Zobacz wątek - Nie dopełnienie obowiązku przerejestrowania + ne bis in idem
NAS Analytics TAG

Nie dopełnienie obowiązku przerejestrowania + ne bis in idem

Przepisy, prawo
_________

Nie dopełnienie obowiązku przerejestrowania + ne bis in idem

Postprzez Invi » 4/9/2012, 18:56

Pierwsza sprawa, przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni od daty zakupu.

Jak to w końcu jest.

Ustawa mówi jedynie o:
Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1. nabyciu lub zbyciu pojazdu,
2. zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.;


Ale w razie kontroli policaj może zabrać dowód, zgadza się?:
Art. 132. Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908) napisał(a):1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:
(...)
7) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.


No i co w takiej sytuacji? Jest możliwość odebrania dowodu, no bo do wyrobienia dowodu i tablic na siebie potrzebujemy mieć stary dowód :D


Policaje próbowali dawać za to mandat z tytułu
Art. 97. Kto wykracza przeciwko innym przepisom o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych,podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

Ale nikt normalny nie podciągnie małej nieścisłości w dowodzie do
bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych


Co gorsza policaje jak się im nie liże d*** to rozdają ostatnimi czasy po 500zł za taki coś, podpierając się rzekomą nowelizacją ustawy o PRD, ale wygrzebałem tylko tekst z projektu nowelizacji, znalazło to jakieś odzwierciedlenie w ustawie?
Ponieważ pojęcia bezpieczeństwa, a szczególnie porządku pozostają nieostre, sprawcy takich naruszeń, jak np. niedokonanie w ciągu 30 dni odpowiedniego zgłoszenia o nabyciu pojazdu pozostają często bezkarni, bowiem przepis art. 78 ust. 2 P.r.d. w pryzmacie XI rozdziału kodeksu wykroczeń jest przez niektóre sądy uznawany jako lex imperfecta. Podnoszono, że biorąc pod uwagę obecną systematykę ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym nie jest jasne, do jakich przepisów odnosi się obecna treść art. 97 K.w.
W związku z powyższym zdecydowano, że art. 97 K.w. powinien typizować te wszystkie naruszenia ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz przepisów wykonawczych wydanych na jej podstawie, których nie obejmują pozostałe przepisy XI rozdziału Kodeksu wykroczeń, z jednoczesnym zawężeniem podmiotów, w taki sposób, aby żaden z tych przepisów p.r.d nie pozostawał postulatem - normą pustą.


A nawet jeśli czy brak przerejestrowania oznacza brak zgłoszenia faktu nabycia pojazdu staroście? :D


No dobra, a co jeśli ktoś już dostał mandat za cytuje - "Nie dopełnienie obowiązku przerejestrowania dalej nieczytelne" to mogą mu zrobić cokolwiek poza cmoknięciem w wiadomo co? Przecież ne bis in idem :D

Jest jeszcze trzecia zabawna sprawa, liczenie przedawnienia :D Zgodnie z orzecznictwem uznaje się że czyn (nie zgłoszenie staroście wiadomo czego) miał miejsce w ostatniej możliwej chwili (czyli 30 dni po zakupie) i od tego momentu powinno liczyć się przedawnienie, czyli po 2 latach i 30 dniach od zakupu mogą zabrać dowód i cmoknąć w wiadomo co. Zgadza się?



Prosił bym bez postów w stylu: wydaje mi się, chyba, na chłopski rozum itd, twierdzenia poparte tekstem ustawy, orzecznictwa itd ;)
Avatar użytkownika
Invi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6275
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12


Postprzez Invi » 4/9/2012, 21:43

OK, częściowo sam sobie odpowiedziałem, obecne brzmienie artykułu 97 kodesku wykroczeń:

Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania
lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza
przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu
drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.2)) lub przepisom wydanym
na jej podstawie,
podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.
Avatar użytkownika
Invi
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6275
Dołączył(a): 15/7/2008, 14:12



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na gr