Zobacz wątek - Zmiana biegów i wpływ na żywotność skrzyni biegów
NAS Analytics TAG

Zmiana biegów i wpływ na żywotność skrzyni biegów

Jak nauczyć się wheelie? stoppie?
Czy zmieniać biegi ze sprzęgłem czy bez?
_________

Zmiana biegów i wpływ na żywotność skrzyni biegów

Postprzez Gondzioo » 17/7/2014, 15:14

Witam, czy jeśli jadać 90km na 5 biegu zacznę hamować przed skrzyżowaniem, przy 20km/h dam sprzęgło i zredukuje do 2 to może to źle wpływać na skrzynie biegów?
Gondzioo
Świeżak
 
Posty: 1
Dołączył(a): 17/7/2014, 15:10


Postprzez miki1406 » 17/7/2014, 15:45

Generalnie przyjęło się, że biegi winno zmieniać się przed zatrzymaniem stosując międzygaz.

Międzygaz, zmiana biegu z międzygazem, potocznie przegazówka - technika stosowana podczas prowadzenia pojazdu silnikowego z manualną skrzynią biegów niewyposażoną w synchronizatory (np. motocykl). Międzygazu można użyć również redukując bieg w warunkach skrajnie obniżonej przyczepności, np. na oblodzonej nawierzchni, celem zmniejszenia różnicy obrotów między silnikiem a kołami, która może doprowadzić do poślizgu. Ponadto umiejętne operowanie międzygazem pozwala na zmianę biegów bez użycia sprzęgła, np. w sytuacji awarii tego podzespołu.

Międzygaz polega na odpowiednim uchyleniu przepustnicy ("dodaniu gazu") podczas zmiany biegu, w momencie gdy skrzynia znajduje się "na luzie", przy jednoczesnym chwilowym zwolnieniu sprzęgła, w celu wyrównania prędkości obrotowej koła zębatego włączanego biegu na wałku pośrednim z kołem zębatym tego biegu na wałku zdawczym, by w konsekwencji umożliwić "wrzucenie biegu".

źródło - Wikipedia

Redukcja na światłach, nie jest strasznym grzechem, ale utrudnia szybki i sprawny start. Szybciej ruszysz jak zatrzymujesz się już z wbitą 2ką, czy 1ką...
Imbrola faza - "Detailing" ;)
Avatar użytkownika
miki1406
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2846
Dołączył(a): 16/8/2009, 22:37
Lokalizacja: Skierniewice


Postprzez Glenroy » 17/7/2014, 19:03

Jako, że w motocyklach skrzynie, są skrzyniami sekwencyjnymi, redukując z 5 do 2, powinno się wysprzęglać każdy bieg z osobna, czyli śmigasz na 5-sprzęgło-redukcja na 4, puszczasz sprzęgło, 4-wciskasz sprzęgło-redukcja na 3, puszczasz sprzęgło, 3-sprzęgło-redukcja o jeden w dół, puszczasz sprzęgło. Ja nie wiem czy w ogóle jest możliwość zrzucenia kilku biegów w dół za jednym razem, dwa pewnie przeskoczą, ale więcej może mieć problem.

Odpowiadając na pytanie, taka redukcja na pewno sekwencyjnej skrzyni nie służy. A jaki jest problem zacząć spokojnie redukować do dwójki te 50m przed skrzyżowaniem?
Raz motór byl chory i leżał w łóżeczku.
I przyszedł pan doktor "Co jest motóreczku?"
"Ach lagi mam krzywe i ogon złamany
i wgniotkę na baku i przód rozje..ny"
Avatar użytkownika
Glenroy
Moderator
 
Posty: 2835
Dołączył(a): 31/8/2011, 20:06
Lokalizacja: LPU

Postprzez lagiboy » 27/7/2014, 21:53

ja osobiście staram się przerzucać biegi tak żebym miał możliwość odskoczenia w razie czego. zanim postawię stopę zapinam pierwszy bieg i zamieniam hamulec przedni na tylny. Czasami zrzucam biegi trzymając sprzęgło, np jak się zatrzymuje powiedzmy pół awaryjnie bo mnie złapie żółte albo mi coś wyskoczy na drogę. Delikatnie wtedy po jednym zbijam i jeśli nie chce któryś wskoczyć to odpuszczam lekko sprzędło, znów wciskam do oporu i wtedy bieg schodzi.
black matt=grey (color by honda)
Avatar użytkownika
lagiboy
Moderator
 
Posty: 2690
Dołączył(a): 1/4/2014, 23:35

Postprzez andy7 » 27/7/2014, 22:08

miki1406 napisał(a):Generalnie przyjęło się, że biegi winno zmieniać się przed zatrzymaniem stosując międzygaz.


