Zobacz wątek - Wymiana płynu hamulcowego???
NAS Analytics TAG

Wymiana płynu hamulcowego???

Mechanika tylko powyżej 125cc.
_________

Wymiana płynu hamulcowego???

Postprzez kalafioro » 29/3/2007, 16:33

Witam mam pytanie jak wymienic plyn hamulcoy w calym ukladzie.Chodzi mi o dosc dokladny opis gdyz nigdy tego nie robilem a chcialbym sobie go wymienic.Pozdro i z gory dzieki!!!
kalafioro
Świeżak
 
Posty: 99
Dołączył(a): 19/1/2007, 23:06
Lokalizacja: Poznan


Postprzez GROSIK » 29/3/2007, 18:05

Najpierw sprawdź czy można odkręcić odpowietrzniki (delikatnie i z wyczuciem żeby nie urwać , bo później wiercenie itp.).Są 2 możliwości albo spuszczasz płyn z całego układu zapowietrzając pompę i zaciski co się wiąże z dłuższym odpowietrzaniem , albo przelewasz poprostu płyn.Polecam ten drugi sposób, to znaczy , odkręcasz odpowietrznik i zbiorniczek płynu , czekasz aż trochę zleci(załóż jakiś wężyk na odpowietrznik) , i dolewasz nowego do momentu pojawienia się świerzego płynu w w/w wężyku,zakręcasz odpowietrznik.Teoretycznie wszystko powinno być OK , ale ja zawsze pompuje klamką(stopką) hamulca wciskam ją na maxa i upuszczam trochę płynu przez odpowietrznik patrząc czy nie lecą jakieś pęchęrzki powietrza i to wszysko. Życzę miłej robótki.
GROSIK
Świeżak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 15/3/2007, 18:53
Lokalizacja: Łódź


Postprzez lowlo » 29/3/2007, 18:24

Jak chcesz zmienic plyn zacznij od spuszczenia starego. Odkrec przewod hamulcowy (tutaj pod cyfra 3). Podstaw cos w co bedziesz chcial spuscic ten plyn. Nastepnie na gorze odkrec zbiorniczek z plynem. Poczekaj chwile az splynie calosc. Dobrze jest takze zdjac jarzmo i docisk. Zdjac klocki i pod cisnieniem wydmuchac wszystko z ukladu. Zlozyc wszystko do kupy, zalac plyn (zacisk dokrecamy z sila 40Nm). Serwis zaleca zalozenie nowych podkladek pod przewod. Przewod dokrecamy ok. 30 Nm. Oczywiscie zanim go tak dowalisz to odpowietrz uklad. Popompuj hamulec i przed skonczeniem sprawdz stan plynu i dzialanie hamulca zanim zaczniesz jezdzic.

Tak w skrocie. Przelewanie nie uwazam za dobry pomysl. Dla mnie traca brakiem profesjonalnego podejscia. Ale to tylko moje zdanie. Zrobisz jak uwazasz.
Załączniki
12312.JPG
12312.JPG (28.89 KiB) Przeglądane 3599 razy
Avatar użytkownika
lowlo
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 228
Dołączył(a): 1/8/2006, 14:44
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez GROSIK » 29/3/2007, 18:41

Widzę Lowlo że troszeczkę zaszalalałeś , koleś będzie miał mały dylemat jak na pierwszy raz.
GROSIK
Świeżak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 15/3/2007, 18:53
Lokalizacja: Łódź

Postprzez kravec » 29/3/2007, 19:20

a tak z ciekawosci zapytam.... nie lepiej oddac moto do serwisu na pol dnia.... wiadomo ze zrobia to lepiej i nie bedzie pozniej przykrych niespodzianek.. w koncu to o heble chodzi... ilo to moze kosztowac??
Avatar użytkownika
kravec
Administrator
 
Posty: 5571
Dołączył(a): 30/8/2006, 16:14
Lokalizacja: Pabianice

Postprzez lowlo » 29/3/2007, 20:55

to jeszcze nie bylo szelnstwo :D

lepiej zrobic samemu... nie kazdy warsztat jest dobry... mechanik moglby sie spieszyc... Sam wiesz ze sam sie postarasz na maxa i zrobisz to najlepiej jak potrafisz... moze nie za pierwszym razem... ale wkoncu sie nauczysz... poza tym trzeba to lubic...
Avatar użytkownika
lowlo
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 228
Dołączył(a): 1/8/2006, 14:44
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez kravec » 29/3/2007, 21:54

no wiem wiem ze z mechanikami roznie bywa... ale chyba oddajac moto do jakiegos "wiekszego" serwisu nic nie powinno byc ze tak powiem "odwalone".... szczerze mowiac powinienem wymienic plyn hamulcowy a sobie zupelnie nie ufam.... ile to moze kosztowac??
Avatar użytkownika
kravec
Administrator
 
