Zobacz wÄ…tek - KupujÄ™ motorower i ... rejestrujÄ™
NAS Analytics TAG

KupujÄ™ motorower i ... rejestrujÄ™

Przepisy, prawo
_________

KupujÄ™ motorower i ... rejestrujÄ™

Postprzez tigerman » 26/6/2010, 23:20

Witam jak kupie motorower , to jak się go rejestruje, co potrzeba, mam 15lat, OC jak zaplacic (kiedy) , takiego tematu nie bylo , proszę o wyjaśnienie, chciałbym mieć moto na siebie zarejestrowane,ale nie wiem czy lepiej zeby bylo tylko na tate czy na tate i ja wspolwłaściciel (placi sie za to?)
tigerman
Świeżak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 6/6/2010, 19:51
Lokalizacja: Slaskie


Postprzez Czester » 27/6/2010, 07:09

1. Coś słabo szukałeś bo takie tematy były.
2. To Twój ojciec nie wie jak zarejestrować motorower? :shock:
3. OK, nie będę chamski i jako, że mi się nudzi to odpowiem:

Będąc osobą niepełnoletnią nie posiadasz pełnej zdolności do dokonywania czynności cywilno - prawnych, przez co nie możesz samodzielnie skutecznie podpisać umowy kupna - sprzedaży pojazdu. Umowa musi być potwierdzona własnoręcznym podpisem któregoś z Twoich rodziców. Następnym krokiem jest opłacenie podatku (druk PCC-3) w Urzędzie Skarbowym w ciągu 14 dni ale do tego niezbędny jest NIP. Osoba niepełnoletnia, aby mogła go uzyskać musi złożyć deklarację NIP-3 w w/w urzędzie wraz z rodzicem i cierpliwie czekać na wydanie decyzji (zwykle 2-3 dni). Kolejnym krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta bądź Starostwa Powiatowego (zależnie od miejsca zamieszkania) i rejestracja pojazdu. Według obowiązujących przepisów kupujący ma obowiązek powyższe uczynić w terminie 30 dni. Osoba niepełnoletnia nie może załatwić tego sama. Tu również niezbędna jest obecność rodzica w celu podpisania decyzji administracyjnej stanowiącej o rejestracji pojazdu. Po tych wszystkich zabiegach zostaje udać się do firmy ubezpieczeniowej celem przepisania polisy OC. Jeśli polisa poprzedniego właściciela jest ważna to przechodzi ona automatycznie na kupującego + ewentualna dopłata za brak zniżek. Motorower możesz zarejestrować na siebie i ojca jako współwłasność bądź wyłącznie na siebie. W obu przypadkach opłata jest jednakowa. Osobiście polecam drugą opcję bo OC na motorower kosztuje niewiele a w przypadku rejestracji na Was obu przy ewentualnym dzwonie z Twojej winy ubezpieczyciel pojechałby Twemu ojcu po zniżkach. To wszystko w przypadku motoroweru używanego. Jeśli kupowałbyś nowy to zamiast umowy kupna-sprzedaży będzie Faktura VAT i wyciąg ze świadectwa homologacji.

Mam nadzieję, ze objaśniłem wystarczająco?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki


Postprzez tigerman » 27/6/2010, 09:33

Jeszcze nie napisałem ja nie kupuje jakiegos uzywanego tylko nowego w sklepie.
To mam na fakturze ja sie podpisac, bo mi sie wydaje ze tata powinien , bo on kupuje. A ten wyciÄ…g ze swiadectwa homologacji - o co chodzi?
I jak mam te 2 rzeczy to ide i rejestruje, a kiedy moge zarejestrowac od razu jak kupie? Czy trzeba czekac na jakies dodatkowe dokumenty?
tigerman
Świeżak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 6/6/2010, 19:51
Lokalizacja: Slaskie

Postprzez Czester » 27/6/2010, 10:07

Na nic nie trzeba czekać. Idziesz i rejestrujesz. W kwestii na kogo ma być faktura to najlepiej zadzwoń i zapytaj do swojego Wydziału komunikacji. Jeśli brałbyś na siebie to pamiętaj, że najpierw musisz wyrobić sobie NIP. Z wyciągiem ze świadectwa homologacji chodzi o to, że pojazd musi spełniać wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Po prostu musisz to dostać razem z fakturą i z tymi dokumentami idziesz rejestrować. Jak już dostaniesz miękki dowód to wtedy do ubezpieczalni.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez tigerman » 27/6/2010, 18:27

