Zobacz wÄ…tek - kat.AM - automat, czy manual ?
NAS Analytics TAG

kat.AM - automat, czy manual ?

Przepisy, prawo
_________

kat.AM - automat, czy manual ?

Postprzez Barro » 1/9/2015, 17:27

Witam, mam dość dziwny problem. Niedawno zdałem prawo jazdy (w szkole jazdy uczyłem się na skuterze i w WORDzie miałem do wyboru skuter i biegówkę , wybrałem skuter , bo na takim się uczyłem). Po kilku dniach pojechałem zapłacić za prawko. Pani w okienku powiedziała, że na dokumencie będzie numerek 78, który oznacza, że nie będę mógł jeździć biegówką, lecz wyłącznie automatem, bo na takim zdawałem. Bardzo się zdziwiłem , bo nikt nigdzie mnie o czymś takim nie poinformował. Czytałem na internecie , że to tylko wzmianka o tym na czym zdawałem, a jeździć mogę każdą 50. Proszę o odpowiedź, bo nie wiem czym mogę w takiej sytuacji jeździć. Cała ta sytuacja jest dla mnie mega dziwna.
ProszÄ™ o pomoc.
Barro
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 22/8/2015, 11:33


Postprzez Fugu » 1/9/2015, 19:52

Sytuacja jest poprawna - nie zrobiles pelnowartosciowego prawa jazdy, a jedynie okrojona wersje. Twoj WORD powinien Cie o tym poinformowac. Z twoim kartonikiem nie mozesz jezdzic na motocyklach wyposazonych w sprzeglo:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_jaz ... _dodatkowe

Informacja jest jednoznaczna: "78 – wyÅ‚Ä…cznie pojazdy z automatycznÄ… skrzyniÄ… biegów"

Zgodnie z DyrektywÄ… Komisji Europejskiej 2008/65/WE z 27 czerwca 2008 r. ([1]), która obowiÄ…zuje w caÅ‚ej Unii Europejskiej od 30 wrzeÅ›nia 2008 r. kod ten należy interpretować jako „Ważne tylko dla pojazdów bez pedaÅ‚u sprzÄ™gÅ‚a (albo dźwigni rÄ™cznej dla kategorii A albo A1)”, czyli pozwala on także na prowadzenie pojazdów ze skrzyniami DSG, skrzyniami mechanicznymi sterowanymi automatycznie itd., a nie tylko pojazdów z klasycznÄ… hydrokinetycznÄ… skrzyniÄ… automatycznÄ….

I namiary na dyrektywe:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 32008L0065
Avatar użytkownika
Fugu
Mieszkaniec forum
 
Posty: 2115
Dołączył(a): 5/1/2014, 21:28


Postprzez Barro » 1/9/2015, 21:29

Dzięki za odpowiedź.
Także wrypałem niemal 1000zł w błoto. Szkoła jazdy nawet nie miała żadnej biegówki 50, więc "byłem skazany" na skuter. Wiedząc że tak będzie zapewne zapisałbym się do innej szkółki. Mam do nich mega pretensje. W WORDzie dali mi do wyboru, albo skuter, albo biegówka, lecz nie poinformowali mnie o skutkach mojego wyboru. Z resztą nikt też nie powiedział mi o tym, że najpierw trzeba wpłacić 100zł i dopiero prawo jazdy zostanie zamówione i jak głupi czekałem dwa tygodnie. Myślałem że jest tak jak dawniej, że płaci się przy odbiorze.

Mam jeszcze pytanie, czy policja bardzo zwraca na to uwagę. Zaznaczę, że nie mieszka w jakimś dużym mieście, tylko chcę dojeżdżać do szkoły do niewielkiego miasta. No i co może mi grozić gdyby policja się o to przyczepił o to ? (nie jestem pełnoletni)
Barro
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 22/8/2015, 11:33

Postprzez Barro » 3/9/2015, 13:52

Nikt ? Nic ?
???????????????


Mam jeszcze pytanie, czy policja bardzo zwraca na to uwagę. Zaznaczę, że nie mieszka w jakimś dużym mieście, tylko chcę dojeżdżać do szkoły do niewielkiego miasta. No i co może mi grozić gdyby policja się o to przyczepił o to ? (nie jestem pełnoletni)
???????
Barro
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 22/8/2015, 11:33

Postprzez jasnoksieznik » 3/9/2015, 15:01

Pytasz sie "czy policja zwraca uwage na to, czy mam prawo jazdy na cos, czym jade, czy nie?".
Po takim pytaniu w zasadzie nalezy sie cieszyc, ze nie jestes pelnoletni i masz jeszcze czas ;).

Policja to najmniejsze Twoje zmartwienie. Niebiescy co najwyzej zabronia Ci dalej jechac i wlepia mandat. Gorzej, jesli cos sie stanie na drodze. Wtedy to z definicji Ty jestes winny - to prawie tak, jakbys jechal po pijaku.
Wystarczy, ze syn komendanta/burmistrza/proboszcza Ci wyjedzie pod kola tatusiowym Maybachem. Albo wyjdzie - wtedy nie wyplacisz sie do konca zycia.

EDIT: Dobry kibel z wario nie jest zly - sam takim przez jakis czas dojezdzalem do roboty.
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium

Postprzez Barro » 4/9/2015, 13:47

Więc tak, jaki mandat za to mogę dostać ?
To znaczy mi chodziło o to , czy policja patrzy, że jest prawko i można jechać dalej, czy sprawdzają te numerki itd.
Kolejne pytanie : czy szkoła jazdy ma obowiązek poinformować mnie o tym, że jeśli będę się uczył na automacie i co oczywiste również na nim zdawał to nie będę mógł jeździć biegówką?
Wiem, że powinni to zrobić, ale czy mają taki obowiązek?

No ja wiem, że skutery nie są takie najgorsze, ale całkiem niedawno kupiłem prawie nową biegówkę. Chodzi mi też o oszczędność, czyli raczej 4t i spalanie tak w granicach 2,5/100, no i też żeby jakoś przyzwoicie wyglądał. Więc co polecacie ?
Barro
Świeżak
 
Posty: 16
Dołączył(a): 22/8/2015, 11:33

Postprzez jasnoksieznik » 4/9/2015, 14:25

Przeca pisze Ci, ze mandat to male piwo. Dobry wypadek drogowy to jakies 5mln EUR. W takim wypadku ten mandat (pewnie jakies 500PLN) to pikus.

Tak, policjant wbrew obiegowej opinii potrafi czytac i korzysta z tej umiejetnosci.

Jesli chodzi o "niedoinformowanie", to raczej slabo to widze.
Podczas zapisow, z rachunku za kurs, podczas kursu, zapisu na egzamin i egzaminu nie wyraziles zadnej watpliwosci, a po zdaniu jestes zaskoczony, ze zdawales na inna kategorie, niz Ci sie wydawalo?
Jesli pytalbys o to w pierwszym tygodniu zajec, to bym rozumial, ale teraz jest troche pozno.
Nie zastanowilo Cie "jaka kategorie zdaje sie na jakim pojezdzie", albo ze wszyscy robia prawo jazdy kat. B na manualu?
BMW -> KTM. Mogę mieć spaczenie zawodowe.
Avatar użytkownika
jasnoksieznik
Stały bywalec
 
Posty: 1461
Dołączył(a): 15/2/2013, 12:36
Lokalizacja: Monachium



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości




na górê