Zobacz wÄ…tek - Pytanie dot. ubezpieczenia OC...
NAS Analytics TAG

Pytanie dot. ubezpieczenia OC...

Przepisy, prawo
_________

Pytanie dot. ubezpieczenia OC...

Postprzez KawiarzErPiontacz » 12/1/2009, 18:20

Czesc.

miesiac temu kupilem samochod forda pume a poprzedni opel vectra sprzedalem po kilku dniach od zakupu tamtego.

w poprzednim samochodzie oplu vectra była polisa OC do maja 2009 ale nie zrezygnowałem z niej, sprzedałem samochod razem z ubezpieczniem.

w tym zakupionym miesiac temu samochodzie ford puma mam ubezpieczenie OC do wrzesnia 2009, poprzedni wlasciciel od ktorego kupilem forda przekazał mi samochod razem z ubezpieczeniem czyli nie zrezygnował z niego (bo miał takie zniżki ze placił grosze)

i moje pytanie jest czy moge jezdzic na ubezpieczeniu poprzedniego wlasciciela ?

czy jednak musze wykupic nowa polise OC ktora bedzie na mnie?

jestes na forum dostatecznie dlugo aby wiedziec w jakim dziale zalozyc ten temat. nastepnym razem bedzie warn.

gumis
Avatar użytkownika
KawiarzErPiontacz
Świeżak
 
Posty: 76
Dołączył(a): 31/10/2008, 18:11


Postprzez patryk2340 » 12/1/2009, 18:24

Z tego co wiem to możesz korzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, jednak musisz iść do biura tej firmy, w której ubezp. jest wykupione i przepisać polisę na siebie. Jeśli stwierdzą, że płaciłbyś dużo więcej niż poprzedni właściciel (ileśtam procent, nie pamiętam dokładnie) to będziesz musiał dopłacić różnicę. pozdro
Avatar użytkownika
patryk2340
Świeżak
 
Posty: 112
Dołączył(a): 12/7/2008, 17:56
Lokalizacja: Pruszcz Gdański


Postprzez baktus » 12/1/2009, 19:11

Moim skromnym zdaniem to pojazdy mechaniczne zawsze sprzedaje sie z ubiezpieczeniem,bo kupujacy ma prawo jezdzic 30 dni na tym ubiezpieczeniu.Po tym czasie firma ubiezpieczeniowa,(jezeli nie wypowiesz umowy)nakazuje kontynuacje tego ubiezpieczenia do konca jej trwania i jezeli niemasz znizek a gosciu miał to pewnie cos jeszcze bedziesz musiał dopłacic :roll:
baktus
Świeżak
 
Posty: 221
Dołączył(a): 5/7/2008, 21:05
Lokalizacja: wlkp

Postprzez Raczek_6 » 12/1/2009, 21:11

Z tego co wiem w dniu rejestracji pojazdu należy iść do firmy ubezpieczeniowej w której była wykupiona polisa i zrobić Cesję (przepisać na siebie ubezpieczenie).
Może tak być że dopłaci się różnicę do końca okresu ubezpieczenia,
lub w dniu zakupu pojazdu należało sporządzić wniosek o rezygnację z ubezpieczenia (wtedy poprzednie ważne by było 30 dni od daty zakupu).
I najpóźniej w dniu rejestracji wykupić nowe OC.

Jeśli zrobimy cesję i zmienimy zdanie to najpóźniej na dzień przed końcem przeniesionego ubezpieczenia można złożyć wypowiedzenie umowy na piśmie, oraz zawrzeć nowe ubezpieczenie w innej firmie. (To w przypadku chęci zmiany ubezpieczyciela).
http://motomaniax.pl/ - serwis Ducati | http://www.motorakowski.pl/ - serwis Kawasaki | | Nie pomagam w oględzinach motocykli.
Raczek_6
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 4217
Dołączył(a): 20/9/2008, 23:23
Lokalizacja: W-wa

Postprzez A.GRYCZKA » 14/1/2009, 09:54

Po pierwsze to powinieneś zawiadomić swojego ubezpieczyciela od opla o zmianie sprzedaży samochodu.

Na ubezpieczeniu samochodu który kupiłeś możesz jeździć przez okres jego ważności.

Poniżej przepisy z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, które mają zastosowanie w sprawie:

Art. 31. [Przypadki rozwiązania umowy] 1. [16] W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio.

Art. 32. [Zbycie pojazdu] 1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
Aksedo Specjaliści od Odszkodowańwww.aksedo.pl
Avatar użytkownika
A.GRYCZKA
Świeżak
 
Posty: 53
Dołączył(a): 19/11/2008, 11:37
Lokalizacja: Warszawa



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości




na górê