisty). Aby taka osoba mogła poruszać się motorowerami powinna posiadać któreś z uprawnień motocyklowych (AM, A1, A2, A) lub samochodowe (B).

Jeżeli chodzi o motocykle o pojemności 125 ccm to:
"kategoria A1 uprawnia do kierowania (od 16 lat): 
a.     motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku  mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg,
b.    motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW,
c.     pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;"
Czyli powinieneś mieć uprawnienia albo kat A1, albo A2, albo A.
ALBO:
" kategoria B uprawnia do kierowania (od 18 lat):
a.    pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b.    zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,
c.    zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,
d.    pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
e.    ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej;
f.     po 3 latach motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3;"
Instruktor nauki jazdy A,B - Poznańhttp://szkola-motocyklowa.blogspot.com/ - Twoje kompendium wiedzy
adam_tomasz
Moderator
 
Posty: 414
Dołączył(a): 15/4/2007, 14:20
Lokalizacja: Poznań



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na górê