Zobacz wÄ…tek - Olej do skrzyni biegow
Advertisement
NAS Analytics TAG

Olej do skrzyni biegow

Enduro, Cross
_________

Olej do skrzyni biegow

Postprzez ddit » 30/1/2009, 17:20

Witam. slyszalem kiedys taka opinie, ze zamist kupowac do crossa drogi, markowy olej do skrzyni, lepiej kupic olej o podobnych parametrach tylko tanszy, ale czesciej ten olej wymienic (co 2-3 wyskok na tor). Nie pamietam dokladnie, ale zdaje mi sie, ze tamten koles mowil nawet o oleju samochodowym. chociaz tego nie jestem pewny i raczej do swojego moto bym nie wlal takiego oleju. Co o tym wszystkim myslicie?
ddit
Świeżak
 
Posty: 101
Dołączył(a): 22/7/2008, 20:52
Lokalizacja: FrÄ…czki, okolice Olsztyna


Postprzez wojtas109 » 30/1/2009, 17:29

To jaki sens kupować tańszy olej i wymieniać go częściej niż droższy i żadziej..
Avatar użytkownika
wojtas109
Świeżak
 
Posty: 79
Dołączył(a): 4/1/2008, 18:30
Lokalizacja: DGL


Postprzez ddit » 30/1/2009, 17:39

Własnie zasadniczy. zadaj sobie pytanie: po co zmnieniasz olej? Na a po to, by w oleju nie bylo opiłkow metalu, by olej byl czysty i mozliwie najlepiej smarowal silnik. Nie pisze o olejch na ktorych ludzie robia grube motogodziny, bo takowy olej traci swoja strukture, lepkosc i nadaje sie jedynie do czołgu, a nie do crossa;].
ddit
Świeżak
 
Posty: 101
Dołączył(a): 22/7/2008, 20:52
Lokalizacja: FrÄ…czki, okolice Olsztyna

Postprzez Bostorn » 30/1/2009, 17:57

najlepsiejszy jest olej z biedronki ;d tani i dobry
a wymienia siÄ™ go co 1mth :)



bzdura.. dobry olej to dobre smarowanie silnika, dłuższa jego żywotnosc i gwarancja że wszystko będzie w jak najlepszym stanie chodziło, pracowało
Oleje motocyklowe,samochodowe,smary,chemia, części,naprawy
Avatar użytkownika
Bostorn
Moderator
 
Posty: 5511
Dołączył(a): 12/4/2007, 17:45
Lokalizacja: Henrykowo/Białystok/Lublin

Postprzez ddit » 30/1/2009, 21:00

Bostorn napisał(a):najlepsiejszy jest olej z biedronki ;d tani i dobry
a wymienia siÄ™ go co 1mth :)



doby chyba dla Ciebie;p.

ja tam sie nie znam, ale jestem swiadom tego, ze firmy sa w stanie zapakowac gowno w papierak i napisac, ze to cokierek;D. Ale rym;]. Wiecie o co mi chodzi. Moim zdaniem warto inwestowac w firmowe czesci, akcesoria, ale bywa i tak, ze czasami mozna znalesc zamiennik nieznanej firmy nieodniegajacy jakoscia od firmowki. wiec po co przeplacac?? ;][/quote]
ddit
Świeżak
 
Posty: 101
Dołączył(a): 22/7/2008, 20:52
Lokalizacja: FrÄ…czki, okolice Olsztyna

Postprzez weteran » 30/1/2009, 23:01

Śmiało można lać do skrzyni biegów motocykla olej silnikowy samochodowy. Ja latam 4T, ale mój syn 2T przeważnie leję do jego skrzyni olej silnikowy samochodowy, może być nawet mineralny, ale najlepiej pół syntetyk 10W40. Pomyślcie, co lejemy do 4T olej 10W40 motocyklowy, wierzcie on nie dużo się różni od samochodowego. Olej silnikowy jak najbardziej się nadaje, a lejemy taki ze względu tylko i wyłącznie na sprzęgło. Nie jest wskazany olej typowo przekładniowy, bo będzie nam kleić sprzęgło. Jest oczywiście olej typowo do skrzyń biegów do motocykli o oznaczeniu 10W40 ale nie jest za tani. Ważne aby wymieniać olej dość często.
weteran
Świeżak
 
