Zobacz wątek - Problem z układem chłodzenia?
NAS Analytics TAG

Problem z układem chłodzenia?

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Problem z układem chłodzenia?

Postprzez Artanis02 » 10/12/2019, 07:54

Witam.

Robiłem generalny serwis świeżo kupionej CBR 125 R (JC50).

Po wymianie oleju, filtra oleju, płynu chłodniczego, filtra powietrza, napędu oraz całych hamulców przyszedł czas na przepalenie.

Rozgrzewalem motor na postoju bez kręcenia manetką i zauważyłem że dość długo zeszło mu się nagrzać. Bardzo długo trwało zanim pojawiła się pierwsza kreska na wskaźniku temperatury (jc50 ma cyfrowy wskaźnik), a druga i trzecia pojawiły się bardzo szybko. Przed serwisem (zaraz po kupnie) wydawało się, że nagrzewał się szybciej i bardziej płynnie.

Miałby ktoś jakieś wskazówki tutaj? Sam nie wiem czy to wina termostatu czy może płyn chłodniczy się nie rozlał dokładnie, albo jest go za dużo? Wlałem niecały 1L (więcej nie przyjął), pomimo tego, że specyfikacja podaję pełny litr (wymieniłem zarówno w chłodnicy jak i zbiorniku, przelewając wodą demineralizowaną).

Będę jeszcze badał sprawę.

Prosiłbym o pomoc.
Artanis02
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10/12/2019, 07:37


Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez henio12323 » 10/12/2019, 08:29

moze jest zimniej, motocykl na postoju bedzie sie długo nagrzewał zwłaszcza taki mały. generalnie niewskazane jest trzymanie do nagrzania na jałowych obrotach. powinno sie odpalic dac mi kilkanascie sekund popracowac - i jechać.
przeczytaj w instrukcji czy nie wymagane jest jakies odpowietrzanie układu, czasem gdzies na głowicy sa jakies srubki do odpowietrzania. jak nie ma to po przejechaniu sie i ostudzeniu motocyklka sprawdź czy poziom w chłodnicy jest na max - jak nie to dolej. nie da sie nalac a duzo płynu ( chyba ze do zbiorniczka) chłodnica w takim układzie ma byc cała wypełniona płynem. za mała ilosc płynu nie spowoduje że bedzie sie wolniej nagrzewał - chyba ze nie wlejesz wcale to wskaźnik moze nie drgnać bo nie bedzie płyn go nagrzewał :D
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN


Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez Artanis02 » 10/12/2019, 09:34

W instrukcji serwisowej nie było nic o odpowietrzaniu, niby w zbiorniku mam na górnej granicy.
A czy dolewając do zbiornika nie uzupełniam też chłodnicy i odwrotnie?
Doczytam jeszcze z wieczora i sprawdzę poziom w chłodnicy.
Artanis02
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10/12/2019, 07:37

Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez henio12323 » 10/12/2019, 19:24

nie do konca, chłodnica ma szczelny układ korek jest uszczelniony w dwóch miejscach, masz tez spręzynke ( zdejmij sobie korek i bedziesz iwedział o co chodzi ) nadmiar płynu - jak sie np gotuje albo rozszerza termicznie, jest wywalany korkiem ( spręzynka puszcza i wypuszcza płyn ) który trafia do zbiorniczka - jak sie silnik ochładza to podcisnienie sie robi spore i płyn jest zasysany, wiec troche tak jest że zaciąga ten płyn ze zbiorniczka, ale jak masz pustą chłodnice, a dolejesz tylko do zbiorniczka to moze nie zassac go od razu albo i w ogóle.
skoro nie ma nic o odpowietrzaniu, to pewnie sie tylko wlewa i już. duzo jest takich układów.
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez Artanis02 » 10/12/2019, 21:36

Jak płukałem od strony zbiornika, to lejąc pod korek płyn był wylewany przez rurę do spuszczania oraz dodatkową rurę od nadmiaru. Na wiosnę po przejażdżce sprawdzę te poziomy i będę patrzył na temperatury, najwyżej jeszcze termostat zmienię.
Mam jeszcze pytanie odnośnie zdejmowania łańcucha. Mam go na spinkę, poprzedni zdejmowałem poprzez jej wygięcie/urwanie. Da radę rozpiąć łańcuch bez uszkadzania ten spinki? 5 zł mnie nie ratuje, ale jeśli się da to czemu nie :)
Pozdrawiam
Artanis02
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10/12/2019, 07:37

Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez henio12323 » 11/12/2019, 08:37

sa 2 rodzaje spinek, jest jedna luźno pasowana ( policzek łancucha luźno nachodzi na sworznie ) albo z wciskiem, w opcji jak jest luźno to to bezproblemu mozna rozpiąć, jak jest z wciskiem to takie wielokrotne sciaganie w koncu doprowadzi do stracenia pasowania. samo zabezpieczenie da zamontowac i zdemontowac bez wyginania
KTM 300 EXC
Yamaha FZ6
GasGas TXT 250

Częsci do motocykli, serwis, tuning.. PW
Avatar użytkownika
henio12323
Moderator
 
Posty: 26032
Dołączył(a): 30/12/2008, 20:49
Lokalizacja: WÅ‚odawa / LBN

Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez Artanis02 » 11/12/2019, 21:07

Rozumiem, dzięki. Spróbuję zdjąć, jak zauważę jakieś odkształcenia to kupie po prostu nowy :)
Artanis02
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10/12/2019, 07:37

Re: Problem z układem chłodzenia?

Postprzez Artanis02 » 16/12/2019, 23:00

Artanis02
Świeżak
 
Posty: 8
Dołączył(a): 10/12/2019, 07:37



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na górê