Zobacz wątek - a1 a legalność
Advertisement
NAS Analytics TAG

a1 a legalność

Przepisy, prawo
_________

a1 a legalność

Postprzez Evileye » 17/8/2008, 10:37

Art. 5. 1. Prawo jazdy lub inny dokument, o którym mowa w art. 3, stwierdza posiadanie uprawnień do kierowania:

1) kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW;


wydaje sie proste :) ale na aukcjach internetowych np.allegro przy ofertach sprzedarzy nsr'ek, rs'ek i innych 125 o mocy znacząco przekraczających dopuszczalną moc 15KM (11kW) jest wyraźnie napisane że są zarejestrowane na 125 i można jeździć na prawko A1 chociaż fabrycznie mają ponad 20kW... za niedługo zamierzam zrobić PJ a1 ale nie wiem czy coś takiego jest w 100% legalne bo chciałbym żeby w razie kontroli smerfy (kochana policja) nie mogła mi nic zrobić i do niczego sie prezyczepić-jazda w kasku, odpowiednia prędkość, stosowanie sie do przepisów drogowych, posiadanie PJ a1, sprawność pojazdu... i czy ogłoszenia pisane są w ten sposób ponieważ: a)w dowodzie jest napisana moc 11kW; b)policja patrzy na pojemność a z mocą jest troche tak jak z niektórymi rzeczami-teoretycznie zabronione ale nie zwracają na to uwagi; c)inny powód

licze na rzeczowe odpowiedzi :) i z góry dziękuje

P.S.:o 125 na motorower znalazłem ale o 125 o dużej mocy na a1 nie mogłem znaleść na forum. jeśli był podobny temat to przepraszam ale prosiłbym o podanie linku a nie samo zamknięcie tematu bez udzielenia odpowiedzi :)
Sygnaturka PWND przez Admina
Zmniejsz to prosze albo daj cos dyskretnego.
Liczba zaraportowań : 5
Evileye
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17/8/2008, 10:22


Postprzez Gs-stefan » 17/8/2008, 11:19

nie jestem pewny ale to juz bylo ...
a po za tym czym sie martwisz ?? masz silnik 125 cc ?
niby ma 11 kw jest w dowodzie 11 kw to co sie martwisz na zapas policiant cie wezmie na hamownia ?? zeby zobaczyc ile masz kw ?? masz 125 cc i 11 kw i to wystarczy w dowodzie jest wbite ja mam odblokowana nsr 125 i nie wiem ile ma kw nie interesuje mnie to jest w dowodzie 11 kw i moge jezdzic na a1
Avatar użytkownika
Gs-stefan
Świeżak
 
Posty: 272
Dołączył(a): 19/4/2008, 18:28
Lokalizacja: torun


Postprzez Koval135 » 17/8/2008, 11:19

Macie problemy.Co z tego,że ma np 30 km,jak w papierach napewno stoi 15 czy ile tam jest na A1?Nie widze problemu.A tak pozatym,mozna zarejestrować 125 na lekki motocykl,jeśli przekracza tą moc?

Edit,kolega wyzej mnie wyprzedzil :wink:
KTM 950 SM Orange Power! | www.migus-motocykle.pl
Avatar użytkownika
Koval135
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1807
Dołączył(a): 13/7/2008, 14:10
Lokalizacja: Racibórz/Warszawa

Postprzez andy7 » 17/8/2008, 12:31

Gs-stefan napisał(a):… sie martwisz na zapas policiant cie wezmie na hamownia ?? zeby zobaczyc ile masz kw ??


A co niemozliwe ? Moze na razie jeszcze nie, w przyszlosci, zobaczymy. Kiedys w Austri widzialem jak zatrzymano chlopaka na skuterku, policja wyciagnela z bagaznika rolki z tachografem – takim jak w ciezarowkach. Sprawdzili mu sprzet w ciagu dwoch minut. Po pocedurze juz nie jechal,tylko pchal.

Gs-stefan napisał(a):
masz 125 cc i 11 kw i to wystarczy w dowodzie jest wbite ja mam odblokowana nsr 125 i nie wiem ile ma kw nie interesuje mnie to jest w dowodzie 11 kw i moge jezdzic na a1


Nie mowie, ze Cie zlapia, ale jak juz to ciekawi mnie jak bedziesz sie tlumaczyl, z pewnoscia, ze nie wiedziales bo niby skad i niby jak ?