Posty: 54
Dołączył(a): 7/12/2006, 18:44

Postprzez ddit » 30/1/2009, 23:38

Weteran. Po raz kolejny musze napias, ze jestes moj czlowiek;D. dobrze gadasz. popieram;]
ddit
Świeżak
 
Posty: 101
Dołączył(a): 22/7/2008, 20:52
Lokalizacja: FrÄ…czki, okolice Olsztyna

Postprzez Hamulec » 4/2/2009, 12:49

W moim 2t , mam w skrzyni hipol, typowo przekładniowy. Poprzedni właściciel na takim jeżdził i go mi polecał. Czy od nowego sezonu mam przejść na samochodowy, silnikowy pół syntetyk 10W40. Został mi taki olej po naprawie auta. Co o tym myślicie, bo przecież olej to ważna sprawa.
Tylko na torze. | Honda CR 125 - Osobniku! Do Ciebie piszę! Narzekasz, że bez przerwy Ci mocy brakuje? Jeśli tak, ta czerwona diablica pokaże Ci , gdzie jest Twoje miejsce! Normalnie Cię sponiewiera! | http://www.youtube.com/watch?v=6FQG7Eqwtow
Avatar użytkownika
Hamulec
Bywalec
 
Posty: 773
Dołączył(a): 4/1/2009, 21:14
Lokalizacja: okolice Leszna

Postprzez Bostorn » 4/2/2009, 15:54

ddit napisał(a):
Bostorn napisał(a):najlepsiejszy jest olej z biedronki ;d tani i dobry
a wymienia siÄ™ go co 1mth :)



doby chyba dla Ciebie;p.

ja tam sie nie znam, ale jestem swiadom tego, ze firmy sa w stanie zapakowac gowno w papierak i napisac, ze to cokierek;D. Ale rym;]. Wiecie o co mi chodzi. Moim zdaniem warto inwestowac w firmowe czesci, akcesoria, ale bywa i tak, ze czasami mozna znalesc zamiennik nieznanej firmy nieodniegajacy jakoscia od firmowki. wiec po co przeplacac?? ;]
[/quote]

Ciebie bozia chyba pokarała i nie dowidzisz na 3cie oko... przeczytaj jeszcze raz to co napisałem i wtedy mnie podsumuj :)
Oleje motocyklowe,samochodowe,smary,chemia, części,naprawy
Avatar użytkownika
Bostorn
Moderator
 
Posty: 5511
Dołączył(a): 12/4/2007, 17:45
Lokalizacja: Henrykowo/Białystok/Lublin

Postprzez ddit » 4/2/2009, 16:25

Bostorn napisał(a):dobry olej to dobre smarowanie silnika, dłuższa jego żywotnosc i gwarancja że wszystko będzie w jak najlepszym stanie chodziło, pracowało


Przeczytalem, zrozumialem co napisales i sie jak najbardziej zgadzam z tym co napisales. tylko pytanie, czy ten olej samochodowy (czy jakis inny) nie spelni swojego zadania? Sory, ale to Ty chyba nie zrozumiales o co mi chodzilo.
ddit
Świeżak
 
Posty: 101
Dołączył(a): 22/7/2008, 20:52
Lokalizacja: FrÄ…czki, okolice Olsztyna

Postprzez weteran » 4/2/2009, 21:11

Hamulec napisał(a):W moim 2t , mam w skrzyni hipol, typowo przekładniowy. Poprzedni właściciel na takim jeżdził i go mi polecał. Czy od nowego sezonu mam przejść na samochodowy, silnikowy pół syntetyk 10W40. Został mi taki olej po naprawie auta. Co o tym myślicie, bo przecież olej to ważna sprawa.
Olej typowo przekładniowy, taki jak Hipol nie nadaję się do motocykla ze względu na mokre sprzęgło, może je kleić, a z powodu sprzęgła występuje tam również wysoka temperatura. Użyj śmiało tego oleju samochodowego, będzie dobrze, a nawet lepiej.
weteran
Świeżak
 
