Zobacz wątek - Sprzedaż pojazdu przez niepełnoletniego
NAS Analytics TAG

Sprzedaż pojazdu przez niepełnoletniego

Przepisy, prawo
_________

Sprzedaż pojazdu przez niepełnoletniego

Postprzez Kulfon1337 » 27/10/2008, 18:08

Witam
Sprzedałem niedawno skuter. Jest on zarejestrowany na mnie, a współwłaścicielem jest mój ojciec. Spisaliśmy umowę, mój ojciec napisał, że wyraża zgodę na sprzedaż pojazdu, wszystko cacy. I teraz gdy kupujący chciał ten pojazd zarejestrować, to powiedzieli mu w urzędzie, że JA nie miałem prawa sprzedać pojazdu, ponieważ jestem niepełnoletni, a ta zgoda rodzica jest nic nie warta i że jedyna możliwość, żebym ja to sprzedał to rozprawa w sądzie rodzinnym. Kupujący zażądał nawet rozmowy z kierownikiem wydziału komunikacji, ale ten powiedział mu to samo.

Co dziwniejsze, ja ten skuter kupiłem także od niepełnoletniego, jego ojciec wtedy napisał taką samą zgodę jak mój teraz i z zarejestrowaniem u mnie, jak i wyrejestrowaniem przez sprzedającego nie było żadnego problemu.

Ja najchętniej nawrzucał bym tym głupim urzędasom, że raz robią tak, a innym razem już nie chcą, ale mam wątpliwości czy to doprowadziło by do pomyślnego rozwiązania sprawy...

Czy znajdzie się na forum ktoś kompetentny, kto może mi powiedzieć jak to dokładnie jest i podać konkretną podstawę prawną takiego a nie innego stanu rzeczy?
Kulfon1337
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 11/10/2008, 22:38


Postprzez DuneK » 27/10/2008, 19:45

Żadna sprawa w sądzie, ja kupowałem kiedyś jeszcze bez żadnej zgody rodzica i normalnie zarejestrowałem. Znalazłem pewną wypowiedź z forum co do artykułów:
Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Wg niej możesz tak samo w ten sposób sprzedać, i nie powinno się tu nic zmieniać. Mi w urzędzie powiedzieli że mam jechać do urzędu celnego, najeździłem się zrobiłem im awanturę później w urzędzie i nagle bez problemu i kolejki mogłem zarejestrować. Poszukam na ten temat jeszcze troszkę informacji jak coś dopiszę.
Suzuki RF900R
DuneK
Świeżak
 
Posty: 73
Dołączył(a): 14/7/2007, 12:45
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Nigoss » 27/10/2008, 21:03

Poprostu goscie w urzedzie jacys nienormalni, ale coz ,,debili'' mamy duzo na swiecie. Jesli to co mnoj przedmowca napisal nie pomoze, to poprostu chyba bedziecie musieli przerejestrowac na Twojego ojca i tyle, tylko, ze to sa dodatkowe koszty.
,,Motocykle to nie tylko moja pasja, ale też moje życie''
Avatar użytkownika
Nigoss
Bywalec
 
Posty: 567
Dołączył(a): 5/9/2008, 17:01

Postprzez Pająk » 28/10/2008, 01:08

Ja bym napisał kolejną umowę tyle że z 2 sprzedającymi tekiej umowy raczej nie zakwestjonują..
Avatar użytkownika
Pająk
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 704
Dołączył(a): 16/9/2005, 22:54
Lokalizacja: Warszawa Gocław

Postprzez VPawelekV » 2/11/2008, 14:22

Ja też chcesz sprzedać NSRke zarejestrowaną na mnie (lat 16) i mojego ojca. Ale nie chce mieć później takich problemów co należy najlepiej zrobić. Iść do tego sądu o zgodę?
VPawelekV
Świeżak
 
Posty: 117
Dołączył(a): 3/7/2007, 11:04

Postprzez Kulfon1337 » 2/11/2008, 17:33

Żaden sąd. Spisz umowę, sprzedaj, niech kupujący spróbuje zarejestrować. Jeżeli trafi na normalny urząd, to nie będą robić problemów, jeżeli jednak trafisz na urząd, w którym pracują debile, to polecam zrobić tak:

1. Poprosić o podstawę prawną, wtedy najprawdopodobniej przedłożą artykuł 101 KRIO, w brzmieniu:
Art. 101. § 1. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską.
§ 2. Zarząd sprawowany przez rodziców nie obejmuje zarobku dziecka ani przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
§ 3. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

2. Poprosić o definicję "zwykłego zarządu". Oni wtedy zaczną szukać tego w kodeksie, ale nie znajdą, gdyż po prostu tego nie ma.
3. Jeżeli dalej nie ustąpią, niech Twoj ojciec spróbuje ich przekonać, że sam dobrze wie jak sprawować zarząd nad Twoim majątkiem, i tak samo dobrze Ty umiesz zarządzać swoim, oraz, że ich "troska" jest bezpodstawna. Jeżeli dalej nie ustąpią, przedłoż im artykuł 15 i 18 KC w brzmieniu:
Art. 15 KC.: Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Art. 18. § 1 KC.: Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

A Twój ojciec przecież takie potwierdzenie wydał.
4. Mogą jeszcze próbować Ci wmówić, że sprzedaż to nie jest czynność cywilno-prawna, to wtedy należy zapytać od czego w takim razie płaci się podatek i wypełnia druk PCC-2 (podatek od czynności cywilno prawnych).
5. W ostateczności skontaktować się z prawnikiem, on wtedy doradzi co i jak.

Oraz najważniejsze, NIE DAĆ SIĘ ZAKRZYCZEĆ przez urzędasów, twardo stawiać na swoim, przecież MASZ RACJĘ!
Kulfon1337
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 11/10/2008, 22:38

Postprzez VPawelekV » 2/11/2008, 19:45

Tak a ona mi powie ze bez papieru z sądu nie zarejestruje i koniec. I będzie się za mną ciągnąć później sprawa sądowa. a notariusz mógłby coś tu pomóc?
VPawelekV
Świeżak
 
Posty: 117
Dołączył(a): 3/7/2007, 11:04

Postprzez Kulfon1337 » 2/11/2008, 21:47

Możesz się z nimi jeszcze bić na pisma. Sąd to ostateczność.
Kulfon1337
Świeżak
 
Posty: 31
Dołączył(a): 11/10/2008, 22:38

Postprzez VPawelekV » 3/11/2008, 16:29

Byłem w sądzie i wystarczy złozyć wniosek koszt 40zł i czekać na rozprawe
VPawelekV
Świeżak
 
Posty: 117
Dołączył(a): 3/7/2007, 11:04



Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość




na gr