Zobacz wątek - motocykl a mandat za złe parkowanie
NAS Analytics TAG

motocykl a mandat za złe parkowanie

Przepisy, prawo
_________

motocykl a mandat za złe parkowanie

Postprzez harry89 » 13/1/2008, 13:53

jakies dwa tygodnie temu przed moją szkołą zwyczajny parking został zamieniony na płatny (trzeba kupować bilety parkingowe). pare razy widzialem na przerwach, jak gość ze straży miejskiej zakladal te sztaby na koła, a więc pilnują tych biletów. oczywiscie parking stał sie dosyc pusty, ale nie o tym wątek. na tym parkingu stawiałem dotychczas skuter, a od wiosny stawiałbym motocykl. tylko co z tymi biletami i mandatami? zastanawiam się co straż miejska robi z jednośladami. po pierwsze nie ma gdzie zostawić karteczki z powiadomieniem (nie widziałem jeszcze motocykla z wycieraczką na szybce :D), po drugie chyba te ich sztaby średnio nadają się do blokowania kół w motocyklu. mogliby co prawda spisać numery rejestracyjne i przysłać jakieś zawiadomienie pocztą, co możnaby jednak ominąć zabierając blachę do plecaka :lol: zostaje ostatnia, hardcore'owa ewentualność - holowanie na koszt właściciela (chociaz nie wiem czy jest to stosowane w przypadku parkowania w miejscu, ktore nie blokuje ruchu), ale to z kolei bez sensu bo nie mogliby zidentyfikować własiciela, poza tym motocykl moglby byc przyczepiony linką np. do znaku drogowego.
jakoś nie chce mi sie wierzyć, ze motocykle mogą parkować bezkarnie gdzie tylko chcą...
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin


Postprzez Piankowy Marynarzyk » 13/1/2008, 15:24

Bylo juz na ten temat ,motocykliscie nie placa xD
Avatar użytkownika
Piankowy Marynarzyk
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 3040
Dołączył(a): 21/2/2007, 20:41
Lokalizacja: Kaliszfornia

Postprzez eleventh » 13/1/2008, 16:06

USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:
1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;

Źródło: http://www.krakow.gddkia.gov.pl/akty_pr ... liczne.htm

Nic nie znalazłem o motocyklach, zakładam że nie dotyczy.
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez harry89 » 13/1/2008, 16:16

szukalem jakichs informacji w necie, ale lubelska straz miejska nie ma swojej strony internetowej, a nie mam pomyslu skad indziej moglbym wziac takie informacje. moze po prostu wysle maila na policje z tym pytaniem, najwyzej mnie ofukną ze im doope zawracam.
Kawasaki ZX-6R
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin

Postprzez eleventh » 13/1/2008, 16:18

Nie bardzo rozumiem.
Powyższe Ci nie wystarczy?
Ustawa to tekst nadrzędny.
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez harry89 » 13/1/2008, 17:03

aaa, zle spojrzalem. myslalem ze tekst z Twojego linka to jakieś regulacje prawne dla samego krakowa (zasugerowalem sie linkiem gddkia kraków). jesli faktycznie jest to tekst ustawy, to spoko, uspokoiles mnie :) dzieki!
Kawasaki ZX-6R
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin

Postprzez Specnaz75 » 13/1/2008, 17:29

eleventh napisał(a):USTAWA z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych

Art. 13. 1. Korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za:
1) parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania;


motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;


http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiaz ... zial1.html

Więc motocykli też się to raczej tyczy :(
Specnaz75
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28/7/2007, 17:36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postprzez kildow » 13/1/2008, 19:08

Zgodnie z przepisami płacą wszyscy parkujący pojazdy samochodowe, ale stawka jest ustalana przez lokalny "Zarząd Dróg Miejskich".

Zwykle dla motocykli stawka za parkowanie wynosi 0pln.

Przykładowo:
http://www.zdmikp.bydgoszcz.pl/?id=strefa_pp_ceny
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez harry89 » 13/1/2008, 19:09

specnaz - tylko jak by to mialo być przeprowadzone technicznie? jak zablokować koło i przyczepić powiadomienie o wypisaniu mandatu? co jesli motocykl nie ma blachy? :twisted:
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin

Postprzez eleventh » 13/1/2008, 20:55

Specnaz75 napisał(a):Więc motocykli też się to raczej tyczy :(


Masz rację.
Mój błąd :roll: .

W praktyce jednak trudno byłoby taką opłatę uiścić. Nie ma gdzie bezpiecznie i widocznie zostawić kwitu parkingowego.
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Specnaz75 » 13/1/2008, 22:27

harry89 napisał(a):specnaz - tylko jak by to mialo być przeprowadzone technicznie? jak zablokować koło i przyczepić powiadomienie o wypisaniu mandatu? co jesli motocykl nie ma blachy? :twisted:


Jak to mówią "dla chcącego nic trudnego". Kwitek możnaby gumką do manety przyczepić :D Co do kwestii braku tablic polecam artykuł: www.policja.pl/download.php?s=1&id=5386 jest to dosyć "łopatologicznie" wytłumaczone - brak tablic daje policji prawne podstawy do odholowania pojazdu.
Specnaz75
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28/7/2007, 17:36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postprzez harry89 » 14/1/2008, 13:51

chyba kwitek przyczepiany za wycieraczke ma za zadanie przede wszystkim zasygnalizowanie, zeby nie probowac ruszać, bo ma sie unieruchomine kolo. a mandacik to swoją drogą. dlatego chyba dywagacje nt. tego, gdzie przyczepiliby kwitek są troche bez sensu. pozostaje kwestia ewentualnego odholowania...
specnaz, moglbys mi wskazać stronę na ktorej jest o tym mowa? przeczytalem rozdział pt. "Wykroczenia związane z tablicami rejestracyjnymi" i nie ma raczej tam mowy o omawianym przez nas przypadku (motocykl stoi na parkingu bez tablic).
Avatar użytkownika
harry89
Bywalec
 