Zapewniam Cie tylko o jednym, ich to wogole nie bedzie interesowalo. Wiesz dlaczego nie ? Bo niewiedza nie chroni przed konsekwencjami prawnymi. Twoj pojazd i musisz wiedziec. No chyba, ze nigdy nie odkreciles manetki do konca I nie wiedziales jaka predkosc maksymalna Twoja czy inna NSR czy RS rozwija ? Komu chcecie to wmowic ?

Koval135 napisał(a):Macie problemy.Co z tego,że ma np 30 km,jak w papierach napewno stoi 15 czy ile tam jest na A1?Nie widze problemu.


Moim zdaniem jest problem, pytanie tylko czy chce sie go widziec czy nie. To, ze Ty czy inni mlodziency jezdzacy takimi sprzetami uwazaja, ze jast OK, hmm, w sumie nie dziwie sie. .

Koval135 napisał(a):A tak pozatym,mozna zarejestrować 125 na lekki motocykl,jeśli przekracza tą moc?


W przepisach / porawie nie ma pojecia lekkich motocykli . jak na razie kodeks mowi wyraznie A1 do 125 ccm i mocy 11kW = 15 KM

Kat. A powyzej 125 ccm i powyzej 11 kW = 15 KM jezeli jeden z dwoch warunkow jest przekroczony pojazd automatycznie kwalifikowany jest w kat. A

Evileye

Kup cos w 4T i masz rozwiazany problem, tych nikt nie oddlawia bo nie takie proste jak w 2T.
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Gs-stefan » 17/8/2008, 14:31

a zes powiedzial co wiedziel ... jak policiant sprawdzi na poboczy czy ja mam 15 km czy moze 32 ?? w dowodzie wbite jest 11km i 15 km i mnie to gila ... jezdze legalnie a w woli scislosci najszybciej jechalem 140 moje nsr i nie mam zamiaru jechac szybciej ...
Avatar użytkownika
Gs-stefan
Świeżak
 
Posty: 272
Dołączył(a): 19/4/2008, 18:28
Lokalizacja: torun

Postprzez adrian1888 » 17/8/2008, 17:05

skoro juz jest cos o kategori A1 to mam takie pytanie, bo tez chcialbym sobie wykonac te prawko :D czy jesli bede mial kategorie A1 a pozniej chcialbym zrobic sobie A to musialbym placic znowu za caly kurs, czy tylko za jakis doszkalajacy?
adrian1888
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 16/8/2008, 23:16

Postprzez Gs-stefan » 17/8/2008, 17:31

doplacasz tylko za dodatkowe godziny bodajże 10 i wyjezdzasz je i zdajesz nowy egzamin w wordzie i masz a :D
Avatar użytkownika
Gs-stefan
Świeżak
 
Posty: 272
Dołączył(a): 19/4/2008, 18:28
Lokalizacja: torun

Postprzez andy7 » 17/8/2008, 20:08

Gs-stefan napisał(a):... jak policiant sprawdzi na poboczy czy ja mam 15 km czy moze 32 ?? w dowodzie wbite jest 11km i 15 km i mnie to gila ... jezdze legalnie a w woli scislosci najszybciej jechalem 140 moje nsr i nie mam zamiaru jechac szybciej ...


Dzisus, na jakim swiecie Ty zyjesz to, ze w dowodzie masz wbite 11 kW to im kolo czterech liter lata, robia kontrole, wychodzi, ze masz wiecej, zabieraja dowod rej. a sprzet na lawete i na policyjny parking. Tak byc co prawda nie musi ale w przyszlosci byc moze. Napawde myslisz ze to tacy durnie.

Tu masz pare tematow o czym mowilem

http://www.myvideo.at/news.php?rubrik=u ... nd+polizei

a tu zo urzedzenie ktore pasuje do kazdego policyjnego bagaznika, drogie tez nie jest.

http://www.myvideo.at/watch/1373279

:wink:
Ostatnio edytowano 18/8/2008, 16:58 przez andy7, łącznie edytowano 2 razy
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Evileye » 17/8/2008, 20:11

dziękuje za wasze odpowiedzi. cóż andy'ego odpowiedź satysfakcjonuje mnie w 100% i wiem na czym stoje i że jazda 30km nsr jest przyjemniejsza niż 14km cbr. jak będe coś kupował to przemyśle to 2 razy ale zastanawia mnie pytanie-po co robić PJ jak i tak nie jeździ sie legalnie i policja może mnie ukarać, albo po co mieć wbite 11kW skoro za dane faktyczne niezgodnymi z zawartymi w dowodzie grozi wysoka grzywna/skonfiskowanie dowodu. temat uważam za wyczerpany i padły odpowiedzi które mnie satysfakcjonują. narazie musze dobić do 16stki, zrobić prawko i wtedy sie pomyśli nad kupnem. jeszcze raz dziękuje, można zamknąć
Sygnaturka PWND przez Admina
Zmniejsz to prosze albo daj cos dyskretnego.
Liczba zaraportowań : 5
Evileye
Świeżak
 