Posty: 54
Dołączył(a): 7/12/2006, 18:44

Postprzez Hamulec » 4/2/2009, 22:28

Weteran dzięki. Nabrałem pewności co do tego oleju. Szczerze mówiąc po cichu liczyłem, że się wypowiesz. Bardzo liczę się z Twoimi opiniami. Pozdrawiam.
Tylko na torze. | Honda CR 125 - Osobniku! Do Ciebie piszę! Narzekasz, że bez przerwy Ci mocy brakuje? Jeśli tak, ta czerwona diablica pokaże Ci , gdzie jest Twoje miejsce! Normalnie Cię sponiewiera! | http://www.youtube.com/watch?v=6FQG7Eqwtow
Avatar użytkownika
Hamulec
Bywalec
 
Posty: 773
Dołączył(a): 4/1/2009, 21:14
Lokalizacja: okolice Leszna

Postprzez expoint » 7/2/2009, 22:00

Ja sie podepnę pod temat. niestety nie mam manuala do mojej hondy cr 125 01 2T (ciezko znaleść).

Jak sie zmienia olej w skrzyni? dam rade to zrobić sam? jaką ilość nalać?

Pozdrawm
expoint
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 24/1/2008, 15:59

Postprzez Dzesiu10 » 7/2/2009, 22:17

Pod silnikiem powinna być taka dość duża nakrętka którą musisz odkręcić i zlać olej. Wchodzi dość sporo, w mojej husce wr 125 nawet 0,7 l oleju
Dzesiu KTM EXC-F 250 2007
Dzesiu10
Bywalec
 
Posty: 857
Dołączył(a): 8/7/2008, 23:42
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez Landryss25 » 7/2/2009, 22:54

Na prawym deklu silnika masz korek którym wlewasz i tam powinno być napisane ile wchodzi. A spust tak jak napisał Dzesiu.
,,De gustibus non est disputandum"(Å‚ac.)-O gustach siÄ™ nie dyskutuje.
Avatar użytkownika
Landryss25
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 6269
Dołączył(a): 2/10/2007, 17:28
Lokalizacja: Liw

Postprzez Manhatan » 7/2/2009, 23:02

Tak jak wyżej. Z tym, że przed zmiana oleju rozgrzej najpierw nieco silnik, po czym odczekaj chwilę, aby całość spłynęła w dół. Odkręć śrubę spustową, po czym zlej stary olej do jakiegoś pojemnika.

Przy zalewaniu świeżym olejem pamiętaj, żeby nie przesadzić z jego ilością. O ile w przypadku oleju, który w 4T pełni rolę "nawilżacza" gładzi cylindra, jego ilość nawet przy zwiększonym stanie nie stanowi większego problemu dla silnika, o tyle w przypadku skrzyń biegów w 2T tak. Lepiej mieć mniej oleju niż nakazuje serwisówka, aniżeli więcej (najlepiej mieć oczywiście taką jak jest podana na deklu/bloku silnika) ponieważ zbyt duża ilość oleju będzie się musiała gdzieś podziać i pod wpływem ciśnienia powoli rozejdzie się po całym silniku, dostając się w miejsca, w których jest on w zupełności nie potrzebny. To taka ciekawostka dla tych, którym wydawać by się mogło, że większa ilość oleju w skrzyni jesta adekwatna do smarowania.

Pzdr.
"Hope is when we feel the pain that makes us try again"
Avatar użytkownika
Manhatan
VIP Åšcigacz.pl
 
Posty: 2173
Dołączył(a): 29/5/2006, 12:56
Lokalizacja: Death ZONE

Postprzez expoint » 7/2/2009, 23:05

dzięki wielkie Panowie!!
expoint
Świeżak
 
Posty: 7
Dołączył(a): 24/1/2008, 15:59



Powrót do Offroad



Kto przeglÄ…da forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości




na górê