A jeszcze kwestia OC - od razu po rejestracji musze to zaplacic czy przed rejestracja? A i jakbym zarejestrowal a np. za tydzien bym oc zaplacil i policja by mnie zlapala w ten tydzien? Jak to jest?
tigerman
Świeżak
 
Posty: 29
Dołączył(a): 6/6/2010, 19:51
Lokalizacja: Slaskie

Postprzez madcap » 28/6/2010, 11:52

na vin?
przecież w momencie rejestracji jest wystawiany tymczasowy dowód rejestracyjny, do czasu wystawienie przez wytówrnię papierów wartościowych właściwego DR
na czasowym DR masz już podane numery rejestracyjne
z miękkim dowodem i skuterem do agenta ubezpieczenioweg i tyle
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?

Postprzez Czester » 28/6/2010, 19:15

Rejestrowałem już fabrycznie nowy pojazd i OC nie było wymagane w momencie rejestracji. Tak jak mówi madcap - dostałem miękki dowód i z nim poszedłem do ubezpieczalni.


Do autora tematu:
Każdy zarejestrowany pojazd podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC bez względu na to, czy nim ktoś jeździ czy leży w rowie za stodołą więc z tym nie zwlekaj tylko idź i ubezpiecz. Nie radzę tez jeździć bez OC bo w razie kontroli dołożą Ci (a raczej Twemu ojcu) taka karę, że będziesz płakał a w razie ewentualnego dzwona z Twojej winy dojdą koszty naprawy pojazdu poszkodowanego.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez Shakin » 29/6/2010, 09:45

Po prostu nie powinieneś jeździć bez OC :)

A jezeli juz dzwon to przyjezdza policja, ty masz brak OC, masz problem :D Raczej mało pomoze tłumaczenie ze wlasnie jechales wykupic.
Shakin
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 16/8/2007, 08:35
Lokalizacja: Lubań

Postprzez Przemo_rene » 29/6/2010, 09:58

a ja siÄ™ tylko podczepiÄ™ pod temat bo nie pamietam:
Wcześniej miałem moto sprowadzane stąd moje pytania:

Jak przerejestrować to wiem ale nie pamietam czy w momencie gdy jestem w WK i wydają mi dowód rejestracyjny tymaczasowy to od razu wydają tablice rej. do niego? Chodzi mi o to czy przyjeżdzając na moto do WK na blachach poprzedniego właściciela nie bedę nagle w sytuacji, że oddaje starą blachę a nie dostaje nowej (i jak tu wrócić wtedy?) Poza tym nie uśmiecha mi sie przerwa w lataniu 30dni bo WK wyrabia mi nową blachę. Jak to jest? Blachę dostaje od razu z miękkim dowodem czyli w tej samej chwili co składam wniosek o przerejestrowanie?
http://www.tinyurl.pl?PlJBVNPo PrzeglÄ…d Twojego moto w P-N!
Avatar użytkownika
Przemo_rene
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2982
Dołączył(a): 11/3/2009, 13:27
Lokalizacja: Poznań / TL1000R

Postprzez Shakin » 29/6/2010, 10:05

Od razu z miekkim. Przynahmniej mi tak dali.

Oni mają już gotowe blachy u siebie, tylko wpisują odpowiednią w dowód i wydają ci razem z blachą :)
Shakin
Świeżak
 
Posty: 123
Dołączył(a): 16/8/2007, 08:35
Lokalizacja: Lubań

Postprzez Przemo_rene » 29/6/2010, 10:08

dobra w sumie to było logiczne. Głupie pytanie. dziex!
http://www.tinyurl.pl?PlJBVNPo PrzeglÄ…d Twojego moto w P-N!
Avatar użytkownika
Przemo_rene
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2982
Dołączył(a): 11/3/2009, 13:27
Lokalizacja: Poznań / TL1000R

Postprzez madcap » 29/6/2010, 11:52

nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, by robili problemy
ważny jest moment podpisania a nie wpłynięcia środków
jeśli kasa nie wpłynie, to wypowiedzą umowę i zgłoszą do funduszu gwarancyjnego :D
(...) Jeżeli w CV napiszesz "2012-2014: sommelier - freelancer" to nikt się nie domyśli, że dwa lata chlałeś z rozpaczy po utracie poprzedniej pracy.
Avatar użytkownika
madcap
Administrator
 
Posty: 5894
Dołączył(a): 26/5/2009, 19:03
Lokalizacja: wieje wiatr?



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości




na górê
cron