źródło - Wikipedia

Jak czytam o tym miedzygazie t mi sie..... miedzygaz dobry na wszystko, jak plaster na dupsko, a Wikipedia to juz zrodlo nad zrodlami. Tyle, ze w wikipedi moze sie i 7 - mio latek za sformulowanie teori zabrac.

Aby nie bylo, w pewnych typach motocykli mozna, czy jest wskazane uzywac, ale nie robmy z tego....

miki1406 napisał(a):Redukcja na światłach, nie jest strasznym grzechem, ale utrudnia szybki i sprawny start. Szybciej ruszysz jak zatrzymujesz się już z wbitą 2ką, czy 1ką...


To napewno !

Gondzioo napisał(a):Witam, czy jeśli jadać 90km na 5 biegu zacznę hamować przed skrzyżowaniem, przy 20km/h dam sprzęgło i zredukuje do 2 to może to źle wpływać na skrzynie biegów?


Na to pytanie nikt Ci prawidlowo nie odpowie z nastepujacego wzgledu. W kazdym motocyklu skrzynia jest zestrojona inaczej.

Czy jest prawidlowe / nie jest negatywne, trzeba wyczuc. Silnik nie moize sie dlawic i szarpac, jezeli zjawisko dlawienia / szarpanie naie zachodzi to niema przeciwskazan.

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez Kaai » 28/7/2014, 19:00

Skąd te pomysły, że 7 latek może na wiki coś pisać? Może gdybyś kiedyś próbował dodać jakiś artykuł zamiast głupio gadać od pół roku na forum to byś wiedział coś więcej.

A międzygaz jest dobry przy redukcji i ty tego nie zmienisz.
Swoją drogą, mógłbyś w końcu w słownik zainwestować.
Kaai
Mieszkaniec forum
 
Posty: 4223
Dołączył(a): 4/1/2012, 15:18

Postprzez Marsjanin » 28/7/2014, 20:04

Średnio widzę redukcję bez międzygazu na svce.. Chociaż raz mi pękła linka i nie miałem wyjścia, ale skutkowało to szarpaniem moto. Ja zawsze zrzucam biegi zanim dojadę do skrzyżowania, przed samym zatrzymaniem mam już wbitą jedynkę. Mam znajomych, którzy zrzucają sobie jak chcą i liczą, ale na postoju może być problem już ze zmianą. Czasami trzeba przeturlać moto, żeby zmienić bieg, a turlaj się i zbijaj np. z 4 do 1..
MT-07
Avatar użytkownika
Marsjanin
Bywalec
 
Posty: 797
Dołączył(a): 7/12/2012, 23:48

Postprzez andy7 » 28/7/2014, 21:42

Kaai napisał(a):Skąd te pomysły, że 7 latek może na wiki coś pisać? Może gdybyś kiedyś próbował dodać jakiś artykuł zamiast głupio gadać od pół roku na forum to byś wiedział coś więcej.


JAko, ze wchodze i pisze / zmieniam wiec w przeciwienstwie do Ciebie pisze z praktyki. Jak do tej pory Wiki nie wie ile mam lat - kumasz ? czy za trudne ?

:wink:
kuluem123 napisał(a):...Nie da się zrobić przekrętu w urzędzie ?
| | https://www.youtube.com/channel/UCIhJl1 ... TGw/videos
andy7
Moderator
 
Posty: 3268
Dołączył(a): 2/2/2008, 11:55

Postprzez kuba210796 » 1/8/2014, 14:12

by nie zakładać nowego tematu, jak to jest z przebijaniem w górę bez sprzęgła biegów, niszczy to skrzynie?
Potrafię robić to bardzo płynnie, i przydaje się to czasem ,ale nie robie tak z byt często bo boję się o skrzynie.
Avatar użytkownika
kuba210796
Świeżak
 
Posty: 155
Dołączył(a): 20/2/2013, 16:35

Postprzez tomek2102 » 5/8/2014, 23:03

Jeśli bieg bez sprzęgła wchodzi płynnie, czyli bez zgrzytów, stuków i bez szarpania to nic się nie powinno stać. Gorzej jak ktoś robi to nie umiejętnie aż skrzynia strzela:) Ale lepiej nauczyć się szybkiej i płynnej zmiany ze sprzęgłem i nie martwić się o skrzynie:)
tomek2102
Świeżak
 
Posty: 152
Dołączył(a): 3/3/2013, 14:20
Lokalizacja: Chełm



Powrót do Technika jazdy



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości




na górê