Zobacz wątek - Wymiana opon...
NAS Analytics TAG

Wymiana opon...

Wszelkie dyskusje o motocyklach onroad.
Milośnikow enduro, crossu, skuterów motorowerów oraz motocykli o pojemności do 125 ccm zapraszamy do działów niżej.
_________

Wymiana opon...

Postprzez grz3g0r2 » 9/5/2016, 09:42

Witam,
Kiedy należy wymienić opony, po ilu latach? W moim moto sv650 k8 z 2008 mam opony wyprodukowane w 39 tygodniu 2007 roku. Ponoć opony można użytkować do 10 lat Co Wy na to???
grz3g0r2
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 29/7/2015, 09:16


Postprzez stolaris » 9/5/2016, 09:57

zależy czy leżakowane czy założone od nowości, nie używałbym raczej opon z DOT-em powyżej 5 lat jeśli nie były leżakowane ;) 10 lat to może w samochodach ale w motocyklu jak guma straci właściwości to może być słabo
Avatar użytkownika
stolaris
Świeżak
 
Posty: 65
Dołączył(a): 9/8/2013, 10:35
Lokalizacja: ŁwC


Postprzez grz3g0r2 » 9/5/2016, 10:39

Motocykl został zakupiony w styczniu 2008 roku, opona jest z 39 tygodnia 2007 przejechane zostało 4650 mil czyli około 7500 km. Widoczne sa oznaki starzenia tzn pęknięcia w rowkach bieżnika sparcenie ale opona spisuje sie bardzo dobrze, zarówno przy 2 stopniach C jak i przy 20 C. Mam torche cieko z kasa, jak sprawdzalem cene to 108 funtów za opone z wymiana... najbardziej sie obawiam jak opona peknie albo bedzie calkiem nie do uzytku w drodze(problem z wymiana).
grz3g0r2
Świeżak
 
Posty: 15
Dołączył(a): 29/7/2015, 09:16

Postprzez MisieqMP » 9/5/2016, 14:33

grz3g0r2 napisał(a):Widoczne sa oznaki starzenia tzn pęknięcia w rowkach bieżnika sparcenie


"Nadeisla wiekopomna chwila" na wymianę twych opon, zrobić Ci fajną cenę na nówki ? :lol: :lol: :lol:


Opona nie powinna pęknąć, popękać natomiast mogą plastiki w twoim motorku.
No place, no race - Mick Doohan
Avatar użytkownika
MisieqMP
Świeżak
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15/3/2016, 13:33
Lokalizacja: Tarnów/Warszawa

Postprzez adam_tomasz » 9/5/2016, 14:43

Tak jak napisałeś sam i podkreślił do MisieqMP i poprzednicy.
Raczej opony motocyklowe trzyma się do 5 lat lub bieżnika (oficjalnie 1,6 mm) ok 3 mm.
Jeżeli ktoś jeździ na starczych oponach to należy właśnie wypatrywać oznaki starzenia takie jak samemu opisałeś :)
Opona może się jeszcze dobrze spisywać przez jakiś czas ale jak Ci np. pęknie w trakcie jazdy przy 100 km/h to pretensje możesz mieć wyłącznie do siebie.
ZMIENIAJ na nowe i się nie zastanawiaj !
Instruktor nauki jazdy A,B - Poznańhttp://szkola-motocyklowa.blogspot.com/ - Twoje kompendium wiedzy
adam_tomasz
Moderator
 
Posty: 414
Dołączył(a): 15/4/2007, 14:20
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana opon...

Postprzez Croowab » 9/5/2016, 15:50

grz3g0r2 napisał(a):Witam,
Kiedy należy wymienić opony, po ilu latach? W moim moto sv650 k8 z 2008 mam opony wyprodukowane w 39 tygodniu 2007 roku. Ponoć opony można użytkować do 10 lat Co Wy na to???


Niedawno na innym forum taki ejden napisał:
...dla mnie przyczepność opony nie ma większego znaczenia taka jakaś głupia moda nastała w Polsce na zmienianie opon na zimowe na letnie jeśli chodzi o auta,

...dla kretynów i tak bez różnicy jeśli nie mają opanowanej techniki jazdy nawet na nowych gumach niosą śmierć na drodze, sam mam w swoim plastiku stare pirelli diablo z 2008 roku i jeszcze działają a do płótna i drutów jeszcze droga daleka, producenci chcą by zmieniać opony najlepiej co 2 sezony straszą bo guma starzeje się bo truchleje pęka i Bóg jeszcze raczy wiedzieć co wymyślą by zmieniać kapcie co trochę, przy normalnej jeździe a zwłaszcza po mieście wiek opony nie ma większego znaczenia dukat dla zwykłego śmiertelnika raczej nie posiadają kosmicznej mocy by darły kapcie co sezon widocznie jak ktoś kapcie zmienia co sezon to albo dużo jeździ w miejscu albo marny z niego motocyklista...


komentował tego nie będe bo nie am czego!!!

