Zobacz wÄ…tek - Jazda po zdanym egzaminie, bez wpisu w prawku
NAS Analytics TAG

Jazda po zdanym egzaminie, bez wpisu w prawku

Przepisy, prawo
_________

Jazda po zdanym egzaminie, bez wpisu w prawku

Postprzez Jarod » 28/5/2015, 08:38

Jak to jest w nowych przepisach? 1 czerwca mam egzamin, jeżeli zdam to teoretycznie 2 czerwca już mogę jeździć tak? Natomiast wiadomo , że na wymianę prawka się czeka chyba z tydzień.
Czy jadÄ…c po 1 czerwca jest to :
1. przestępstwo - traktowane tak samo jak brak uprawnień
2. wykroczenie - brak dokumentów przy sobie? 50zl mandatu i jazda dalej

Pytam nie bez powodu bo jak zaliczę 1 czerwca, to mogę od razu odebrać moto, a idzie długi weekend w który nigdzie z dziewczyną nie wyjeżdzam 8)
Jarod
Świeżak
 
Posty: 105
Dołączył(a): 10/5/2015, 09:51
Lokalizacja: Åšwidnica


Postprzez leff » 28/5/2015, 11:10

jazda bez uprawnien, data uzyskania uprawnien nie jest data egzaminu ale data wydania dokumentu przez PWPW
Twoj podpis jest za dlugi
Avatar użytkownika
leff
ZlyCzlowiek
 
Posty: 4443
Dołączył(a): 30/9/2008, 09:22
Lokalizacja: sercem WX


Postprzez Hans01 » 28/5/2015, 12:30

Eeee... chyba jednak nie. Czekałem na kartonik prawie 2 tygodnie od egzaminu i jak go w koncu dostałem widniała na nim stara data dla kat B i data zdanego egzaminu w rubryce 4a (data wydania prawa jazdy) i 10 (Ważne od). - Przypadek świeży, z tego miesiąca.

Pozdrawiam.
--
Hans

każdy kto próbował kiedyś puścić cichacza w towarzystwie, ten wie jak operować sprzęgłem
Avatar użytkownika
Hans01
Świeżak
 
Posty: 148
Dołączył(a): 2/10/2014, 12:02
Lokalizacja: z drugiej strony korka do Warszafki

Postprzez leff » 28/5/2015, 12:53

no to miales jednostkowy przypadek, do systemu jest wprowadzane przez PWPW inaczej uprawnien nie masz
Twoj podpis jest za dlugi
Avatar użytkownika
leff
ZlyCzlowiek
 
Posty: 4443
Dołączył(a): 30/9/2008, 09:22
Lokalizacja: sercem WX

Postprzez Fugu » 28/5/2015, 12:58

Dwie mozliwosci:
1.) pokazujesz aktualny plastik i policjant laduje Ci mandat za jazde bez ubprawnien. Potem mozesz sie sadzic i probowac odkrecic sprawe.
2.) nie pokazujesz prawka "przepraszam, zapomnialem :( ". Postepowanie jak przy zapomnianym prawie jazdy, ale masz problem, ze nie wiesz jaka date wpisza w wydziale komunikacji w rubryce " 10. Data wydania kategorii". Moze byc data egzaminu, moze byc data kiedy zaniosles potwierdzenie ze zdales do WK, moze byc dzien, kiedy WK zamowil prawko w drukarni, moze byc data kiedy twoje prawko trafilo na drukarke. Nie wiesz tez, jaka data uzyskania PJ na motocykl trafi do bazy danych, a od tej daty zalezy, co bedzie sie dzialo dalej.

Czyli:
Best-case: mandat za jazde bez dokumentow
Worst-case: mandat za jazde bez uprawnien

Zastanow sie czy chcesz ryzykowac. To tylko pare dni.

Hans01, porownaj daty ktore widnieja na PJ z datami kiedy robiles egzaminy. U mnie w wypadku B jest data egzaminu, w wypadku A2 data kiedy zanioslem potwierdzenie zdania do WK, przy A data kiedy (prawdopodobnie) zostalo zamowione PJ w drukarni.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez Jarod » 28/5/2015, 14:08

Nie chce ryzykować... Zwłaszcza, że doczytałem, że jak będzie wredny policmajster to i lawete może wezwać, a nawet nie miałbym po kogo zadzwonić, żeby zabrał motor.
Po prostu korci bo motocykl stoi i czeka w salonie na mnie a miałbym 4 dni nieskrępowanego jeżdżenia.
Powinni jakieś zaświadczenia wystawiać.
Jarod
Świeżak
 
Posty: 105
Dołączył(a): 10/5/2015, 09:51
Lokalizacja: Åšwidnica

Postprzez Hans01 » 28/5/2015, 14:25

Patrzę właśnie na kartonik i widze:

