Zobacz wątek - Jak po raz pierwszy zarejestrować motocykl zza granicy

Jak po raz pierwszy zarejestrować motocykl zza granicy

Tutaj tylko zadajemy pytania o ocenę oferty motocykla, którą sobie upatrzyłeś. Dotyczy motocykli o pojemności większej niż 125 ccm.
_________

Moderatorzy: Walenty, Movi, adam_tomasz, Czester, madcap, Leg1oN, rosiboj, lagiboy, melvin, Landryss25, kravec, gelo007, suhy-19, Bostorn, Boshi, Black-Ghost, leff

Jak po raz pierwszy zarejestrować motocykl zza granicy

Postprzez Kyousuke » 30/7/2011, 00:30

Ponieważ sam niedawno przetrząsnąłem różne fora w poszukiwaniu jasnych instrukcji na temat rejestracji motoru, chciałbym podzielić się tym czego udało mi się dowiedzieć.

Wiele tematów i poradników pochodzi z ubiegłych lat, a przecież ważne jest żeby znać aktualne prawo. Dlatego też mój opis dotyczy stanu na rok 2011.

Możliwe scenariusze kupna używanego motocykla:
I) Kupno od Polaka, właściciela, motocykl zarejestrowany w polsce,
II) Kupno od pośrednika który sprowadza motocykle, motocykl zarejestrowany za granicą,
III) Kupno od cudzoziemca, przywiezienie motocykla do Polski.

I teraz uwaga. Pośrednicy działają w taki sposób, że spisują z cudzoziemcem umowę in blanco, czyli bez wypełnionych danych kupującego. Taka umowa jest konieczna przy kupnie sprowadzonego motoru. Bez niej potrzebujemy umowy między pośrednikiem i właścicielem, oraz między pośrednikiem i nami. Staje się to wtedy scenariuszem I).

Niezależnie od scenariusza, konieczne jest posiadanie następujących dokumentów:

1) Umowa kupna-sprzedaży z właścicielem lub faktura,
2) Przegląd techniczny pojazdu, składający się z dwóch dokumentów.
3) Stary dowód rejestracyjny i karta pojazdu

- motocykl z Anglii - jest to pojedynczy dokument formatu A4,
- motocykl z Niemiec - są to tzw. "brief duży" (karta pojazdu) i "brief mały" (dowód rejestracyjny),
- motocykl z Polski - dotychczasowy dowód rejestracyjny i karta pojazdu

Podczas kupna upewniamy się że na wszystkich dokumentach zgadza się imię i nazwisko właściciela oraz wszystkie dane motocykla! Najważniejszy tu jest oczywiście Numer VIN, który wybijany jest na ramie maszyny, zazwyczaj po prawej stronie w okolicach sterów. Ten numer będzie przewijał się we wszystkich dokumentach. W przypadku "briefów" patrzymy też czy pojazd został wyrejestrowany (pieczątki ungultig). W przypadku pojazdu z Anglii teoretycznie powinniśmy oderwać rubrykę (bodajże #11) z tej kartki i odesłać do Anglików, ale nie jest to konieczne...

4) Tłumaczenia dokumentów 1) i 3) od tłumacza przysięgłego,

- począwszy od roku, bodajże 2007 nie ma potrzeby tłumaczenia małego briefu czyli dowodu rejestracyjnego jeśli motor pochodzi z Unii Europejskiej. Jednak co urząd to obyczaj i warto dowiedzieć się tego czy w naszej gminie / powiecie / województwie wciąż się tego nie wymaga

- jeśli umowa z cudzoziemcem jest dwujęzyczna to za tłumaczenie nie powinniśmy zapłacić tyle ile za podobną w języku obcym, a szczerze mówiąc wcale - chcemy wówczas wyłącznie pieczątkę tłumacza potwierdzającą zgodność tłumaczenia.

5) Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego

- jeśli motocykl jest zza granicy, to potrzebujemy zaświadczenia VAT 25 o tym że jesteśmy zwolnieni z konieczności płacenia VAT
- jeśli motocykl jest z polski, potrzebujemy zaświadczenia że zapłaciliśmy podatek PCC 3 (o tym w dalszej części).

6) Ew. oświadczenie o tym że motocykl został sprowadzony bez tablic rejestracyjnych, lub o tym że z tablicami które trzeba zezłomować (to jest nam dawane do podpisu na miejscu).

Kolejne etapy rejestracji motocykla

a) Jeśli to konieczne, idziemy z umową oraz kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym do tłumacza. Płacimy około 100,-,

b) Dokonujemy przeglądu technicznego pojazdu, otrzymujemy dwa dokumenty - jeden zawierający tabelkę ze szczegółowymi danymi technicznymi pojazdu (tzw. "Dokument Identyfikacyjny Pojazdu"), drugą potwierdzającą przegląd. Płacimy około 100,-,

c) Kserujemy sobie wszystko dwa razy dla pewności,

d1) Idziemy do Urzędu Skarbowego. Jeśli podążamy wg. scenariusza II) lub III) to wypełniamy wniosek VAT 24 o zwolnieniu nas z konieczności płacenia VAT'u. Pani powinna mieć formularz wniosku oraz karteczkę z wytycznymi dla nas, albo poinformować nas że musimy

d1a) iść do Urzędu Miejskiego lub Starostwa aby wnieść opłatę skarbową w wysokości 160,-. Robimy to w kasie i zabieramy potwierdzenie z którym to

d1 cd) wracamy do Urzędu Skarbowego i składamy wniosek wraz z oryginałem potwierdzenia i kserokopiami pozostałych dokumentów (mamy ze sobą komplet i podajemy to o co poproszą, oczywiście oryginały przedstawiamy do potwierdzenia zgodności).

W efekcie po tygodniu odbieramy Zaświadczenie VAT 25.

d2) Idziemy do Urzędu Skarbowego. Jeśli podążamy wg. scenariusza I) to musimy złożyć deklarację PCC-3 o tym że wzbogaciliśmy się o dobro materialne w postaci motoru. Musimy z tego tytułu zapłacić 2% jego wartości (liczone względem tego co mamy w umowie, choć urzędnicy mogą nam to później naliczyć po swojemu ze swoich magicznych tablic).

W efekcie odbieramy zaświadczenie o tym że zapłaciliśmy podatek od czynności cywilno prawnych PCC3.

e) Mając powyższe idziemy do Urzędu Komunikacji. Tam będą chcieli od nas oryginały wszystkich dokumentów. Podajemy je kolejno, za wyjątkiem 6) które to pisemko jest nam podtykane pod nos razem z oświadczeniem że nie kłamiemy Panu Staroście w żywe oczy. Musimy uiścić kolejną opłatę, za wydanie dowodu rejestracyjnego oraz wybicie tablic. Zapłaciłem 197,-. Urzędnik zabiera nam stary dowód rejestracyjny, daje Decyzję o Rejestracji, tymczasowy dowód rejestracyjny oraz tablicę rejestracyjną (skubani! przeczuli nas :)).

f) Czeka nas ostatnia wycieczka do Ubezpieczalni. Musimy wykupić OC.

Tak więc ogólnie minimalny koszt z jakim musimy się liczyć to około 550,-. Mimo że tego wydaje się dużo, to o ile w Waszych urzędach nie ma kolejek, wszystko przebiega sprawnie i szybko. Po prostu starałem się opisać to dokładnie aby oszczędzić innym czasu na kompletowanie tych informacji :) Przepraszam jeśli o czymś zapomniałem czy przekręciłem, jestem pewien że Forumowicze uzupełnią.

Powodzenia!
Kyousuke
Świeżak

Powrót do Oceny ofert sprzedaży.