Zobacz wątek - olej silnikowy
NAS Analytics TAG

olej silnikowy

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Postprzez GROSIK » 20/3/2007, 22:37

Dodam swoje 3 grosze.Chyba każdy producent motocykli ma zalecenia dotyczące temperatury w jakiej dany motocykl jest użytkowany(czym cieplej to moze być gęściejszy olej) Do mojej F4 z 2000 roku leję 10w-40 Motula 5100 boprzeznaczony jest od -10 do 50 stopni C. P.S. Z tego co wiem to można syntetyk zamienić na mineralny ponieważ ma większą gęstość(nie odwrotnie)
GROSIK
Świeżak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 15/3/2007, 18:53
Lokalizacja: Łódź


Postprzez neptyk » 22/3/2007, 03:02

grosik ma racje z syntetyka mozna przejść na półsyntetyk z półsyntetyka na minerał. gdyż są to oleje coraz gęstsze. nigdy nie przechodzimy na oleje coraz rzadsze-czyli odwrotnie. dalej-im silnik starszy tym gęstszy olej lejemy. do gsx-r k-5 zdecydowanie full syntetyk, do fzr z 90 roku nalałbym minerał-zwłaszcza jeśli nie wiemy co lane było wcześniej. i sprawdzonych firm-motul , castrol , mobil. chyba że ktoś lubi kosztowne eksperymenty...
jawa50>>>jawa175>>>3xjawa350ts>>>cbr1000>>>zzr1100...wreszcie upragniona hayabusa :))
neptyk
Świeżak
 
Posty: 83
Dołączył(a): 10/3/2007, 21:47
Lokalizacja: szczecinek


Postprzez siegi_85 » 28/3/2007, 13:42

Zabieram się do wymiany oleju i filtra i mam maly dylemat jaki olej i jaki filtr wybrac Motul 5100 czy Castrol GPS, a filtr HifloFiltro czy Champion

Pozdrawiam
...Zawsze jestem sobą nie statystyką OBOP'u...
Honda CBR 600 PC25
Avatar użytkownika
siegi_85
Świeżak
 
Posty: 34
Dołączył(a): 17/2/2007, 00:11
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Lumiere » 16/4/2007, 21:23

Czesc podpinam sie pod temat co by nie bylo ze niepotrzebnie zakladam nowy :p Pytanie brzmi ktory z tych dwoch oleji wlac kawie :
1. Shell Advance Ultra 4 15w-50
2.Shell Advance VSX4 10w-40

Nie piszcie mi o innych olejach bo w gre wchodza tylko te dwa i nie pytajcie sie dlaczego :)
Kawasaki Zx 10R 2004r
Avatar użytkownika
Lumiere
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 115
Dołączył(a): 3/4/2007, 22:02
Lokalizacja: skontowni

Postprzez Jeżu » 17/4/2007, 01:08

Lumiere napisał(a):Czesc podpinam sie pod temat co by nie bylo ze niepotrzebnie zakladam nowy :p Pytanie brzmi ktory z tych dwoch oleji wlac kawie :
1. Shell Advance Ultra 4 15w-50
2.Shell Advance VSX4 10w-40

Nie piszcie mi o innych olejach bo w gre wchodza tylko te dwa i nie pytajcie sie dlaczego :)

Zdecydowanie 15W50 i też nie pytaj dlaczego :P
Yamah XJ 900 F
Avatar użytkownika
Jeżu
Świeżak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 27/2/2007, 00:33
Lokalizacja: Z lasu :)

Postprzez mlody » 25/5/2007, 11:57

A ja dostalem od znajomego 4 litry Shella Advance 10w 40,tyle ze jest to full syntetyk :?
Obecnie mam gsx'f '97zalana Mobilem Racing 4t półsyntetykiem... przebieg moto to 36tys km..
No i nie wiem,zalewac go tym pelnym syntetykiem czy nie?
aha no i poczytalem conieco i ponoć pełnosyntetyczne maja oznaczenia od okolo 10w 50 w góre...,a shell którego dostalem 10w40 :? http://sklep.scigacz.pl/olej-silnikowy- ... -p-66.html
No wiec jak? Lac nie lac?
Obrazek (otwórz link)
Jak każdy właściciel Kawasaki mam zawsze racje i jestem najmądrzejszy :PPP

zx6r '2006
Avatar użytkownika
mlody
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 1350
Dołączył(a): 10/5/2006, 20:55
Lokalizacja: opo

Postprzez Rafał P. » 25/5/2007, 18:16

przeczytaj posty wyżej... tam odradzają lac syntetyk jeżeli wcześniej był lany półsyntetyk... czytaj uważniej...
Śmierć nie rzuca się na odważnych; staje tylko naprzeciw nich jak zły pies i patrzy zielonymi oczyma: czy nie zmrużą powieki.
Rafał P.
Świeżak
 