4a- 06.05.2015
4b- 05.01.2030
10- 06.05.15 (A) 1.04.00 (B)
11- 05.01.30 (dla obu - kurde, B mialem bezterminowe wcześniej :( )

Egzamin praktyczny miałem 04.05.2015, teorie zaliczyłem jakoś tydzień wcześniej, bo zaczął się już sezon a na Odlewniczej mieli już tylko takie terminy (do praktycznego możesz się zapisać dopiero mająć zdany teoretyczny). Po zdaniu praktycznego (pierwsze podejście) dali mi tą kartkę z przebiegu egzaminu i kazali spadać. Na pytanie czy mogę z tym jeździć na legalu, panienka z okienka odpowiedziała, NIE.

A tak swoją drogą, teraz już sie nie zanosi nic do WK. To wszysko jest w obiegu elektronicznym, a tutaj można sprawdzić aktualny status wbijając dane PKK:

https://info-car.pl/infocar/profil-kier ... tatus.html

Nawet nie pytajcie ile razy tam zaglądałem czekając na kartonik ;) Do WK musiałem się pofatygować dwa razy. Najpierw z badaniami lekarskimi i jakimś świstkiem ze szkoły jazdy gdzie się zapisałem - aby mi nadano PKK (szkoła jazdy prosiła potem o ten druk) a potem drugi raz jak info car wyświetlił status, że prawko oczekuje w WK do odbioru (odbierasz z kwitkiem przelewu z banku za druk prawa jazdy albo płacisz na miejscu w kasie, do odbioru nie potrzeba PKK, tylko dowód i potwierdzenie wniesionej opłaty za druk prawka). Na tej podlinkowanej aplikacji są statusy od kroku "nadano PKK", poprzez "rozpoczęto kurs", "zakończono kurs" (po zdanym wewnetrznym - to też było zdalne, ze szkoły logowałeś się ze swoim PKK do jakiejś centralnej bazy chyba, choć API było zupełnie odmienne od tego na sali egzaminacyjnej), następnie, "przyjęte przez WORD", "rozpoczęto proces egzaminowania", "zakończono proces egzaminowania", "skierowano do czegoś tam", przesłano do PWPW", "przesłano do KW", "gotowy do wydania w KW", "odebano w KW" (nie dosłownie, z pamięci pisze).

Pozdrawiam.

Edit - a jednak się rypnąłem, date w prawku mam o 2 dni późniejszą niż data zdanego egzaminu - przepraszam za zamieszanie :(
--
Hans

każdy kto próbował kiedyś puścić cichacza w towarzystwie, ten wie jak operować sprzęgłem
Avatar użytkownika
Hans01
Świeżak
 
Posty: 148
Dołączył(a): 2/10/2014, 12:02
Lokalizacja: z drugiej strony korka do Warszafki

Postprzez bachu12 » 28/5/2015, 15:58

Ja tylko dodam, że nie ma czegoś takiego jak bezterminowe prawko. Wszystkie "bezterminówki" i tak podlegają wymianie po mniej więcej 15 latach od wprowadzenia terminowych uprawnień. Także nie masz nad czym płakać ;)
bachu12
Świeżak
 
Posty: 251
Dołączył(a): 3/1/2015, 01:46

Postprzez Fugu » 28/5/2015, 17:13

Nie mieszaj ;)

Interesujace nas kategorie (A, A1, A2, B) wazne sa bezterminowo. Jedyna rzecza ktora ma waznosc, jest waznosc dokumentu - podobnie jak n.p. dowod osobisty. Ma to na celu posiadanie dokumentu z wmiare aktualnym zdjeciem. Nie tracisz uprawnien po uplywie tego terminu, jedynie nie masz waznego dokumentu. Sytuacja identyczna jak przy zgubieniu prawka.

Istnieja kategorie (n.p. ciezarowki), ktore maja ograniczona waznosc i wymagaja odnowienia n.p. przez dostarczenie aktualnych badan lekarskich. Wtedy jest to jazda bez uprawnien.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28

Postprzez bachu12 » 28/5/2015, 17:37

Fugu, skrót myślowy. Aktualne prawka też chyba nie wymagają badań lekarskich po upływie 15 lat? Także w tym temacie nic się nie zmieniło. Po prostu niby "bezterminowe" dokumenty też podlegają wymianie o czym wiele osób dalej nie ma pojęcia.
bachu12
Świeżak
 
Posty: 251
Dołączył(a): 3/1/2015, 01:46

Postprzez Fugu » 28/5/2015, 18:11

Zalezy od kategorii.

Te skroty myslowe prowadza niestety do niedomowien. Trzeba rozroznic miedzy data waznosci uprawnien i dokumentu.
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości




na górê