Posty: 5571
Dołączył(a): 30/8/2006, 16:14
Lokalizacja: Pabianice

Postprzez tomekd » 30/3/2007, 01:49

Jezeli masz bardzo duzo czasu to spusc caly plyn,,,,,,,,,,,i zalej nowym,,,,,,,,,i odpowietrz,,,,i jeszcze raz,,,,,,,,,i jeszcze raz,,,,,,,,,,,,itd az w koncu system bedzie odpowietrzony,,,,,,,,Moze zajac to kilka godzin ,,,,,,,,,,,,lub kilka dni,,,,,,,,,

Ja tej metody nie polecam,,,,,strata czasu.
tomekd
Świeżak
 
Posty: 131
Dołączył(a): 18/6/2006, 16:24
Lokalizacja: chicago

Postprzez matata176 » 30/3/2007, 08:35

GROSIK napisał(a):Najpierw sprawdź czy można odkręcić odpowietrzniki (delikatnie i z wyczuciem żeby nie urwać , bo później wiercenie itp.).Są 2 możliwości .................Polecam ten drugi sposób, to znaczy , odkręcasz odpowietrznik i zbiorniczek płynu , czekasz aż trochę zleci(załóż jakiś wężyk na odpowietrznik) , i dolewasz nowego do momentu pojawienia się świerzego płynu w w/w wężyku,zakręcasz odpowietrznik.Teoretycznie wszystko powinno być OK , ale ja zawsze pompuje klamką(stopką) hamulca wciskam ją na maxa i upuszczam trochę płynu przez odpowietrznik patrząc czy nie lecą jakieś pęchęrzki powietrza i to wszysko. Życzę miłej robótki.
Pamiętaj aby dobrze to zrobić to musi byc zachowana szczelność układu tj dopasowany wężyk na odpowietrzniku a jego koniec zanurzony w np w butelce z płynem. Otwierasz odpowietrznik i naciskasz dźwignie hamulca. Płyn ze zbiornika przy pompie przepływa przez odpowietrznik do butli. Na początku będzie brudny zanieczyszczony. Pamiętaj o dolewaniu nowego płynu do zbiornika. Jak wymienisz cały płyn można zamknąć odpowietrznik i kilka razy nacisnąć dźwignie i ponownie odkręcić odpowietrznik jak wszystko jest ok to nie powinny wylatywać bąbelki powietrza a dźwignia będzie mieć wyczuwalny opór. Łatwo,prosto i przyjemnie( dla kieszeni). W godzinę powinieneś się wyrobić.
Pomysł z odkręcaniem przewodu hamulcowego nie jest najlepszy, wyciekający płyn zaleje cały zacisk, felge, opone.Same kłopoty, i dodatkowo rozszczelnia sie połączenia. Osobiście nie polecam tej metody.
Avatar użytkownika
matata176
Świeżak
 
Posty: 20
Dołączył(a): 22/2/2007, 11:00
Lokalizacja: Bydgoszcz XBR 500

Postprzez lowlo » 30/3/2007, 09:03

na TVN Turbo kiedys byl taki program z wymiana plynu... fajnie odpowietrzali za pomoca strzykawki i wezyka (kupili cewnik w aptece :D) rozbierajac wszystko masz szanse na wyczyszczenie wszystkiego...
Dobrze zrobiona praca potrzebuje czasu... szybko to sie robi na odper...l
Avatar użytkownika
lowlo
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 228
Dołączył(a): 1/8/2006, 14:44
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki

Postprzez R1 » 30/3/2007, 16:11

A jak to jest w autoryzowanych serwisach.. np. w Yamasze ? Mają jakieś specjalistyczne narzędzia, czy robia to tak jak jest w/w ?

Pozdr :wink:
Avatar użytkownika
R1
Bywalec
 
Posty: 940
Dołączył(a): 10/2/2007, 20:34
Lokalizacja: ja to wiem ?-z autopsji

Postprzez lowlo » 31/3/2007, 09:45

nie wiem czy sa jakies specjalistyvczne narzedzia do zmiany plynu, ale jezeli chodzi o ogol serwisu, to tak - maja specjalistyczne narzedzia, mozna na nie popatrzec w serwisowce (sa wyszczegolnione)
Avatar użytkownika
lowlo
VIP Ścigacz.pl
 
Posty: 228
Dołączył(a): 1/8/2006, 14:44
Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki



Powrót do Mechanika motocyklowa



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości




na gr