Zobacz wątek - Opłata parkingowa we Wrocławiu
NAS Analytics TAG

Opłata parkingowa we Wrocławiu

Przepisy, prawo
_________

Opłata parkingowa we Wrocławiu

Postprzez goosi » 19/3/2012, 09:06

Czy ktoś wie może, jak wygląda sprawa opłat parkingowych za jednoślada w okolicach wrocławskiego rynku (formalnie i w praktyce)? Bo nie wiem, gdzie mam sobie ten bilecik włożyć :)
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław


Postprzez goosi » 19/3/2012, 13:52

Dobra, chciałem to ugryźć sam, ale trochę mi się skomplikowało :/

We Wrocławiu pobiera się opłatę parkingową w strefach płatnych na podstawie UCHWAŁY NR XLIX/1437/10 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania, ustalenia wysokości stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, wprowadzenia opłat abonamentowych i zerowej stawki opłaty dla niektórych użytkowników drogi, sposobu pobierania tych opłat i określenia wysokości opłaty dodatkowej.

Czy motocykl jest pojazdem samochodowym?

Zgodnie z art. 2 pkt 33) Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, przy czym określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego.

Z kolei pojazd silnikowy to pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Motocykl nie jest motorowerem, bo zgodnie z ww. ustawą motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h - nie możemy więc skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.

Podsumowując: motocykl jest pojazdem samochodowym :)

Nie wiadomo teraz, co Radni mieli na myśli używając określenia "pojazd samochodowy", bo w przytoczonej uchwale Rady Miasta nie ma bezpośredniego odesłania do Ustawy Prawo o ruchu drogowym, przez co nie wiadomo, czy należy ten termin rozumieć potocznie, czy może zgodnie z definicją ustawową :)

Sprawę jeszcze bardziej skomplikowali nasi Radni, bo w uchwale odwołują się do ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, gdzie w art. 13 ust. 1 pkt 1) czytamy, że korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania. Czyli znowu pojazdy samochodowe... i również motocykl?

Moim zdaniem jest pewne wyjście z sytuacji, jako że ustawodawca nie zdefiniował "pojazdu samochodowego" w Ustawie o drogach publicznych, przez co nie ujednolicił tej definicji z definicją z Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Co więcej, w ustawie o drogach publicznych wyraźnie pisze się o dodatkowej opłacie za przeprawę promową dla motocykli, więc tutaj ustawodawca zróżnicował "pojazd samochodowy" i "motocykl".

Efekt tego przydługawego wpisu jest taki, że dalej nie wiem, czy motocykliści ponoszą we Wrocławiu opłatę parkingową :D Ciekawe, czy strażnicy miejscy wiedzą :shock:

P.S. Może w ogóle niepotrzebnie szukam dziury w całym, bo w uchwale Rady Miasta używa się określeń "za przednią szybą wewnątrz pojazdu samochodowego" - "przednią szybę" od biedy mam, ale z "wnętrzem" będzie problem :D
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez omerx » 19/3/2012, 21:04

Najlepiej zadzwoń do Biura Strefy Parkowania (przynajmniej u mnie w Lesznie tak to się nazywa) i zapytaj się osobiście jak, wygląda sprawa z motocyklem i płaceniem za parking.
Ja osobiście zadzwoniłem rok temu do BSP i zapytałem, dostałem odpowiedź, że motocykle w Lesznie nie muszą kupować biletu i że straż parkingowa nie sprawdza i nie wlepia mandaty motocyklom. I faktycznie w poprzedni sezon często parkowałem w centrum na płatnych parkingach i zero problemów.
Avatar użytkownika
omerx
Świeżak
 
Posty: 175
Dołączył(a): 9/4/2009, 19:51
Lokalizacja: Leszno

Postprzez goosi » 19/3/2012, 21:36

Ja wiem, że najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Ale próbuję dociec po prostu, jak to wygląda formalnie - teraz to mnie już tylko ciekawi, czy przypadkiem nie natrafiłem na jakiś kolejny bubel prawny... A rozmowy telefonicznej łatwo się wyprzeć, dlatego na bazie własnych doświadczeń nie wierzę już w "telefoniczny support" urzędników.
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Wojciech_Moto » 19/3/2012, 22:04