Posty: 3
Dołączył(a): 17/8/2008, 10:22

Postprzez Shakin » 17/8/2008, 20:41

andy7 napisał(a):a tu zo urzedzenie ktore pasuje do kazdego policyjnego bagaznika, drogie tez nie jest.

http://www.myvideo.at/watch/1373279 :wink:


Ale to urządzonko pokazuje tylko prędkość, więc w wypadku skuterow, ktore blokowane sa do odpowiedniej predkosci to sie sprawdza.
Shakin
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 16/8/2007, 08:35
Lokalizacja: Lubań

Postprzez andy7 » 17/8/2008, 20:52

Oczywiscie, ze pokazuje tylko predkosc, ta jest jadnak chyba adekwatna do mocy ? Myle sie ? Mozesz wiedziec lub nie ale wyposazenie policji w tabele czy dane o predkosciach skuterow czy 125 - tek nie stanowi chyba wiekszego problemu.

jeszcze raz zaznaczam, moze a jak bedzie to zycie pokaze. Mnie tylko smieszy podejscie do sprawy na zasadzie dynda mi czy powiem ( a oni musza w to uwierzyc - bo ja powiedzialem ) W sadzie niejeden przejechal sie na tej kategori myslenia i tyle. Malolaty dlubaly w silnikach od niejednego pokolenia i to chyba kazdy wie.
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez simonw » 18/8/2008, 15:36

Teraz informacje od rzecznika dolnoslaskiej policji.

Rejestracja pojazdu na inna pojemnosc badz NIE przerejestrowanie pojazdu po odblokowaniu sa traktowane jako FALSZERSTWO - czyli przestepstwo przeciw dokumentom. Kara sadu naklada sie grzywne ORAZ kare pozbawienia wolnosci od lat 3 do 5 - scigane jest to przez prokuraturę.

Policja ma prawo zatrzymac dowolny pojazd do kontroli jesli ich zdaniem porusza sie z nieprzepisowa predkoscia - badz budzi inne zastrzezenia. Jeśli pojazd ma 11km i jednoczesnie lecial 140 co jest zarejestrowane na videorejestratorze, pojazd jest na koszt posiadacza kierowany na badania techniczne, w tym hamownię. Jesli zmierzona moc silnika jest niezgodna z moca w dowodzie, rozpoczyna sie sprawa w prokuraturze o przestepstwo przeciw dokumentom ktore ma wykazac czy TY zaniedbales czynnosci prawnych, czy poprzedni wlasciciel. Oczywiscie wszystkie modyfikacje pojazdu, zmiany ukladu napedowego itp musza byc odnotowane w dowodzie (zmiana mocy) poprzedzone badaniami technicznymi i w wypadku np zmiany silnika, opinia bieglego.

Pamietaj ze to latwa kasa dla państwa, nie wylgasz sie chocby nie wiem co, dostaniesz 3 lata w zawiasach i kase - to im sie bardziej oplaca ;]
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez derbixxx » 18/8/2008, 15:52

Hmmm... nie kazda stacja kontroli pojazdow dysponuje hamownia, wiec kolejna przeszkoda w przerejestrowaniu... zreszta w 4T, ktore sa coraz czestsze takie zmiany w dowodzie dotyczylyby 2-5 KM, wiec rownie dobrze mogl byc przypadek fabryczny podczas produkcji, bo przeciez nie kazdy silnik ma np rowniosienkie 10,988888 kW, trafiaja sie odchylenia...

