Zobacz wÄ…tek - Olej w silniku
Advertisement
NAS Analytics TAG

Olej w silniku

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Olej w silniku

Postprzez Deys » 16/7/2015, 20:42

Witam, posiadam Yamaha roadster 1700 mam pytanie odnośnie oleju w silniku często jak sprawdzam olej jest inna miarka czasami tak jak by brakowało oleju a czasem ja k by było go za dużo ktoś coś poradzi ? Olej Zawsze sprawdzam jak motocykl stoi.
Deys
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 16/7/2015, 20:27


Postprzez lagiboy » 16/7/2015, 21:22

motocykl musi stać równo w osi pionowej, najlepiej poprosić kogoś żeby na nim usiadł, wtedy sobie klęknij i sprawdzaj. tak samo inny odczyt będziesz miał jak będziesz stał pod górkę czy z górki. i sprawdzaj olej na zimnym zilniku.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35


Postprzez Katje » 20/7/2015, 12:11

lagiboy napisał(a):motocykl musi stać równo w osi pionowej, najlepiej poprosić kogoś żeby na nim usiadł, wtedy sobie klęknij i sprawdzaj. tak samo inny odczyt będziesz miał jak będziesz stał pod górkę czy z górki. i sprawdzaj olej na zimnym zilniku.

Ze wszystkim się zgadzam oprócz ostatniego zdania. Powinien sprawdzić poziom oleju na ciepłym silniku. Rozgrzać motor do normalnej temperatury pracy, poczekać kilka minut, aż poziom oleju się ustabilizuje i wtedy sprawdzić.
Avatar użytkownika
Katje
Świeżak
 
Posty: 63
Dołączył(a): 8/7/2014, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez SpeedyGonzales » 20/7/2015, 21:19

A co za różnica czy poczekasz aż olej ścieknie czy zmierzysz na zimno, kiedy rozbryzgany od pracy olej się ustabilizuje?
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG

Postprzez Katje » 21/7/2015, 08:52

Rozgrzany olej zwiększa swoją objętość. Poziom ciepłego oleju będzie wyższy niż zimnego.
Avatar użytkownika
Katje
Świeżak
 
Posty: 63
Dołączył(a): 8/7/2014, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez lagiboy » 21/7/2015, 14:51

SpeedyGonzales napisał(a):A co za różnica czy poczekasz aż olej ścieknie czy zmierzysz na zimno, kiedy rozbryzgany od pracy olej się ustabilizuje?

Żadna różnica. Poziom płynów mierzy się na zimno, po to jest zakres min i max których nie przekracza się. Będziesz miał w połowie zakresu to będzie miejsce na zwiększanie objętości. A tak w ogóle to ile tej objętości Ci przybędzie w oleju? Chodziło mi o to żeby cały olej miał czas spłynąć. 10 minut wystarczy jeśli silnik jest gorący.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez SpeedyGonzales » 21/7/2015, 19:56

Fakt rozszerzalność cieplna, laska jest dobra ale 1mm różnicy jest niezauważalny choć jak zajrzycie pod korek oleju do wspomagania (w aucie) to często znajdziecie dwie skale, na zimno i gorąco. Ja sprawdzam chwilę po zgaszeniu, jest pomiędzy min a maks czyli prawidłowo i się nie rozczulam o pięćdziesiątkę oleju w tę czy tę.
Avatar użytkownika
SpeedyGonzales
Mieszkaniec forum
 
Posty: 1730
Dołączył(a): 25/11/2013, 22:20
Lokalizacja: Sandomierz/TBG

Postprzez bachu12 » 21/7/2015, 21:10

U mnie instrukcja też zaleca rozgrzanie silnika, ale ogólnie rzec biorąc przestałem się przejmować nadmierną dokładnością tego sprawdzania. Sprawdzam na centralce, bo inaczej ktoś by musiał trzymać moto w pionie. Do tej pory nie mam pojęcia, czy tak jest "prawidłowo". Tego już instrukcja nie precyzuje...
bachu12
Świeżak
 
Posty: 251
Dołączył(a): 3/1/2015, 01:46

Postprzez Katje » 21/7/2015, 22:22

lagiboy napisał(a):Żadna różnica. Poziom płynów mierzy się na zimno

Prędzej w samochodzie (o oleju oczywiście teraz mówię, inne płyny to inna bajka).

Będziesz miał w połowie zakresu to będzie miejsce na zwiększanie objętości.

Jest to jakieś wyjście, jeśli na zimnym masz w połowie zakresu, to powinno być ok.

A tak w ogóle to ile tej objętości Ci przybędzie w oleju? Chodziło mi o to żeby cały olej miał czas spłynąć. 10 minut wystarczy jeśli silnik jest gorący.

Czy Ty pisząc cały czas o sprawdzaniu oleju "na zimno" masz na myśli te 10 minut po zgaszeniu silnika czy o tym jak wstajesz rano i sprawdzasz przed jazdą? Bo założyłam, że to drugie. Jak sprawdzasz poziom oleju 10 minut po zgaszeniu rozgrzanego silnika to ok, przecież tak szybko nie wystygnie.
Ile objętości przybędzie? Sprawdź sobie rano przed jazdą poziom oleju, a potem po jeździe to zobaczysz ile jest tej różnicy.

bachu12 napisał(a):U mnie instrukcja też zaleca rozgrzanie silnika, ale ogólnie rzec biorąc przestałem się przejmować nadmierną dokładnością tego sprawdzania. Sprawdzam na centralce, bo inaczej ktoś by musiał trzymać moto w pionie. Do tej pory nie mam pojęcia, czy tak jest "prawidłowo". Tego już instrukcja nie precyzuje...

Raczej nie na centralce, tylko normalnie w pionie tak jak jeździsz, czyli potrzebna jest pomocna dłoń (choć mnie się to czasem udaje w pojedynkę jak się nagimnastykuję). Nie wiem jak u Ciebie, ale ja jak sprawdzam na centralce, to olej zalewa mi oczko do sprawdzania poziomu oleju i nic nie widać tak czy siak, a jak sprawdzam normalnie to jest ok.
Avatar użytkownika
Katje
Świeżak
 
Posty: 63
Dołączył(a): 8/7/2014, 13:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bachu12 » 21/7/2015, 22:40

Problem w tym, że u mnie nie ma oczka. Mam motocykl, w którym był jeszcze bagnet i nie widzę opcji, żeby uprawiać solo gimnastykę z trzymaniem moto w pionie.
bachu12
Świeżak
 
Posty: 251
Dołączył(a): 3/1/2015, 01:46

Postprzez Katje » 21/7/2015, 22:59

bachu12 napisał(a):Problem w tym, że u mnie nie ma oczka. Mam motocykl, w którym był jeszcze bagnet i nie widzę opcji, żeby uprawiać solo gimnastykę z trzymaniem moto w pionie.

To trzeba poprosić sąsiada, żeby potrzymał. :D
Avatar użytkownika
Katje
Świeżak
 
Posty: 63
Dołączył(a): 8/7/2014, 13:21
Lokalizacja: Warszawa



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości




na górê