Pewnie we Wrocku jest jak w Wawie. Tzn. można parkować motocyklem w strefie płatnego parkowania NIE WYKUPUJĄC biletu. Jednak raczej nie parkuj na miejscu parkingowym a na chodniku obok takich miejsc i zdecydowanie nie blokując ruchu pieszego.
Wojciech_Moto
Świeżak
 
Posty: 108
Dołączył(a): 23/6/2011, 21:18
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez patryk83 » 20/3/2012, 13:57

Jak to formalnie jest to nie wiem ale w rynku na solnym parkowałem multum razy i nigdy mandatu nie dostałem.
W innych miejscach staram się tak postawić motocykl żeby nie zajmował miejsca samochodom na odrzańskiej straż miejska mijała mnie parę razy jak stałem zaparkowany jak samochód i nikt się o bilecik nie zapytał :>
Honda CBR 600 F4i user
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
patryk83
Bywalec
 
Posty: 942
Dołączył(a): 29/8/2008, 08:32
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez goosi » 25/3/2012, 11:17

Tada! Niespodzianka :) Poniżej wklejam maila ze ZDiUM we Wrocławiu:

W odpowiedzi na Pana pismo informuję, że postój motocykla (który jest kwalifikowany jako pojazd samochodowy) podlega konieczności wnoszenia opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania we Wrocławiu. W związku z brakiem możliwości umieszczenia biletu w sposób wskazany w przepisach (za przednią szybą pojazdu) należy wykupiony bilet zachować do okazania w razie otrzymania upomnienia. Czas przechowywania biletu jest ściśle związany z okresem przedawnienia należności za brak opłaty parkingowe tj. 5 lat liczonych od końca roku w którym zostało wystawione zawiadomienie za brak wniesienia opłaty za parkowanie.

Moim zdaniem szanowna Pani ze ZDiUM popełniła błąd. O ile motocykl jest rzeczywiście pojazdem samochodowym w rozumieniu Ustawy Prawo o ruchu drogowym, tak uchwała Rady Miasta nigdzie nie odwołuje się do tej ustawy. Będę w najbliższym czasie namiętnie parkował Pimpusia w okolicach rynku i nie zamierzam za nic płacić, najwyżej sprawa skończy się w sądzie :)
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez madcap » 25/3/2012, 11:24

prawo krajowe jest nadrzędne w stosunku do praw lokalnych uchwalanych przez radnych, zresztą często niezgodnych z prawem krajowym (sic!)


ps napisz do urzędasa, że przepisy krajowe mówią o 3 letnim zobowiązania
dopiero w przypadku przepisów podatkowych lub wyroku 5
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5896
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez sznajdi » 25/3/2012, 20:33

W Poznaniu można parkować jednoślady za darmo w strefie objętej opłatami.
Jak wjeżdżamy w takowe strefy mamy tablice informacyjne z wysokościami opłat itp., a także informacją, że jednoślady parkują za free
:)
MZ ETZ 251 -> Honda CBF 600 S -> YAMAHA FZS 1000 FAZER
Avatar użytkownika
sznajdi
Bywalec
 
Posty: 566
Dołączył(a): 4/3/2009, 10:20
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Wojciech_Moto » 26/3/2012, 10:48

goosi napisał(a):Tada! Niespodzianka :) Poniżej wklejam maila ze ZDiUM we Wrocławiu:

W odpowiedzi na Pana pismo informuję, że postój motocykla (który jest kwalifikowany jako pojazd samochodowy) podlega konieczności wnoszenia opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania we Wrocławiu. W związku z brakiem możliwości umieszczenia biletu w sposób wskazany w przepisach (za przednią szybą pojazdu) należy wykupiony bilet zachować do okazania w razie otrzymania upomnienia. Czas przechowywania biletu jest ściśle związany z okresem przedawnienia należności za brak opłaty parkingowe tj. 5 lat liczonych od końca roku w którym zostało wystawione zawiadomienie za brak wniesienia opłaty za parkowanie.

