Zobacz wątek - Opłaty motocyklowe w Holandii

Opłaty motocyklowe w Holandii

Forum polskich motocyklistów za granicą
_________

Moderatorzy: Walenty, Movi, adam_tomasz, Czester, madcap, Leg1oN, Lovtza, Terror, melvin, Landryss25, kravec, gelo007, Bostorn, Miczab, Black-Ghost, leff

Opłaty motocyklowe w Holandii

Postprzez encoresin » 13/11/2013, 07:35

Witam,
Jako, że jakiś czas temu poszukiwałem informacji na temat kosztów utrzymania motocykla i niestety nie znalazłem ich nigdzie, postanowiłem informacyjnie dodać takowy temat, który w jakimś stopniu ułatwi pewnie innym oszacowanie tego ile zapłacą za kupno i rejestracje maszyny w tym kraju. Miło by było gdyby inni posiadacze podali jakie koszty mają ze swoimi maszynami.

Tak więc nie zaskoczę Was informacją, że pierw trzeba kupić lub posiadać motocykl. Do tej ceny należy dodać podatek drogowy oraz ubezpieczenie.

W Holandii występuje ciekawa rzecz, która pozwoli nam na zapoznanie się z maszyną posiadając tylko i wyłącznie jej numer rejestracyjny. Zaznaczę, że czasem są problemy akurat z motocyklami, sam gdy szukałem maszyn, nie chciało przyjąć mi ich numerów, obawiałem się, że są jakieś lewe, ale jednak była to wina 'servera'.

Tak więc zacznijmy od podatku...
Wchodzimy na stronę VWE (otwórz link). Widzimy dwie małe, żółte rejestracje. Na środku i nieco z prawej. Wypełniamy tą z prawej (wpisujemy w ten sposób xx-xx-xx) i klikamy 'Opnieuw zoeken'. Tak na sucho podam wam przykładowo moją blachę - MD-SP-41.
Po załadowaniu informacji będziemy mogli w pierwszej zakładce zobaczyć Markę, model, datę ostatniej rejestracji, itp. Nas jednak interesuje ostatnia zakładka - 'Kosten en belasting'. Mamy tam wymienione wszystkie prowincje i odpowiednie koszty podatków dla każdej z nich. Jak widać na podstawie tej Hondy CBR 600F 2001r. wynosi on 28-30€/3 miesiące lub od razu na rok 112-120€.

No to przejdziemy teraz do ubezpieczenia... Tu jak i w Polsce jest tego dużo i więcej... Szukałem na własną rękę, prosiłem o to znajomych holendrów i na podstawie moich danych wytypowałem dwie najtańsze firmy z najbardziej przejrzystymi stronami www.
1. ANWB (otwórz link) - tu sam posiadam ubezpieczenie. Jest to firma na wzór niemieckiego ADAC. Klikamy na link. Na stronie pojawia nam sie obrazek z trzema motocyklistami na swoich maszynach. Na obrazku jakiś napis - klikamy 'Bereken uw premie'. Dla ułatwienia mamy możliwość wpisania numeru rejestracyjnego (tu również podajemy go w formacie xx-xx-xx). Podajemy i klikamy obok na - 'Haal gegevens op'. Pokazują się nam dane motocykla.
W pierwszym akapicie 'Waarde accessoires en speciale voorzieningen' - jest to jakieś specjalne wyposażenie które kosztuje dodatkowo, jeżeli coś takiego posiadasz, możesz podać jakąś cenę. Możesz tam sobie wpisać 100€. Niżej 'Dagwaarde incl. accessoires' - podajemy cenę motocykla + te akcesoria co wyżej.
Akapit drugi - 'Schadevrije jaren' - bezszkodowa jazda w firmie anwb, czyli jak jesteście nowi to wpisujemy '0'. Niżej 'Bent u ANWB-lid?' - Czy jesteś członkiem anwb?.
Akapit trzeci wypełniacie pod siebie. 'Rijvaardigheidscertificaat' - Czy posiadasz prawko na moto. Oraz 'Winterstop' - niewielka zniżka za to, że od 15 grudnia do 1 marca nie wsiądziecie na moto.
Klikamy 'Premie berekenen' i mamy już wyliczenie tego ile będziemy płacić, oczywiście możecie zmieniać to czego oczekujecie od ubezpieczenia. Ja tylko pomogłem Wam znaleźć te minimum. W tym żółtym ustawiamy co ile chcemy płacić i mamy kwotę po wszystkich zniżkach.

2. KNMV (otwórz link) - tu również tanio wyszło, niestety nie będę poraz kolejny rozpisywał się co gdzie kliknąć.

Tak więc osobiście wyliczając moje koszty roczne:
Moto: Honda CBR 600f 2001r.
Ja: 22 lata, brak jakiegokolwiek wcześniejszego ubezpieczenia, prawo jazdy od 2 lat.
- Podatek 116€,
- Ubezpieczenie ~140€,
- GBA - ~10€ (Jeżeli nie masz holenderskiego prawka lub dowodu osobistego musisz polecieć do Gemeente, w którym jesteś zarejestrowany i poprosić o taki kawałek papieru, jest to opłata jednorazowa - bez tego nikt nie przerejestruje Ci moto),
- Przerejestrowanie ~10€.

No to by było chyba na tyle.

Tagi: koszt utrzymania motocykla, koszty ubezpieczenia, motor w holandii, ile za ubezpieczenie, ile za podatek, ile wynosi podatek i ubezpieczenie, wysokość opłat w holandii
encoresin
Świeżak

Powrót do Emigranci Ścigacz.pl