Masz poczytaj:
https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe_wiek.aspx
http://www.scigacz.pl/Stary,DOT,opony,f ... 10566.html


Powiem jedno. Opona to jedyna "część" motocykla która ma kontakt z nawierzchnią a co za tym idzie to ona jest odpowiedzialna za Twoje bezpieczeństwo!!!!!
Avatar użytkownika
Croowab
Bywalec
 
Posty: 755
Dołączył(a): 12/6/2013, 19:51

Re: Wymiana opon...

Postprzez riderZ056 » 9/5/2016, 17:24

grz3g0r2 napisał(a):Witam,
Kiedy należy wymienić opony, po ilu latach? W moim moto sv650 k8 z 2008 mam opony wyprodukowane w 39 tygodniu 2007 roku. Ponoć opony można użytkować do 10 lat Co Wy na to???

Zmieniaj, zobaczysz jaka to gigantyczna różnica. Sam byłem w podobnej sytuacji, kupiłem nowe Micheliny i to było najlepsze co mogłem zrobić.
SlowMotion napisał(a):W całości za 1500zł też da się ubrać, ale wtedy polecam jeździć bardzo zachowawczo i nie przekraczać 40-50kmh.
riderZ056
Świeżak
 
Posty: 189
Dołączył(a): 13/5/2015, 12:55
Lokalizacja: Koło

Postprzez traveler » 9/5/2016, 19:55

Nówki, nówki i jeszcze raz nowki. Przekonasz się już po paru zakrętach/hamowaniach :) aha i fakt warto kupić coś markowego, wyższej półki (sam używam micheliny)
FZ6N '09 98HP

brak podpisu.
Avatar użytkownika
traveler
Świeżak
 
Posty: 297
Dołączył(a): 29/6/2015, 17:27
Lokalizacja: BDG

Re: Wymiana opon...

Postprzez andy7 » 9/5/2016, 21:23

Croowab napisał(a):
...dla kretynów i tak bez różnicy jeśli nie mają opanowanej techniki jazdy nawet na nowych gumach niosą śmierć na drodze, sam mam w swoim plastiku stare pirelli diablo z 2008 roku i jeszcze działają a do płótna i drutów jeszcze droga daleka, producenci chcą by zmieniać opony najlepiej co 2 sezony straszą bo guma starzeje się bo truchleje pęka i Bóg jeszcze raczy wiedzieć co wymyślą by zmieniać kapcie co trochę, przy normalnej jeździe a zwłaszcza po mieście wiek opony nie ma większego znaczenia dukat dla zwykłego śmiertelnika raczej nie posiadają kosmicznej mocy by darły kapcie co sezon widocznie jak ktoś kapcie zmienia co sezon to albo dużo jeździ w miejscu albo marny z niego motocyklista...[/i]


He, he,

text naprawde fajny !

Aby dolac oliwy do ognia podam, nze w moim DR 350 mam laczki Continental TKC 80 z roku bodajze 2002 albo gora 2003 - go.

Maja sie dobrze, ja tez, 3 tygodnie temu polatalem troche po rondach z przechylem ca. 45 stopni. Opony przezyly, motocykl rowniez ja notabene tez.

Moze rozwazmy jeszcze ze nie kazdy motocykl jest rowny innemu. O ile ma sens zmienianie gumy w maszynach o wyzszej mocy tak w tych do turlania sie trzeba moim zdanem pozostac przy zdrowym rozumie.

Prawodawca nie podal gornej granicy wieku opony, bo chaba, ze ktos ma jakies nowe dane.

A to co podaje ADAC, no coz, na to po ostatniej aferze tez patrze z przymrozeniem oka.

W aucie mam z 2008 :mrgreen:

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez lagiboy » 9/5/2016, 22:40

zmieniam gumy co roku, ale musze być chujowym motocyklistą, chyba pojadę na szrot i poszukam jakichś starych, może kiedyś robili lepsze gumy niż teraz. takie Micheliny Pilot Power 2TC wytrzymują mi więcej niż zwykłe pilot power, a limit bieżnika w UK to 1mm w motocyklu. wymieniam gdy zrówna mi się z markerem.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez bachu12 » 9/5/2016, 22:54

Dorzucę od siebie, że moje Pilot Road'y 4 po 10k km i robiące teraz 3 sezon też mają małe pęknięcia w rowkach bieżnika. Planuję zrobić na nich przynajmniej następne 5k km ;). Jakbym miał wymieniać turystyczne opony po 3 latach / 10k km z połową bieżnika to chyba bym wystąpił do producenta o zniżkę na następne :D
bachu12
Świeżak
 
Posty: 251
Dołączył(a): 3/1/2015, 01:46

Postprzez MisieqMP » 10/5/2016, 08:26

Jak byś chciał to pisz na PW

Pilot Power 2CT komplet za 840zł

Diablo strada komplet za 610zł

To są przykładowe zestawy, jak chcesz inną markę/rozmiar to wal śmiało ...
No place, no race - Mick Doohan
Avatar użytkownika
MisieqMP
Świeżak
 
Posty: 201
Dołączył(a): 15/3/2016, 13:33
Lokalizacja: Tarnów/Warszawa



Powrót do Motocykle



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości




na gr