Zobacz wątek - Umowa Kupna-Sprzedaży
NAS Analytics TAG

Umowa Kupna-Sprzedaży

Przepisy, prawo
_________

Umowa Kupna-Sprzedaży

Postprzez stunt29 » 8/11/2009, 21:40

Witam
Mam pewien problem, o tuż mam zamiar kupić motocykl ale mam 17 lat więc pełnoletnim niestety to ja jeszcze nie jestem, a sęk w tym, że moi rodzice na motocykl się nie zgadzają. Przy kupnie motoru należy spisać umowę Kupna-Sprzedaży i nie wiem czy będąc niepełnoletnim mogę ją ze sprzedającym spisać. Z transportem i rejestracją to problemu nie będzie, największy problem to spisanie tej umowy ze sprzedającym. Dlatego zwracam się do was z tym pytaniem, czy mogę w wieku 17 lat ją spisać, aha jakby co to posiadam dowód osobisty.
stunt29
Świeżak
 
Posty: 14
Dołączył(a): 27/9/2009, 14:35


Postprzez Landryss25 » 8/11/2009, 21:55

Nie możesz. Jak masz 17 lat to bez zgody rodziców nic nie zrobisz.
,,De gustibus non est disputandum"(Å‚ac.)-O gustach siÄ™ nie dyskutuje.
Avatar użytkownika
Landryss25
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6269
Dołączył(a): 2/10/2007, 17:28
Lokalizacja: Liw


Postprzez bastek00 » 9/11/2009, 00:18

Landryss25 napisał(a):Nie możesz. Jak masz 17 lat to bez zgody rodziców nic nie zrobisz.

Na jakiej podstawie nie może? Ma więcej niż 13 lat...
bastek00
Świeżak
 
Posty: 40
Dołączył(a): 27/6/2009, 15:02
Lokalizacja: Katowice, Mikołów

Postprzez Czester » 9/11/2009, 00:22

A na jakiej podstawie osoba niepełnoletnia może dokonać czynności cywilno - prawnych?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez bastek00 » 9/11/2009, 01:45

CzesterTX napisał(a):A na jakiej podstawie osoba niepełnoletnia może dokonać czynności cywilno - prawnych?


Nie jest osobą całkowicie pozbawioną praw a tylko posiada je ograniczone. Jeśli pracuje, czyli zarabia "własne" pieniądze może nimi rozporządzać, chyba że sąd opiekuńczy zdecyduje inaczej (na wniosek np rodziców) jeśli je wydaje np na środki odurzające.
Poza tym, dzięki temu iż ma więcej niż 13 lat może się dogadać ze sprzedającym, co do terminu na potwierdzenie umowy np dzień po ukończeniu 18 urodzin, do tego czasu umowa nie będzie nieważna lecz tylko "kulawa". Wtedy potwierdzi ją sam chyba, że stawiając rodziców przed faktem dokonanym uda mu się na nich wpłynąć w ten sposób i oni to zrobią wcześniej. Co do tego nie mam wątpliwości. Google Wam to potwierdzą.
Jednak problem będzie miał w urzędzie chcąc rejestrować moto. Tu raczej się nie obejdzie bez opiekunów prawnych. I dalej kwestia ubezpieczenia. Nie ma prawa jazdy chyba. Poza tym ja nie należę do tych, którzy popierają śmiganie bez papierów.
Pozdrawiam.
bastek00
Świeżak
 
Posty: 40
Dołączył(a): 27/6/2009, 15:02
Lokalizacja: Katowice, Mikołów

Postprzez Czester » 9/11/2009, 03:39

Więc wyjaśniam wszem i wobec:

Osoba powyżej 13 roku życia ma prawo do rozporządzania własnym majątkiem w ramach zwykłego zarządu, np. zakup używanej komórki od kolegi (patrz Art. 15 i 20 KC). Natomiast nie posiada pełnej zdolności do dokonywania czynności cywilno - prawnych, przez co nie może samodzielnie skutecznie podpisać umowy kupna - sprzedaży pojazdu. Umowa winna być potwierdzona własnoręcznym podpisem opiekuna prawnego (patrz Art. 18 § 1 KC). Pełną zdolność do w/w czynności uzyskuje się wraz z osiągnięciem pełnoletności (patrz Art. 11 KC). Druga sprawa - od dokonania czynności cywilno - prawnych należy uiścić podatek a do tego niezbędny jest NIP. Osoba niepełnoletnia, aby mogła go uzyskać musi złożyć deklarację NIP - 3 w Urzedzie Skarbowym wraz ze swoim opiekunem prawnym i cierpliwie czekać na wydanie decyzji. Następna sprawa to rejestracja pojazdu. Według obowiązujących przepisów kupujący ma obowiązek zgłosić się do Wydziału Komunikacji w terminie 30 dni. Osoba niepełnoletnia nie może załatwić tego sama. Tu również niezbędna jest obecność opiekuna prawnego w celu podpisania decyzji administracyjnej stanowiącej o rejestracji pojazdu, czego osoba niepełnoletnia nie może dokonać samodzielnie.


