Zobacz wątek - Zakup motocykla od nieletniego
NAS Analytics TAG

Zakup motocykla od nieletniego

Przepisy, prawo
_________

Zakup motocykla od nieletniego

Postprzez Yorgi » 3/7/2013, 13:33

Witam, potrzebuję pomocy w sprawie zarejestrowania motocykla którego posiadaczem była osoba dorosła oraz nieletni współwłaściciel ( ojciec 42 lata i syn 16 lat) ustalona wartość na umowie to 4200zł. Parę dni temu zakupiłem owy pojazd nie spodziewając się komplikacji, opłaciłem podatek PCC w urzędzie skarbowym i wybrałem się do wydziału komunikacji, gdzie jak się okazało nie zarejestrują motocykla, ponieważ współwłaścicielem jest osoba nieletnia. Jako, że poczytałem troszkę na ten temat w internecie, gdzie znalazłem różne sprzeczne opinie udałem się ponownie do WK powołując się na kodeks cywilny a dokładnie na:

"Art. 20. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Art. 21. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi.

Art. 22. Jeżeli przedstawiciel ustawowy osoby ograniczonej w zdolności do czynności prawnych oddał jej określone przedmioty majątkowe do swobodnego użytku, osoba ta uzyskuje pełną zdolność w zakresie czynności prawnych, które tych przedmiotów dotyczą. Wyjątek stanowią czynności prawne, do których dokonania nie wystarcza według ustawy zgoda przedstawiciela ustawowego. "

W odpowiedzi Pani urzędnik wyciągnęła kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazując :

"Art. 101.
§ 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.
§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko."

Gdy zwróciłem uwagę na to iż nie jest to już dziecko, a nieletni, ponieważ ma 16 lat (nie jestem pewny jak się to ma w świetle prawa) Pani długo szukała i naradzała się wraz z koleżanką po czym, powiedziała : "Dla rodziców on zawsze będzie dzieckiem", gdzie mocno mnie już zirytowała cała zaistniała sytuacja. Rozmawiałem nawet z kierowniczką wydziału, która twardo podtrzymywała iż zarejestrować tego pojazdu bez zgody sądu nie może. Nie wiem czy jest sens udać się jeszcze do naczelnika WK ? Na umowie podpisany jest zarówno Ojciec jak i sam nieletni wraz z numerami, seriami dowodów , peselami. Na forum była już podobna sytuacja jednak sprzedający wówczas uzyskał 18 lat więc zgodnie z "Art. 18. § 2 Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych." Sprawa została rozwiązana, jak natomiast postąpić w moim przypadku ? czy naprawdę nie ma innej możliwości jak ścigać, niekoniecznie chętnego sprzedającego do stawienia się w sądzie ?
Motocykl zakupiłem w dobrej wierze, chciałem legalnie go opłacić, zarejestrować natomiast wychodzi na to że nie mam takiej możliwości i jak to delikatnie zasugerowała Pani w urzędzie będę zmuszony jeździć nieprzerejestrowanym motocyklem wraz z umową przez 2 lata, aż do osiągnięcia pełnoletności sprzedającego.
Dowiedziałem się również, że w wydziałach komunikacji w innych miastach nie ma z tym najmniejszego problemu, wystarczy podpis przedstawiciela ustawowego którym w tym przypadku jest rodzic. W związku z tym bardzo proszę o rzeczową odpowiedź, ewentualnie poradę gdzie jeszcze można się skierować w celu wyjaśnienia całej sytuacji.

Z góry dziękuję.
Yorgi
Świeżak

Powrót do Prawo