Zobacz wątek - Pytanie Prawne- Zakup motocykla przez nieletniego.
NAS Analytics TAG

Pytanie Prawne- Zakup motocykla przez nieletniego.

Przepisy, prawo
_________

Pytanie Prawne- Zakup motocykla przez nieletniego.

Postprzez Reader » 10/6/2011, 08:37

Witam

Otóż wyczaiłem motor który znajduję się 50km od mojej miejscowości.
Mam 16 lat i wraz z kolegą chcieli byśmy pojechać i kupić.
A więc teraz mam następujące pytania.

Czy 16 latek może spisać umowę kupna motocykla na wartość 3999zł
Czy nie bd żadnych problemów z rejestracją tego motocykla.

Niestety nie mogę jechać z nikim dorosłym ponieważ moi rodzice nie mają czasu. Czy jakieś pozwolenie od rodziców lub telefon do opiekuna który wyraził by zgodę na zakup załatwił by sprawę?

PESEL mam i legitymację szkolną.

Pozdrawiam

Nie wiem czy to ważne ale pieniądze zarobiłem sam.
Reader
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2/6/2011, 17:50


Re: Pytanie Prawne- Zakup motocykla przez nieletniego.

Postprzez Hunti » 10/6/2011, 11:44

Reader napisał(a):Nie wiem czy to ważne ale pieniądze zarobiłem sam.

Jest ważne. W zasadzie to jest kwintesencją tej sytuacji. Przy rejestracji w okienku w wydziale komunikacji mogą się przyczepić teoretycznie, dlatego miej ze sobą kwity potwierdzające, że sam zarobiłeś daną kwotę.
Sprzedający raczej nie powinien robić problemów przy sprzedaży (nie lezy to w jego interesie), aczkolwiek zgodnie z literą prawa może wystosować do Twojego opiekuna prawnego żądanie potwierdzenia w określonym terminie ważności umowy - również przez telefon.
Hominum causa omne ius constitutum sit
Hunti
Świeżak
 
Posty: 85
Dołączył(a): 10/3/2011, 23:28
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Hunti » 10/6/2011, 11:56

wiewiórka - której części mojej wypowiedzi nie rozumiesz?
Hominum causa omne ius constitutum sit
Hunti
Świeżak
 
Posty: 85
Dołączył(a): 10/3/2011, 23:28
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez madcap » 10/6/2011, 15:56

hunti ma rację.
osoba niepełnoletnia, czyli w tym wypadku osoba o ograniczonej odpowiedzialności prawnej (zgodnie z k.c.) może dysponować swoimi pieniędzmi zawierając drobne umowy KS,



pisałem wielokrotnie o tym, zwracając uwagę na to, że korzystym jest podpis opiekuna prawnego (ustawowego), dla uniknięcia potem niejasności (art. 18, 20, 21)

zgoda opiekuna wynika z mocy art. 17

a jeśli chodzi o to, że pan/i w okienku może chcieć potwierdzenia, ze to były pieniądze małoletniego, to wynika z art. 6
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5896
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Hunti » 11/6/2011, 00:19

pan_wiewiorka napisał(a):Możesz wskazać podstawę prawną tego przyczepienia się?

Pani/Pan z okienka działając zgodnie z art. 7 K.P.A., a na podst. art. 6 K.C. w zw. z art. 21 K.C. może w razie wątpliwości zażądać przedłożenia stosownych dokumentów.
Hominum causa omne ius constitutum sit
Hunti
Świeżak
 
Posty: 85
Dołączył(a): 10/3/2011, 23:28
Lokalizacja: Wrocław



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na gr