Zobacz wÄ…tek - Aprilia RS 125 2001
NAS Analytics TAG

Aprilia RS 125 2001

Jeśli chcesz porozmawiać o motocyklach, które nadają się dla posiadaczy kategorii A1 lub B (powyżej 3 lat) to jest to miejsce dla Ciebie.
_________

Aprilia RS 125 2001

Postprzez xDanielQ » 30/4/2018, 15:43

Witam,
Trzy tygodnie temu kupiłem Aprilie, wróciłem elegancko na kołach (około 70km) bez problemów. Silnik po kapitalnym remoncie (tłok, cylinder, korbowód, łożyska itp.), do tego wymienione sprzęgło z linką, wodziki w skrzyni biegów, nowy akumulator, odłączony zbiorniczek oleju. Sam zmieniłem jeszcze cewkę z fajką oraz świecę. Sprzedający mówił, że po remoncie przejechał jakieś 3 baki (olej Castrol Power 1 Racing- mieszanka 1:40), ja zrobiłem jakieś 2 (ten sam olej).
Wczoraj wybrałem się na przejażdżkę i 2km od domu przy 9-10tys zablokowało mi koło (puściło po naciśnięciu sprzęgła). Zatrzymałem się żeby ochłonąć. Bez problemu odpaliłem Aprilke i pojechałem, bez jakichkolwiek anomalii dalej. Ale skoro piszę, można się domyślić że dobrze się nie skończyło. 30-40 km dalej ponownie taka sama sytuacja, około 10tys obrotów, blokada koła, sprzęgło i puszcza. Bo zatrzymaniu temperatura wskoczyła na 100'C i zaczęła migać. Po dłuższej chwili uruchamiam silnik bez problemu, wrzucam 1 i po dodaniu gazu jedzie 5km/h i słychać dźwięk ślizgania, na 2 to samo - prędkość taka sama. Zgasiłem silnik i teraz po odpaleniu na każdym biegu zachowuje się jakby miał luz tzn. bez uruchamiania silnika nie ma oporu podczas pchania na biegu. Odpala normalnie, bez zgrzytów, świstów.

Moja wiedza jest co najwyżej podstawowa więc potrzebuję informacji od czego zacząć sprawdzanie i przede wszystkim co mogło się zepsuć, żeby wiedzieć na jaki koszt naprawy się szykować. Mi do głowy przychodzi tylko padnięta skrzynia. :(
xDanielQ
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30/4/2018, 13:25


Re: Aprilia RS 125 2001

Postprzez ChaoticBiker » 1/5/2018, 14:59

Pare rzeczy mi przychodzi do glowy -
1) przegrzewajacy sie silnik, tlok puchnie blokujac sie w cylindrze, po ochlodzeniu dziala dalej. Ale to bys po kilku takich razach zarznal go i raczej by tak wesolo nie odpalal.
2) rozlecialo sie sprzeglo - proste do sprawdzenia i tanie w naprawie, i od tego bym zaczal
3) rozleciala sie skrzynia (najdrozsza opcja)- pewnie poprzedni wlasciciel przeczuwal, ze zaraz to nastapi, i dlatego sprzedal sprzeta.

opisz dokladniej, co z ta predkoscia - nie ma sily jechac szybciej? Pchajac na biegu slychac prace tloka, ale bardzo maly opór? Jesli tak, no to niestety trza zajrzec do tloka (rozumiem, ze zbiorniczek oleju odlaczony wiec olej lejesz wprost do paliwa)- w sumie pojezdzil juz pareset km, a dla odpowiednio zmotywowanego zawodnika to wystarczy do zatarcia.
Avatar użytkownika
ChaoticBiker
Stary Wyjadacz
 
Posty: 706
Dołączył(a): 16/11/2007, 18:05
Lokalizacja: Edinburgh


Re: Aprilia RS 125 2001

Postprzez xDanielQ » 7/5/2018, 12:41

1. Odpala bez problemu, nawet po całym zdarzeniu, a raczej przez te kilka minut nie wystudziłoby tłoka.
2. Sprzęgło niby było wymienione (dostałem stare), nie wiem jak sprawdzić
3. Przeczucie podpowiada mi też że to może być skrzynia - po zlaniu oleju było sporo metalicznych opiłków

Co do jazdy to jest niemożliwa. Po wrzuceniu biegu motocykl stoi w miejscu, podczas pchania na biegu słychać ślizganie/przeskakiwanie zamiast blokowania.

Wstawiłem Aprilię na warsztat, bo sam nie mam czasu na rozebranie całej skrzyni. Jest szansa że to tylko jakieś podzespoły będą do wymiany? Czy raczej szukać kompletnej skrzyni?
xDanielQ
Świeżak
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30/4/2018, 13:25

Re: Aprilia RS 125 2001

Postprzez ChaoticBiker » 9/5/2018, 15:43

uozesz kroowa, jak zes opilki znalazl w skrzyni i stuka puka przeskakuje, no to pewnie tryb albo kilka w skrzni poszlo sie na spacer.
Nic no, dobrze ze na warsztat dales, generalnie same tryby powinno dac sie wymienic, ale warsztat oceni co sie tam stalo - czasami zakup calej skrzyni moze byc tanszy od wymiany podzespolow.
Daj znac co warsztat wymyslil, zawsze warto dla potomnych zostawic takie info.
Avatar użytkownika
ChaoticBiker
Stary Wyjadacz
 
Posty: 706
Dołączył(a): 16/11/2007, 18:05
Lokalizacja: Edinburgh



Powrót do Motocykle od 51 do 125 ccm - kategoria A1/B



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości




na górê