A zrobienie PJ na A1 i jazda zle zarejestrowanym motocyklem jest wg mnie o wiele lepsza niz bez Prawa Jazdy na tym samym motocyklu... Przynajmniej juz sa jakies uprawnienia...
derbixxx
Świeżak
 
Posty: 26
Dołączył(a): 5/3/2008, 11:12
Lokalizacja: Nowy Sącz

Postprzez andy7 » 18/8/2008, 16:58

simonw napisał(a):.., dostaniesz 3 lata w zawiasach i kase - to im sie bardziej oplaca …


Jestes pewny, ze przy 3 latach beda jeszcze zawiasy ? Ja raczej nie.

derbixxx napisał(a):Hmmm... nie kazda stacja kontroli pojazdow dysponuje hamownia, wiec kolejna przeszkoda w przerejestrowaniu...


Powiedz kogo z egzekutywy ( wladzy ) to interesuje ? Chcesz powiekszyc moc wiec TY musisz zalegalizowac i zaplacic.

derbixxx napisał(a):mogl byc przypadek fabryczny podczas produkcji, bo przeciez nie kazdy silnik ma np rowniosienkie 10,988888 kW, trafiaja sie odchylenia...


Zgadza sie, o ile sie nie myle to moze byc do 10 %.

derbixxx napisał(a):A zrobienie PJ na A1 i jazda zle zarejestrowanym motocyklem jest wg mnie o wiele lepsza niz bez Prawa Jazdy na tym samym motocyklu... Przynajmniej juz sa jakies uprawnienia...


Karta Motorowerowa tez uprawnienie, wiec w sumie idac tym tokiem myslenia to i Zygzakiem mozna by…..
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez wikples » 22/8/2008, 21:17

Moim zdaniem, kupujesz Honde CBR 125, albo Yamahe TZR 125 i masz problem z głowy, no chyba że jest odblokowana to ma troche więcej kucyków, ale nie duża - i tak to żadkość.
a tak to poco wydawać 900zł na prawko, skoro i tak się jeździ nie legalnie? to sobie można kupić 125/50, albo jeździć na karcie motorowerowej 125ką i tak i tak się łamie prawo ;]
taka moja opinia
Avatar użytkownika
wikples
Bywalec
 
Posty: 969
Dołączył(a): 24/1/2008, 20:18
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez herbatkowy » 22/8/2008, 21:56

Motorower powinien jechac max 45km/h, moj skuter (rowniez motorower) jedzie 90km/h i policja nic mi nie zrobila :) Na takie rzeczy poprostu sie nie patrzy... masz dowod, masz zarejestrowane moto na A1 to o co chodzi?
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez simonw » 22/8/2008, 22:29

Herbatkowy nie udzielaj sie jak nie masz o czyms zielonego pojecia i nawijasz farmazony jak potluczony , ok?

Co do poprzednich pytan - lepiej jezdzic bez prawa jazdy. Tak dostajesz mandat karny, chyba ze spowodujesz wypadek to sprawe w sadzie grodzkim.

Jesli masz niepoprawnie zarejestrowany pojazd, badz kombinowane xxx/50 jestes oskarzony przez prokurature o przestepstwo przeciw dokumentom (falszerstwo) z dozywotnim wpisem do akt (zadnej pracy porzadnej nie dostaniesz juz w zyciu bo masz wyrok za falszerstwo) i o wiele wyzsza kara + pozbawienie wolnosci.

Przy wyroku 3 lata kolega dostal 2 w zawieszeniu na 5. Takze mozna.
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez herbatkowy » 22/8/2008, 23:09

Z calym szacunkiem simonw, dlaczego za taki post:
Gs-stefan napisał(a):a zes powiedzial co wiedziel ... jak policiant sprawdzi na poboczy czy ja mam 15 km czy moze 32 ?? w dowodzie wbite jest 11km i 15 km i mnie to gila ... jezdze legalnie a w woli scislosci najszybciej jechalem 140 moje nsr i nie mam zamiaru jechac szybciej ...

Nie dajesz warnow? Krew mnie zaraz zaleje. Z piatki karzesz jednego? Rozumiem ze moj post byl nie na miejscu ale jezeli dajesz warna jedynie mi to z calym szacunkiem zachowujesz sie jak kmiot. A teraz oczywiscie czekam na 6 warna, bo przeciez tak najlatwiej. Pieprzycie glupoty i gadacie o prawie w panstwie ktore okrada cie przez 1 rok tak jak nigdy nikt nikogo nie okradl. I pieprzycie o przepisach... sam jeden z drugim zapieprzasz 180km/h jak jest droga i udajecie straznikow prawa...Praktycznie cale to forum to czyste instrukcje co do lamania przepisow "jak odblokowac skuter, jak pojechac na kole, jak podgiac tablice" zreszta w temacie jazda bez prawka" co 4 aktor chwalil sie ile to on nie jezdzil bez prawka i tak dalej i warny za posty jak moje, to czysta komedia :)
Na końcu będziemy pamiętać nie słowa naszych wrogów, ale milczenie naszych przyjaciół.
Avatar użytkownika
herbatkowy
Bywalec
 
