Zobacz wÄ…tek - Pierwsze moto.
NAS Analytics TAG

Pierwsze moto.

Jeśli chcesz porozmawiać o motocyklach, które nadają się dla posiadaczy kategorii A1 lub B (powyżej 3 lat) to jest to miejsce dla Ciebie.
_________

Pierwsze moto.

Postprzez Adi16 » 15/1/2018, 22:19

Witam.
Od początku. Mam 15 lat, w wakacje styka mi 16 i mam zamiar robić prawko kat. A1. Dołączyłem do forum by dowiedzieć się co nieco o przyszłej drodze mojego transportu oraz moim przyszłym hobby. Mianowicie mam kilka pytań do osób obeznanych:
1. Ile miesięcy przed 16 urodzinami mogę rozpocząć "zdawanie" prawa jazdy (jeśli jest taka opcja)?;
2. Jakie papierki zezwalające na podejście do próby zdania prawa jazdy będę musiał przygotować?;
3. Czy jeździć mogę w dowolnym ubiorze? (włączamy w to kask i rękawice) Chodzi o np. jeansy, wysokie buty, bluzę. Czy są jakieś specjalne wyznaczniki ubioru?
4. No i wreszcie, co polecacie na pierwszy motocykl. Czytałem, że Yamaha YZF-125R może być najlepszym wyborem dla początkujących kierowców. Myślałem również nad Hondą CBR 125R. Oczywiście pierwszym motocyklem będzie pojazd używany. Cenowo myślałem czy dam radę zmieścić się w granicach 6000zł. Jeśli cena wykroczy, trudno. Byle nie przesadzać.
Z góry przepraszam jeśli popełniłem jakikolwiek błąd, jestem nowy na tej stronię i jeszcze się nie przyzwyczaiłem do tutejszych standardów.
Pozdrawiam.
Adi16
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 15/1/2018, 22:07


Re: Pierwsze moto.

Postprzez ChaoticBiker » 17/1/2018, 10:07

Siema.
Ad.1 3 miesiace przed urodzinami mozesz zaczac kurs. Miesiac przed mozesz zapisac sie na egzmin, ale dokument mozesz odebrac najwczesniej w dniu urodzin.

Ad.2 Sprawdz w szkole nauki jazdy, albo osrodku ruchu drogowego. Bedzie potrzebny ci napewno PKK (profil kandydata na kierowce), zgoda rodzica lub opiekuna, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazan, wniosek o wydanie dokumentu, zdjecie aktualne kolorowe i pewnie jeszcze pare innych rzeczy.

ad.3 nie, zazwyczaj jest to sprecyzowane. Wiele szkól dostarcza rekawice i kaski, ale ze wzgledów higienicznych polecam miec swoje. Absolutnie NIGDY nie jezdzimy w krótkich spodenkach. dlugie spodnie, buty usztywniajace kostke, zapinana kurtka. Najlepiej spraw sobie prawdziwa odziez motocyklowa, czy chociazby jeansy z kevlarem i padami - pamietaj, ze to jest Twoja JEDYNA ochrona w razie co, i od tego zalezy, czy po drobnym upadku podniesiesz sie, otrzepiesz i pojedziesz dalej, czy wyladujesz w szpitalu - myslisz, ze przesadzam? To wez sie rozbiegnij, po czym rzuc sie na plask slizgiem po asfalcie. Nieprzyjemnie sie o tym nawet mysli, co? A w biegu bedziesz mial moze z 15km/h. Na motocyklu bedzie wszystko sie dzialo znacznie szybciej i z wieksza energia.

ad.4 Najlepsze motocykle na poczatek to CBF125 , Yamaha SR, Suzuki GN. Skoro chcesz cos, co z wygladu przypomina scigacza, to bierz pod uwage, ze musisz sprzet rowniez ubezpieczyc i YZF czy CBR moga okazac sie kilkukrotnie drozsze w ubezpieczeniu niz motocykle, które sportowych nie udaja. I to bedzie roznica pomiedzy 3 cyfry a 4 cyfry w oplacie za ubezpieczenie ;) Zorientuj sie w tym temacie zanim kupisz motocykl, zeby nei bylo placzu, ze za ubezpieczenie chca 2k.
Avatar użytkownika
ChaoticBiker
Stary Wyjadacz
 
Posty: 706
Dołączył(a): 16/11/2007, 18:05
Lokalizacja: Edinburgh




Powrót do Motocykle od 51 do 125 ccm - kategoria A1/B



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na górê