Z tej odpowiedzi - którą trzeba zweryfikować, właśnie dlatego, że jest błędna - wynika, że kierujący motocyklem jest w gorszej sytuacji niż kierujący samochodem. Dlaczego? Bo nakłada się na niego obowiązek przechowywania kwitków przez pięć lat (?!).
Jest to więc dyskryminacja motocykli. Dodatkowo brak preferencji jednośladów, które powodują w sumie mniejsze korki nawet za cenę zapchania centrum na parkingach.
Rozumiem, że powoduje to zmniejszenie dochodów miasta, ale przecież to nie mieszkańcy są dla miasta ale miasto dla mieszkańców.
Inna - humorystyczna - sugestia. Skoro należy trzymać za przednią szybą to montujmy (jeśli brak jakiekolwiek szybki) pleksi o wymiarach 2x3 cm i w razie kontroli twierdźmy, że tam wsadziliśmy bilet zgodnie z wytycznymi rady miasta.
Wojciech_Moto
Świeżak
 
Posty: 108
Dołączył(a): 23/6/2011, 21:18
Lokalizacja: Mazowsze

Postprzez goosi » 26/3/2012, 10:59

Wojciech_Moto napisał(a):Skoro należy trzymać za przednią szybą to montujmy (jeśli brak jakiekolwiek szybki) pleksi o wymiarach 2x3 cm i w razie kontroli twierdźmy, że tam wsadziliśmy bilet zgodnie z wytycznymi rady miasta.


To jest niezłe :lol:

Udało mi się zainteresować tematem Gazetę Wrocławską, zaraz pewnie będziemy wiedzieli :)
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez goosi » 27/3/2012, 21:05

Debiut prasowy Pimpusia a sprawa wrocławska - można przeczytać tutaj (otwórz link)
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez omerx » 27/3/2012, 23:12

Bardzo dobrze, ze poruszyłeś ten temat u siebie w mieście.
Nie wyobrażam sobie po każdym parkowaniu i zastaniu moto z kwitkiem mandatu lecieć pokazywać paragon albo skanować i wysyłać maila. Kupiłeś bilet a tu w dodatku musisz lecieć z mandatem i się tłumaczyć, ze zapłaciłeś za parking.
Aż dziwne, że w tak dużym mieście jakim jest Wrocław radny dopiero teraz zobaczył problem zapłaty motocyklisty za parking.
Dobrze, że Leszno uczy się od Poznania a nie Wrocławia jeżeli chodzi o parkowanie motocykli.
Avatar użytkownika
omerx
Świeżak
 
Posty: 175
Dołączył(a): 9/4/2009, 19:51
Lokalizacja: Leszno

Postprzez Vicarious » 5/5/2012, 21:54

patryk83 napisał(a):Jak to formalnie jest to nie wiem ale w rynku na solnym parkowałem multum razy i nigdy mandatu nie dostałem.
W innych miejscach staram się tak postawić motocykl żeby nie zajmował miejsca samochodom na odrzańskiej straż miejska mijała mnie parę razy jak stałem zaparkowany jak samochód i nikt się o bilecik nie zapytał :>


a z ciekawości spytam, parkujesz normalnie na miejscu parkingowym, czy po prostu np.
stawiasz między ławkami na placyku ? ( widziałem, że tak ktoś robił ).

btw
@goosi - genialne rozbicie tematu, duże brawa !
Avatar użytkownika
Vicarious
Świeżak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 4/8/2011, 20:03
Lokalizacja: Mindfields

Postprzez goosi » 6/5/2012, 13:50

Vicarious napisał(a):a z ciekawości spytam, parkujesz normalnie na miejscu parkingowym, czy po prostu np. stawiasz między ławkami na placyku ? ( widziałem, że tak ktoś robił )


Z premedytacją parkuję na wyznaczonych miejscach :) Chodniki są dla pieszych :D Jak dostanę mandat za brak opłaty, to przynajmniej będę miał okazję do kontynuowania dyskusji na jakiejś bardziej oficjalnej płaszczyźnie :)
Suzuki Pimpuś :D
Avatar użytkownika
goosi
Świeżak
 
Posty: 42
Dołączył(a): 29/2/2012, 10:39
Lokalizacja: Wrocław



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na gr