Posty: 647
Dołączył(a): 30/9/2006, 11:34
Lokalizacja: Piotrowice/Lublin

Postprzez kildow » 14/1/2008, 14:20

Jeśli motocykl jest zaparkowany na drodze publicznej to musi spełniać wszelkie warunki niezbędne to przebywania na takiej drodze, a jeśli na drodze wewnętrznej to nie musi spełniać teoretycznie żadnych wymagań wynikających z przepisów prawa o ruchu drogowym.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez eleventh » 14/1/2008, 14:33

eleventh napisał(a):W praktyce jednak trudno byłoby taką opłatę uiścić. Nie ma gdzie bezpiecznie i widocznie zostawić kwitu parkingowego.


Pisząc powyższe miałem na myśli kwit parkingowy.
Uiszczając opłatę otrzymujemy kwit to potwierdzający. W samochodzie kwit taki należy umieścić za przednią szybą w miejscu widocznym dla kontrolującego wniesienie opłaty.
Gdzie chcecie umieścić taki kwit w motocyklu???
Gumką do manetki?
Przecież każdy może się tłumaczyć że kwit był i ktoś go zdjął.
Co jeśli zacznie padać?
Skąd kontroler może wiedzieć że kawałek paperu przyczepiony do manetki to właśnie taki kwit?

Sytuacja kuriozalna.
Moim zdaniem motocykle nie płacą! Głównie dlatego że nie ma jak technicznie tego przeprowadzić.
Co do moto bez tablic.
Prawdopodobieństwo odholowania takiego pojazdu w razie kontroli Policji czy Straży Miejskiej graniczy z pewnością.
Powyżej już było dlaczego.
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez msebek » 14/1/2008, 14:49

W sumie jakaś dziwna ta twoja uczelnia. Jeszcze pobierają opłaty za parkowanie. Porażka.
msebek
Świeżak
 
Posty: 171
Dołączył(a): 24/8/2007, 13:48

Postprzez Specnaz75 » 14/1/2008, 15:01

no to może małe podsumowanie:

teoretycznie (w świetle prawa tj. kodeksu ruchu drogowego, ustaw itd.) właściciel motocykla ma obowiązek uiszczenia opłaty za postój pojazdu w strefie płatnego parkowania, jednak jej wysokość jest regulowana, jak powiedział kildow przez lokalny "Zarząd Dróg Miejskich" i niejednokrotnie wynosi 0 zł.

w praktyce rzeczywiście sprawa ma się nieco inaczej, gdyż procedura takiego postępowania (mającego na celu wyegzekwowanie należności) nie została sprecyzowana i faktycznie mogą wystąpić "problemy natury technicznej": kwestia kwitka, zablokowania kół, tablic rejestracyjnych, ewentualnego ich braku etc.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że w danej sytuacji motocyklista będzie musiał płacić, gdyż zależy to od wielu czynników: przepisy konkretnego parkingu, problemy natury praktycznej, fart, czy też zwykła upierdliwość policjantów. Tak czy inaczej prawdopodobieństwo, że nas udupią jest raczej niewielkie więc na płatnych można spokojnie parkować.

pozdrawiam
Specnaz75
Świeżak
 
Posty: 33
Dołączył(a): 28/7/2007, 17:36
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Postprzez mar111cin » 15/1/2008, 09:44

Eleventh ale zauważ że to samo się tyczy zostawiania za szybą samochodu, też można powiedzieć że ktoś wyciągnął. Na deszczu kwitek nie zmoknie bo są foliowane. A jak Ci założą na koło węża to nikt przecież nie będzie tego szlifierką rozcinał.

Swoją drogą dobrze obejrzałeś poustawiane znaki i napisy na parkomacie? bo w poznaniu wyraźnie jest oznaczone że nie dotyczy motocykli (śmieszne było to, że kiedyś takie pytanie zadał na forum jeden mieszkaniec poznania ;) )
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Postprzez kildow » 15/1/2008, 14:32

Ale tu bardziej chodzi nie o sam "mandat" tylko o potwierdzenie uiszczenia opłaty za parkowanie.
SUPERMOTO.PL
Avatar użytkownika
kildow
Świeżak
 
Posty: 299
Dołączył(a): 11/7/2007, 15:19
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez eleventh » 15/1/2008, 17:05

kildow napisał(a):Ale tu bardziej chodzi nie o sam "mandat" tylko o potwierdzenie uiszczenia opłaty za parkowanie.


O to właśnie chodzi.
Kwit potwierdzający uiszczenie zapłaty zostawiamy za szybą samochodu.
W motocyklu nie ma gdzie :roll:

Dyskusja raczej akademicka.

Może z drugiej strony.

Czy ktoś zapłacił mandat za parkowanie motocykla w strefie płatnego parkowania?
Grzegorz
Hornet ('08)
Avatar użytkownika
eleventh
Świeżak
 
Posty: 104
Dołączył(a): 19/10/2007, 18:36
Lokalizacja: Kraków

Postprzez mar111cin » 16/1/2008, 00:51

przeczytajcie jeszcze raz co wcześniej napisałem, dodam tylko że to się tyczy wszystkich takich parkingów miejskich jakie widziałem, jednoślady zawsze były zwolnione z opłaty.
<b>Life begins at 200km/h!!!!</b>
było gsx600f, było ZX12R :(, jest V-Strom 650 AK8 :)
Avatar użytkownika
mar111cin
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 6941
Dołączył(a): 29/5/2006, 13:12
Lokalizacja: FSW (lubuskie)

Następna strona


Powrót do Prawo



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na gr