Dla rozwiania wszelkich wątpliwości cytaty z Kodeksu Cywilnego:

Art. 11
Pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletności.

Art. 15
Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.

Art. 18 § 1
Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.

Art. 19
Jeżeli osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych dokonała sama jednostronnej czynności prawnej, do której ustawa wymaga zgody przedstawiciela ustawowego, czynność jest nieważna.

Art. 20
Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.



P.S. Może jakiś szanowny mod przeniósłby łaskawie temat do właściwego działu?
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez teoysta » 9/11/2009, 08:52

J/w. Nie masz pelnych zdolnosci do czynnosci prawnych. Mim zdaniem to rowniez z pkt widzenia prawa niemożliwe, ale dowiedz sie w wydziale kom czy nie mozesz zostac współwłaścicielem motocykla. Wydziały sa GLUPIE i przeróżnie interpretuja prawo.
Avatar użytkownika
teoysta
Świeżak
 
Posty: 141
Dołączył(a): 6/8/2007, 12:02

Postprzez Czester » 10/11/2009, 13:35

Nie musi być współwłaścicielem Może zostać właścicielem pojazdu ale wyłącznie pod warunkiem, że umowa kupna - sprzedaży zostanie potwierdzona podpisem przez opiekuna prawnego oraz przy dopełnianiu wszelkich formalności opiekun będzie obecny.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez teoysta » 10/11/2009, 21:37

Brdzie mógł potem zarejestrować i ubezpieczyć go na siebie?
Avatar użytkownika
teoysta
Świeżak
 
Posty: 141
Dołączył(a): 6/8/2007, 12:02

Postprzez Harry16 » 11/11/2009, 08:01

nie wiem czemu ale ja w wieku 15 lat podpisałem umowe kupna sprzedaży moto i zarejestrowałem i nie było żadnych problemów
Harry16
Świeżak
 
Posty: 128
Dołączył(a): 23/5/2009, 12:20
Lokalizacja: ok. Krakowa

Postprzez Czester » 12/11/2009, 23:08

teoysta napisał(a):Brdzie mógł potem zarejestrować i ubezpieczyć go na siebie?

Będzie mógł ale wyłącznie w obecności opiekuna prawnego, który będzie musiał podpisać się na wnioskach oraz decyzjach w Wydziale Komunikacji. Przerabiałem to na sobie kupując i rejestrując na siebie mój pierwszy samochód kiedy miałem 17 lat.
Wypadki chodzÄ… po ludziach, ludzie po wypadkach nie zawsze.
Avatar użytkownika
Czester
Administrator
 
Posty: 4656
Dołączył(a): 23/5/2009, 05:14
Lokalizacja: Suwałki

Postprzez daro1111 » 18/11/2009, 18:50

CzesterTX napisał(a):
teoysta napisał(a):Brdzie mógł potem zarejestrować i ubezpieczyć go na siebie?

Będzie mógł ale wyłącznie w obecności opiekuna prawnego, który będzie musiał podpisać się na wnioskach oraz decyzjach w Wydziale Komunikacji. Przerabiałem to na sobie kupując i rejestrując na siebie mój pierwszy samochód kiedy miałem 17 lat.

Potwierdzam, jako niepełnoletni rejestrowałem na siebie pierwszy motocykl i przy rejestracji musiał być opiekun a na umowie kupna musiała być krótka notka, którą dopisywaliśmy przy rejestracji(z polecenia urzędniczki :D - inaczej by nie przeszło): "Wyrażam zgodę na zakup w/w motocykla przez syna" i podpis opiekuna :)
Avatar użytkownika
daro1111
Świeżak
 
Posty: 17
Dołączył(a): 20/10/2009, 19:59



Powrót do Prawo



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości




na górê