Posty: 24
Dołączył(a): 20/5/2007, 15:13
Lokalizacja: Lublin

Postprzez piekal » 9/7/2007, 17:37

hej, dołączam do wątku o olejach - mam CB 1000 z 95r i zalana jest syntetykiem Shell Advance Ultra chyba 10 w50 i zastanawiam się czy nie zmienić na półsyntetyk np Motul 5100 10 w40. Z tego co wiem syntetyki nie są zbyt gęste ( co tłumaczyłoby większe zużycie) ale jaki to ma wpływ na zmianę biegów - czy jak zmienię olej na gęstszy to może to poprawić sytuację? teraz wchodzą z wyraźnym głośnym kliknięciem, szczególnie z 1 na 2, czy przy gęstszym oleju będzie to chodzić płynniej i ciszej? Pozdro
Avatar użytkownika
piekal
Świeżak
 
Posty: 11
Dołączył(a): 9/7/2007, 16:56
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez abm » 9/7/2007, 18:18

Na olejach syntetycznych należy jeździc tak długo jak się da i nie nalezy sie sugerować przebiegiem czy wiekiem moto ale stanem silnika. Osobiście mam Hondę ST 1100 z 1991 roku z przebiegiem 140.000 km i jest zalana pełnym syntytykiem Motula 15w50. Nie musze dolewac miedzy wymianami, więc nawet nie myślę o przjściu na półsyntetyk. Co do zmiany z mineralnego na półsyntetyki i z półsyntetyka na pełen to powstało sporo mitów i legend na ten temat. Jeszcze raz powtarzem, wszystko zależy od stanu technicznego silnika i stopnia jego zanieczyszczenia. Silnik w dobrym stanie z nieduzym przebiegiem, który jeździ na półsyntetyku mozna a nawet należy zalac pełnym syntetykiem odpowiedniej lepkości. Analogiczie z olejem mineralnym, kiedy słyszę, że ktoś ma kilkuletni moto z małym przebiegiem i zalał go go minerałem to mam ochotę takiego delikwenta utopić. Kiedy nie wiadomo co było wcześniej lane do moto to mozna zaryzykować syntetyk do moto o małym przebiegu i w dobrym stanie technicznym. Do moto z większym przebiegiem i starszych, które nie biorą oleju i nie sprawiaja wrażenia zakatowanych mozna wlać półsyntetyk. Olej mineralny zostawmy dla starszych i mocniej zużytych lub zaniedbanych moto. Reasumując im dłużej moto bedzie jeździć na syntetyku, tym dłużej jego silnik będzie w doskonałej kondycji technicznej. Nie muszę chyba nikomu przypominac o konieczności wymiany filtra w trakcie wymiany oleju?

Pozdrawiam.
MZ ETZ 250
Honda CX 500 Euro
Honda Pan Euro ST 1100
abm
Świeżak
 
Posty: 56
Dołączył(a): 7/6/2007, 12:35
Lokalizacja: Poznań

Postprzez falconiforme » 10/7/2007, 10:04

Dzięki co abm, bo już nie mogłem ścierpieć tych postów.
MASZ 100% racji.

JA jeszcze dorzuce:
OLEJ syntetyczny jest rzadszy ***** na oko bo ma okolo 20 st. C.
OLEJ syntetyczny jest gęstszy ***** niż półsyntetyk i minerał przy 80 st. C (temperatura pracy silnika) bo w tej temperaturze ma większą lepkość niż mineralny.

Syntetyk rzadki na początku szybciej dotrze do wszystkich elementów, i będzie się kleił do ścianek w całym zakresie temperatur. Gdzie z minerał będzie rzadki jak woda.

Nagar to jest w ciągniku, a w moto olej co 6kkm sie wymienia.
Minerał to chyba do kosiarki można sobie nalać. Poza tym mineralne oleje leje się tylko dla oszczędności.

Gestość oleju w wysokich temperaturach: http://www.vtuning.com/olej.html
http://www.zss.pl/~moto/www_prace_dyplo ... _oleje.htm

O tym czemu zaleca sie stosowanie oleju "gęstszego":
http://www.flpoland.pl/faq2.htm
http://www.flpoland.pl/faq3.htm

Jeśli komuś zatarło motor bo zmienił olej to proszę o info.
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez falconiforme » 10/7/2007, 10:19

Filtr oleju - K&N, w necie poczytać dlaczego.
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Postprzez falconiforme » 10/7/2007, 10:25

Znalezione:
Filtry oleju K&N
• Nawiercone otwory przewodów bezpieczeństwa dla sportu w celu zwiększenia przepływu
• Zakończenie mocną nakrętką sprawia, że wymiana filtra staje się prosta i szybka za pomocą jednego klucza
• Konstrukcja przystosowana do pracy w wysokich obciążeniach
• Wewnętrzny wkład pokryty tworzywami sztucznymi o dużej powierzchni filtrującej usuwa wszelkie zanieczyszczenia
• Zawór anty-spustowy eliminuje “suchy start”, zapobiega spływaniu oleju do skrzyni korbowej podczas gdy silnik jest wyłączony
• Wewnętrznie smarowana uszczelka umiejscawia właściwie uszczelniacz co pozwala łatwo zamontować lub zdemontować filtr
• Zaokrąglone zwoje gwintu zapewniają zwiększoną ochronę przed zerwaniem przy dokręcaniu
Ongoing Success
Avatar użytkownika
falconiforme
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 2841
Dołączył(a): 4/6/2007, 13:05
Lokalizacja: Morze

Następna strona


Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 9 gości




na gr