Posty: 608
Dołączył(a): 12/8/2008, 14:22
Lokalizacja: Ostrołęka

Postprzez Bystryldz » 23/8/2008, 01:23

może i szaleją, ale tego nie widzisz więc oceniać nie możesz. po 2 zbaczasz z tematu. a po 3 niektórzy " nakłaniają " zrób to nic Ci się nie stanie .... nic Ci nie zrobią etc. prawo to prawo. a potem chłopak albo dziewczyna powie, że na forum było i będzie miał pretensje do administratorów. ::cry: a nie do samego bądź samej siebie.... przemyśl czasem dwa razy zanim coś napiszesz :)
Avatar użytkownika
Bystryldz
Świeżak
 
Posty: 12
Dołączył(a): 4/8/2008, 14:27
Lokalizacja: Łódź

Postprzez simonw » 23/8/2008, 02:55

1. Jesli czujesz sie zbulwersowany, kliknij ikonke "zglos naduzycie" i daj mi informacje o takim poscie. Ja nie mam czasu teraz wchodzic na forum bo ciezko pracuje (glownie w terenie) i praktycznie jak wpadam to robie inne rzeczy i ew zatne w jakas gre zeby nie pozabijac klientow.
Odbieram maile i mam linki, wchodze daje warna, wychodze - a ze Cie nie lubia moderatorzy, co ja poradze. Jesli klikniesz ikonke i mnie powiadomisz wszyscy beda szczesliwi.

2. Jest roznica miedzy "jezdze bez prawka ... " a "jezdzij bez prawka nic nie bedzie..." i to zasadnicza. Za jedno mozna zlozyc jedynie donos na policje, a za to co Ty piszesz powinnismy poinformowac policje iz naklaniasz do popelnienia przestepstwa - co, jesli nie wiesz jest wykroczeniem kodeksu karnego i podlega nie sadowi grodzkiemu a prokuraturze (inna klasyfikacja czynu).

3. Potepiamy wszystkich jednakze jest roznica miedzy pierdopedem lecacym 100, a czlowiekiem ktory ma pod 30stke lecacym 170. Zasadniczo taka ze jak on sie zabije, nie ma problemu - a jak ty sie zabijesz, do wiezienia ida twoi rodzice. Ot, mala roznica _a jednak_

4. Zapewniam Cie ze jezdzac okolo 3 tys km. tygodniowo nie zapieprzam, a w kombiawce mialem spalanie 4.8 (na 1.9 TDi) tak wiec ni mniej ni wiecej wychodzi ze prowadze dosc spokojnie (motocykl rowniez) gdyz oba pojazdy sa srodkami lokomocji przewozacymi zacna dupe z punktu A do punktu B i nic poza tym.

5. Panstwo Cie nie okrada. Co prawda niektore rzeczy sa niemile (jak wielokrotna akcyza) natomiast nie czuje sie okradany placac podatek - skoro zarobilem to 19% nalezy sie panstwu. Skoro kupuje to place VAT ktory odliczam, i przenosze na strone klienta tak wiec praktycznie placi go klient bo suma vatu na swiecie musi byc 0. Uwazam ze za cos musze miec porzadne ulice, policje, bezpieczenstwo i wiele innych rzeczy na ktore niestety juz pieniedzy nie ma - smutne.
Jako osoba niemieckiego pochodzenia chcialbym by land polski, w tym Breslau byly na poziomie rzeszy i z zalem ale place widzac jakis w tym cel. Tak wiec nie czuje sie okradany przez panstwo - dorosnij po prostu a przestaniesz tak chrzanic.

Jeszcze jakies pseudo-argumenty ktore mam obalic ? Czy juz sie uspokoisz.
Oprogramowanie dla gastronomii i hotelarstwa (otwórz link)
programy dla gastronomii (otwórz link)
Program do restauracji i hotelu (otwórz link)toshiba g900 (otwórz link)
kasy fiskalne sklep internetowy (otwórz link)
Obrazek (otwórz link)
Avatar użytkownika
simonw
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4213
Dołączył(a): 17/5/2007, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na gr